Ceny paliw lecą w dół. Tak tanio nie było od czterech lat
Nareszcie mamy wyraźne przeceny na stacjach benzynowych - donoszą analitycy i wyliczają, że tak tanio przy dystrybutorach nie było tuż przed Wielkanocą od 4 lat. Benzyna już wcześniej trwale spadła poniżej 6 zł za litr - teraz to samo stało się z olejem napędowym. Litr diesla, pierwszy raz od października ubiegłego roku, kosztuje mniej niż sześć złotych.
"Kierowcy zaczynają w końcu odczuwać skutki przeceny, z jaką na początku kwietnia mieliśmy do czynienia na rynku naftowym. Przed zbliżającym się czasem częstszych wyjazdów na stacjach zanotowaliśmy wyraźne obniżki" - zwracają uwagę Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z portalu e-petrol.
"Wyraźnie mniej zapłacimy za świąteczne wyjazdy, bo ceny paliw są o około 10 proc. niższe niż przed rokiem. Do tego paliwowe sieci ruszają z promocjami, oferując dodatkowe rabaty na tankowanie" - dodają analitycy.
Olej napędowy jest tańszy o 10 groszy, cena benzyny jest niższa o 8 groszy, a autogaz dosięgła 5-groszowa obniżka - tak, wg. wyliczeń e-petrol, wygląda bilans przedświątecznego tygodnia na detalicznym rynku paliw.
Eksperci paliwowego portalu podają, że średnia (dla kraju) cena diesla wynosi aktualnie 5,98 zł/l i jest na najniższym poziomie od października ubiegłego roku. Benzyna 95-oktanowa kosztuje w tym tygodniu 5,89 zł/l a LPG jest wyceniane średnio na 3,08 zł/l.
W podobnym tonie komentują sytuację na detalicznym rynku paliw analitycy biura Reflex.
"Najtańsze Święta od 4 lat" - informują eksperci Refleksu. "W skali tygodnia zarówno benzyna jak i diesel potaniały średnio 6 gr./l. Średnia krajowa cena autogazu spadła 3 gr./l do poziomu 3,08 zł/l. Jeśli chodzi o tankowanie przed Świętami Wielkanocnymi to będzie ono najtańsze od pandemii koronawirusa, dokładnie od początku kwietnia 2021 roku. Przed Wielkanocą 2021 roku średnia cena benzyn i diesla kształtowała się w Polsce na poziomie 5,20 zł/l" - wylicza Rafał Zywert z biura Reflex.
W porównaniu z rokiem ubiegłym litr benzyny jest tańszy o 75 gr., a diesla o 73 gr - wynika z analiz Refleksu, a niewielkie spadki cen paliw średnio do 5 gr./l mogą być kontynuowane również w przyszłym tygodniu.
Choć przeceny ropy w ostatnich tygodniach były znaczne, analitycy nie są pewni dalszego trendu.
"Ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę Brent wzrosły w czwartek 17 kwietnia rano powyżej 66 USD/bbl. Od tegorocznych minimów ustanowionych 9 kwietnia ceny ropy wzrosły już ponad 7 USD/bbl. Nie zmienia to faktu, że ropa Brent jest najtańsza od listopada 2021 roku" - wylicza Rafał Zywert z biura Reflex.
"W końcówce tygodnia mamy odejście od spadków: ceny ropy naftowej zakończyły ostatnią sesję ze wzrostem przekraczającym 3 proc., znajdując wsparcie w rosnących oczekiwaniach na zawarcie porozumienia handlowego między USA a Unią Europejską. Dodatkowym impulsem dla rynku były nowe amerykańskie sankcje, wymierzone m.in. w niezależne chińskie rafinerie, które mają na celu dalsze zmniejszenie eksportu irańskiej ropy. Oba te czynniki zwiększyły obawy o ograniczenie globalnej podaży, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost notowań surowca" - komentują Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.
***