Ceny paliw. Kierowcy zapłacą wkrótce 7 złotych za litr benzyny?

W ostatnich dniach na właścicieli samochodów z silnikami benzynowymi na stacjach paliw czekały niemiłe niespodzianki. Benzyna wyraźnie drożała i w cotygodniowym badaniu detalicznych cen paliw, realizowanym przez e-petrol.pl od 2006 roku, jej 95-oktanowa odmiana podrożała aż o 22 grosze i ustanowiła historyczny rekord na poziomie 6,87 zł/l. W nieco lepszej sytuacji byli kierowcy tankujący diesla, bo to paliwo potaniało o 3 grosze.

W hurtowych cennikach krajowych producentów paliw jeszcze pod koniec kwietnia widzieliśmy wyraźną różnicę w notowaniach benzyny i diesla. Olej napędowy był okresowo droższy nawet o 80 groszy na litrze paliwa. Wystarczyły jednak dwa majowe tygodnie i cenowa atrakcyjność benzyny dosłownie wyparowała - w piątek diesel w oficjalnych cennikach rafinerii jest średnio droższy już tylko o 30 złotych.

Benzyna w hurcie też rekordowo droga

W ostatnich dniach na hurtowym rynku paliw obserwowaliśmy duże rozbieżności w zmianach notowań benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego. Ta pierwsza systematycznie drożała i aktualnie jej średnia cena w rafineriach to 6561,40 zł/metr sześcienny. Od poprzedniego piątku benzyna podrożała o 210,20 zł. W tym samym okresie diesel potaniał o 264,40 zł i aktualnie metr sześcienny tego paliwa w oficjalnych cennikach krajowych producentów średnio kosztuje 6592,00 zł.

Reklama

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Siedem złotych za litr benzyny coraz bliżej

W połowie kwietnia na stacjach paliw obserwowaliśmy dynamiczny, kilkudziesięciogroszowy, wzrost cen oleju napędowego. Teraz tą samą drogą podąża benzyna, której cena zaczyna szybko odrabiać straty do diesla. W mijającym tygodniu 95-oktanowa odmiana tego paliwa podrożała aż o 22 groszy i kosztuje aktualnie średnio 6,87 zł/l, a patrząc na kierunek i tempo zmian na rynku hurtowym można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że to jeszcze nie koniec tego rajdu cenowego. 

W lepszych nastrojach w ostatnich dniach mogą być za to kierowcy tankujący diesla, bo olej napędowy potaniał o 3 grosze do poziomu 7,39 zł/l. Zaskoczeniem może być stabilizacja cen autogazu na poziomie 3,69 zł/l. Hurtowe ceny LPG w hurcie w ostatnich tygodniach mocno rosną, ale detaliczne marże osiągane na sprzedaży paliwa były na tyle wysokie, że właściciele stacji nie musieli jeszcze przenosić na klientów wyższych kosztów zakupu autogazu.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają następująco: 6,92-7,04 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,34-7,47 zł/l dla diesla i 3,69-3,80 zł/l dla LPG.

Ceny na huśtawce

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z nadzwyczajną zmiennością cen - w końcówce minionego tygodnia baryłka ropy Brent wyceniana była na 112 dolarów, aby w ciągu dwóch dni potanieć o około 10 dol. Następnie pojawiła się zwyżka do poziomu 107 dol. Wyraźna zmiana spadkowa wiązać się może z konsekwencjami pandemii COVID-19 dla chińskiej gospodarki. Wzrost eksportu zwolnił do jednocyfrowych wartości i stał się najsłabszy od prawie dwóch lat - to pobudzało obawy o poziom zapotrzebowania na surowiec i paliwa ze strony rynku chińskiego. Do przecen przyczyniają się także zmiany na rynku walutowym - wzmocnienie dolara spowodowało, że ropa staje się coraz droższa dla klientów rozliczających zakup w swojej lokalnej walucie. To może działać prospadkowo na rynki w najbliższym czasie. 

Czynnikiem, który mógłby działać na rzecz zwyżek, z całą pewnością pozostaje wizja sankcji na ropę z Rosji, które mogłyby być wdrożone przez Unię Europejską w warunkach zgodności zainteresowanych krajów. Większość członków wspólnoty popiera zakaz rosyjskiej ropy w ramach nowego szóstego pakietu sankcji - w ostatnich dniach blokują go Węgry, chcące wyłączenia dostaw rurociągowych, od których mocno uzależniona jest ich gospodarka. Dyskusje o odcięciu się od rosyjskich surowców łączą się w Europie także z szerszym tematem transformacji energetycznej. Dziennik "Financial Times" napisał, że rezygnacja z powiązań energetycznych z Rosją oznacza, że dla wspólnoty wiązać się może z kosztem 195 miliardów euro, a w ramach transformacji UE będzie musiała do 2030 roku zmniejszyć zużycie energii o 13 proc. zamiast planowanych 9 proc., realizując wyższą efektywność energetyczną.

Co się tyczy natomiast sytuacji samej Rosji, już obciążonej daleko idącymi sankcjami - ostatni raport Międzynarodowej Agencji Energii wykazał, że rosyjski eksport wzrósł o 620 tys. baryłek dziennie od marca do 8,1 miliona baryłek dziennie, po okresie spadków we wcześniejszych miesiącach - można to wiązać z odbiorem rosyjskiego surowca przez importerów z Azji. 

Oprac. Grzegorz Maziak, dr Jakub Bogucki

Ropa Brent natychmiast

82,27 0,36 0,44% akt.: 01.03.2024, 07:32
  • Max 82,31
  • Min 81,99
  • Stopa zwrotu - 1T -1,74%
  • Stopa zwrotu - 1M 1,83%
  • Stopa zwrotu - 3M 1,94%
  • Stopa zwrotu - 6M -5,56%
  • Stopa zwrotu - 1R -1,39%
  • Stopa zwrotu - 2R -16,46%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY
e-petrol.pl
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | benzyna | olej napędowy | autogaz | diesel | ropa naftowa | paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »