Czy można dostać emeryturę bez lat pracy? Tylko w jednym przypadku

Emerytura to świadczenie, które można otrzymać po spełnieniu określonych warunków. Jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość rzeczonego świadczenia może zależeć między innymi od uzbieranego na koncie kapitału. Czy można dostać emeryturę bez wymaganego stażu pracy? Jest to możliwe tylko w jednym przypadku.

Jakie warunki trzeba spełnić, by została przyznana emerytura?

W Polsce emerytura to świadczenie, które przysługuje osobom spełniającym określone warunki. Pierwszym z nich jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Co więcej, zgodnie z informacjami podanymi na stronie ZUS-u, do przyznania emerytury trzeba mieć "opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą". 

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje emeryturę od miesiąca, w którym dana osoba złożyła wniosek.  

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury w głównej mierze zależy od kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym. Im dłuższy staż pracy i większe zarobki, tym więcej rzeczonego kapitału można zebrać. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, dalsza aktywność zawodowa i opóźnienie przejście na emeryturę o rok może poskutkować wzrostem świadczenia o około 8 procent

Przy obliczaniu emerytury bierze się również pod uwagę średnie dalsze trwanie życia publikowane co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Im dłuższa przewidywana liczba lat, jaką ma jeszcze do przeżycia emeryt, tym mniejsza kwota emerytury.

Czym jest i ile wynosi emerytura minimalna?

Pomimo tego, że emeryturę można zacząć pobierać już po przepracowaniu jednego dnia i odprowadzeniu z tego tytułu składki (przy jednoczesnym spełnieniu warunku dotyczącego wieku emerytalnego), to jednak w takiej sytuacji kwota świadczenia będzie skrajnie niska. Tego  typu świadczenie bywa nazywane "emeryturą groszową". Dlatego opłaca się pracować znacznie dłużej. Tym bardziej że po osiągnięciu pewnego stażu pracy, emerytowi przysługuje emerytura minimalna. 

Emerytura minimalna przysługuje osobom, które osiągną wymagany wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn) oraz wykażą staż pracy wynoszący 20 lat w przypadku kobiet lub 25 lat w przypadku mężczyzn. Tacy seniorzy mogą liczyć na najniższą emeryturę, która od marca tego roku wynosi 1780,96 zł

Czy można dostać emeryturę bez wymaganych lat pracy?

Do otrzymania emerytury niezbędne jest przepracowanie przynajmniej jednego dnia i odprowadzenie z tego tytułu składki. Okazuje się jednak, że osoby, które nie spełniły tego warunku, również mogą postarać się o świadczenie. Dotyczy to jednak tych, którzy wskutek całkowitej niezdolności do pracy nie mogli podjąć zatrudnienia. Takim świadczeniobiorcom może przysługiwać renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosząca 1780,96 zł, czyli tyle samo, ile emerytura minimalna.

Z kolei osoby, które są zdolne do pracy, muszą spełnić wcześniej wspomniane warunki. Warto pamiętać, że staż pracy jest istotny w przypadku starania się o emeryturę minimalną.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »