Czy kasjer może odmówić płatności kartą? Przepisy stanowią jasno

Coraz więcej osób deklaruje, że rzadko ma przy sobie gotówkę. Na zakupy chodzimy z kartą, ale też z samym telefonem czy smartwatchem z NFC. Co jednak, jeśli przy kasie okaże się, że nie możemy zapłacić kartą?

W Polsce obowiązującymi środkami płatniczymi są pieniądze - banknoty i monety - które emituje Narodowy Bank Polski. Można ich używać do zakupu usług i produktów w formie gotówkowej lub bezgotówkowej, czyli z pomocą BLIK-a, karty płatniczej czy innych narzędzi powiązanych z kontem bankowym konsumenta.

Czy kasjer może odmówić płatności kartą?

Od listopada 2021 roku obowiązuje ustawa o usługach płatniczych, wedle której sprzedawca czy kasjer nie mogą uzależniać sprzedaży towaru czy usługi od tego, czy konsument posługuje się gotówką czy kartą. Innymi słowy: sprzedawca nie może wymagać, aby klient miał przy sobie gotówkę. Z perspektywy prawa, możemy płacić gotówką i kartą, a sprzedawca jest zobowiązany do przyjęcia wybranej przez nas formy płatności.

Reklama

Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek umożliwić klientom zapłatę w formie bezgotówkowej. Jeśli prowadzona jest ewidencja sprzedaży poprzez kasy rejestrujące, musi być ona połączona z terminalem płatniczym. 

A jeśli mimo to sprzedawca mówi, że nie mogę płacić kartą?

Jeżeli w danym punkcie można płacić kartą, to sprzedawca nie może odmówić dokonania zapłaty tą drogą, powołując się np. na zbyt niską kwotę transakcji. Nawet jeśli konsument kupuje produkt za 99 groszy, sprzedawca musi zaakceptować kartę. Niegdyś dość powszechną praktyką było wywieszanie przez sprzedawców kartki z napisem, że płatność kartą możliwa jest np. powyżej 10 czy 15 zł. 

Od 2022 takie działanie jest niezgodne z prawem. Jeśli natkniemy się na taką sytuację, możemy to zgłosić do banku, w którym mamy rachunek. Jednak uwaga: w punktach usługowych, w których nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej, takiego obowiązku nie ma. Dlatego w warzywniaku nie zawsze musimy spotkać się z możliwością płatności kartą.

Niekiedy na imprezach masowych również istnieje konieczność płacenia wyłącznie gotówką, ale informacja ta powinna być zawarta wcześniej w regulaminie danej imprezy.

A czy zawsze mogę płacić gotówką?

Jak już wspomnieliśmy na początku, obowiązującymi w Polsce środkami płatniczymi są pieniądze i monety, które emituje Narodowy Bank Polski. Są podstawowym środkiem płatniczym i jako taki, powinny być uznawane wszędzie. Nie wszyscy posiadają konta bankowe i nie ma obowiązku posiadania rachunku.

Wyjątkiem od tej reguły są jednak sklepy prowadzące działalność online i przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż np. biletów lotniczych w internecie. Tutaj z oczywistych przyczyn nie jest możliwe zapłacenie "z ręki do ręki", a przedsiębiorca nie ma obowiązku udostępniać płatności za pobraniem. Wszystkie dostępne formy płatności powinny być jednak opisane w regulaminie sklepu.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płatność kartą | kasjer | płatności bezgotówkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »