Co zrobić z kredytem w euro?

Masz kredyt w euro? Płacisz coraz wyższe raty i masz już tego dosyć? Wstrzymaj się z przewalutowaniem - to realizacja straty.

Masz kredyt w euro? Płacisz coraz wyższe raty i masz już tego dosyć? Wstrzymaj się z przewalutowaniem - to realizacja straty.

Jeśli rok temu pożyczyłeś w euro równowartość 100 tys. zł może się okazać, że po konwersji na złotówki zostanie ci do spłaty o 10 proc. więcej! Co więc zrobić by zmniejszyć miesięczne obciążenia? Możesz poprosić bank o wydłużenie okresu spłaty lub też negocjować oprocentowanie. Oddziały banków mają sporą swobodę w ustalaniu oprocentowania. Nie wszyscy klienci wiedzą, że można się z nimi targować. Bardziej kosztownym i czasochłonnym wyjściem jest przejście z euro na franka szwajcarskiego. Pamiętaj jednak, że bank najpierw przeliczy kredyt na złotówki po swoim kursie sprzedaży euro, a następnie na franki po kursie kupna CHF. W ten sposób nastąpi "cudowne rozmnożenie" franków. Dodatkowym kosztem będzie prowizja za przewalutowanie. Twoja rata prawdopodobnie spadnie z uwagi na niższe oprocentowanie szwajcarskiej waluty, nie będzie to jednak znacząca ulga. Co więcej, Twój kredyt nadal będzie obciążony ryzykiem kursowym. Jeśli zdecydujesz się jednak na franki konieczna może się okazać zmiana banku, by taka operacja w ogóle miała sens. Pamiętaj jednak o dodatkowych kosztach: prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu w starym banku oraz prowizji za udzielenie kredytu przez nowy bank. Każda zmiana waluty - także w ramach tego samego banku - wymaga zmiany wpisu w księdze wieczystej co wiąże się z opłatą sądową.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »