Reklama

Chcemy, by uchodźcy wojenni partycypowali w kosztach życia w Polsce

Polacy chcieliby, aby ukraińscy uchodźcy pokrywali część kosztów związanych z ich pobytem w naszym kraju - wynika z sondażu, którego wyniki opublikowała piątkowa "Rzeczpospolita".

Od bezinteresownej pomocy do solidarności w utrzymaniu - chcemy, by uchodźcy wojenni partycypowali w kosztach życia w Polsce - pisze piątkowa "Rzeczpospolita", która publikuje sondaż w tej sprawie.

Dziennik pisze, że miesiąc temu rząd zdecydował się wprowadzić od lutego przyszłego roku częściową odpłatność za pobyt Ukraińców, z wyłączeniami dla osób z grup wrażliwych, a więc niepełnosprawnych czy starych.

Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rz", zdecydowana większość Polaków pochwala ten krok - za partycypacją w kosztach jest 57,7 proc. respondentów, najwięcej (62 proc.) w grupie zwolenników rządu, ale nieco tylko mniej - 56 proc. - wśród wyborców partii opozycyjnych i 52 proc. w grupie niezdecydowanych. "Co ciekawe, największą grupę stanowią osoby w wieku 40-49 lat (aż 78 proc. jest za) i ze wsi (70 proc.)" - zauważa gazeta.

Reklama

Z kolei przeciwko opłacie za nocleg i wyżywienie jest 21,2 proc. (najwięcej - 25 proc. - wśród osób głosujących na opozycję, i 16 proc. wyborców PiS). Prawie tyle samo (21,1 proc.) respondentów nie ma zdania.

Uchodźcy z Ukrainy będą pokrywać część kosztów pobytu w Polsce

Według gazety częściowa odpłatność wejdzie w życie nie od lutego, ale od 1 marca 2023 r. A pomiędzy marcem a 30 kwietnia 2023 r. obywatele Ukrainy, których pobyt przekroczył albo przekroczy 120 dni od dnia wjazdu na terytorium RP, będą pokrywać 50 proc. kosztów pomocy (nie więcej niż 40 zł dziennie). "Od 1 maja 2023 r. obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce powyżej 180 dni, będą pokrywać 75 proc. kosztów pomocy" - wskazuje dziennik.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »