Czy można wydziedziczyć dzieci i wnuki? Tak, ale jak to zrobić skutecznie

Polacy często uznają wydziedziczenie za pozbawienie członka rodziny prawa do spadku. Nie jest to jednak prawidłowa definicja tego pojęcia. Prawo jasno określa, czym jest wydziedziczenie. Rozwiewamy również wątpliwości, czy można wydziedziczyć dzieci tak, aby nie mogły się one ubiegać o spadek czy zachowek po rodzicach.

Wydziedziczenie członka rodziny to dla spadkodawcy trudna decyzja, jednak są sytuacje, gdy jest ona konieczna.

Chociaż spadek po zmarłym powinien trafić do jego najbliższych krewnych, zdarza się, że w testamencie uwzględnione zostają osoby spoza rodzinnego kręgu. 

Członkom rodziny, którzy zostali pominięci w oświadczeniu ostatniej woli, wciąż przysługuje jednak prawo do części majątku. Mogą się oni  ubiegać o zachowek, ale tylko, jeśli nie nastąpiło wydziedziczenie w testamencie

  • Świadomość, czym jest wydziedziczenie pozwala uniknąć problemów, gdy zależy nam, aby wykluczyć krewnego z dziedziczenia. 

Reklama

  • Przed spisaniem testamentu powinniśmy zaczerpnąć informacji, jak wydziedziczyć dziecko lub wnuka tak, aby nie można było podważyć testamentu. 

  • Musimy również pamiętać, że na wydziedziczenie w testamencie ma wpływ kwestia przebaczenia. Na czym dokładnie polega zależność wydziedziczenie a przebaczenie

Co to znaczy kogoś wydziedziczyć i co powoduje wydziedziczenie?

Wydziedziczenie to inaczej pozbawienie członka najbliższej rodziny prawa do zachowku po rodzicach lub innych krewnych, o które normalnie może się on ubiegać, jeśli w oświadczeniu ostatniej woli nie został on uwzględniony jako spadkobierca. 

To skuteczny sposób, aby pozbawić daną osobę prawa do roszczeń o majątek, ale tylko pod warunkiem, że miało miejsce wydziedziczenie w testamencie. Żadne inne dokumenty nie będą uznawały jego ważności. 

Czy można wydziedziczyć dzieci i wnuki? Oczywiście, że tak

Zgodnie z polskim prawem jest to możliwe. Kodeks cywilny dopuszcza jednak tylko kilka przypadków, gdy może nastąpić wydziedziczenie w testamencie własnego potomka lub innej osoby określonej jako: 

  • zstępny
  • małżonek
  • rodzic

Jak wydziedziczyć dziecko raz a skutecznie? To nie takie trudne

Jak wydziedziczyć dziecko zgodnie z przepisami tak, aby uniemożliwić mu ubieganie się w sądzie o zachowek po rodzicach określa art. 1008 Kodeksu cywilnego. Jednego z najbliższych zstępnych można pozbawić takiej możliwości wyłącznie, jeśli: 

  • umyślnie popełnił on przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu bądź wolności spadkodawcy, albo też osoby z jego najbliższego kręgu, 
  • obraził godność spadkodawcy albo jedną z najbliższych mu osób, 
  • z premedytacją nie wypełniał obowiązków rodzinnych wobec spadkodawcy,
  • uporczywie zachowuje się w sposób sprzeczny z normami współżycia społecznego wbrew woli spadkodawcy.

Jak wydziedziczyć członka rodziny?

Zaistnienie powyższych okoliczności nie gwarantuje jednak pomyślnego wydziedziczenia członka rodziny. Trzeba zadbać o dopełnienie formalności po to, aby sąd nie miał żadnych wątpliwości co do wydziedziczenia w testamencie. Dokument musi być napisany w całości odręcznie, być opatrzony datą i miejscem, a także podpisany przez spadkodawcę pełnym imieniem oraz nazwiskiem. 

  • W testamencie trzeba jasno określić spadkobierców i poszczególne składniki majątku oraz części, w jakich mają dziedziczyć osoby do tego uprawnione. 
  • Osobę wydziedziczoną należy opisać, podając jej imię i nazwisko, a nawet numer PESEL. 
  • Trzeba dokładnie podać dokładnie przyczynę wydziedziczenia tak, aby nie można było podważyć słuszności testamentu.  
  • Warto podkreślić, że zstępni wydziedziczonego dziecka, czyli np. wnuki, prawnuki są uprawnione do zachowku. 

Kiedy wydziedziczenie w testamencie jest nieskuteczne? To kwestia przebaczenia

Są jednak sytuacje, kiedy dziecka nie można wydziedziczyć, a najważniejszą z nich jest kwestia przebaczenia. Na czym polega problem wydziedziczenie a przebaczenie?  

Otóż, jeśli spadkodawca przebaczył spadkobiercy (a nawet, jeśli miał taką intencję), to nie jest możliwe jest wydziedziczenie nawet, jeśli zostało to zapisane w testamencie. Mówi tak artykuł 1010 Kodeksu cywilnego. 

Co więcej, nie jest ważne, czy dokonując przebaczenia, dana osoba zdawała sobie sprawę z tego, że nie będzie mogła dokonać już wydziedziczenia na danym członku rodziny. 

Czytaj również: 

Testament a darowizna. Czym się różnią, co jest lepsze i jakie są koszty?

Dziedziczenie cech nabytych za życia jest możliwe. Zasada ewolucji złamana 

Testament jednego z najokrutniejszych zbrodniarzy. Co się w nim znalazło? 

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: testament | dziedziczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »