Dobre konto oszczędnościowe - tylko dla łowców okazji

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy oprocentowanie najlepszych kont oszczędnościowych spadło z 4,2 do 3,5 proc. Jak wskazuje Expander, dla prawdziwych łowców okazji banki wciąż mają jednak oferty promocyjne z oprocentowaniem zbliżonym do 4 proc. By je otrzymać, należy jednak spełnić kilka warunków.

Expander po raz kolejny sprawdził jak kształtuje się oprocentowanie kont oszczędnościowych. Dziś najlepsze oferują już standardowe oprocentowanie, wynoszące 3,5 proc. rocznie. Jeszcze dwa miesiące temu było to z kolei 4,2 proc. Prawie jednoprocentowy spadek wynika z dwóch obniżek stóp procentowych, dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej w czerwcu i lipcu. Spadło nie tylko oprocentowanie kont ale także wszystkich bankowych produktów depozytowych. Najlepsze lokaty 12-miesieczne w bankach są obecnie oprocentowane na niewiele powyżej 3 proc.

Na najlepszej standardowej ofercie konta, w banku BNP Paribas, zarobimy 3,5 proc. rocznie. Wciąż są banki, które w ramach promocji, gotowe są jednak zaoferować nawet 4 proc. By z skorzystać z tej możliwości, koniczne jest spełnienie kilku warunków: przede wszystkim otwarcie w banku rachunku ROR. Oprocentowanie kont jest jednak zmienne i nie ma gwarancji, że wysokie oprocentowanie utrzyma się przez dłuższy okres, dlatego jest to oferta głównie dla prawdziwych łowców okazji.

Reklama

Na rachunku w Citi można otrzymać 4 proc., jednak dotyczy to tylko kwoty do 30 tys. PLN. Nadwyżka przynosić będzie już tylko 1,5 proc. Aby skorzystać z tej oferty trzeba jednak posiadać konto

w tym banku. Podobnie jest w Deutsche Banku, który osobom posiadającym rachunek dbNET instytucja oferuje 4 proc., pozostali klienci otrzymują natomiast dwa razy mniejsze oprocentowanie (2 proc.).

W Meritum Banku z kolei, w promocji, można otrzymać 3,6 proc. jednak bank lojalnie informuje, że stawka ta będzie obowiązywać jedynie do końca lipca. Potem ma zrównać się z inflacją, co oznacza, że na pewno gwałtownie spadnie. Najlepsze bezwarunkowe oprocentowanie konta oferuje obecnie BGŻ Optima, gdzie lokując pieniądze uzyskamy 3,3 proc. rocznie. W BPH i Eurobanku będzie to natomiast 3% z tym, że w tym drugim koniczne jest otwarcie konta.

Konto oszczędnościowe to produkt dla tych, którzy potrzebują jednocześnie wysokich odsetek i dostępu do swoich pieniędzy. Ulokowane w nim fundusze można bowiem wypłacać bez ograniczeń i straty odsetek. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kont, inaczej niż przy lokatach, banki stosują zmienne oprocentowanie. Bank z własnej inicjatywy, zwykle w przypadku zaistnienia warunków określonych w regulaminie, może dokonać zmiany oprocentowania konta. Dzieje się to zwykle po obniżce stóp procentowych lub w sytuacji znaczącej zmiany warunków po jakiej pieniądze pożyczają sobie banki. Prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach jest oczywiście nikłe, jednak gdyby do niej doszło, będzie to skutkować dalszym spadkiem oprocentowania kont oszczędnościowych.

Wybierając konto oszczędnościowe warto zwracać uwagę nie tylko na oprocentowanie ale również na opłaty za konto. W przypadku wszystkich kont w naszym zestawieniu, prowadzenie oraz dokonanie pierwszego przelewu w miesiącu jest zwykle bezpłatne. Dokonanie kolejnej wypłaty jest bezpłatne w Meritum Banku, BNP Paribas, BGŻ Optima i ING. Najbardziej ekonomiczne jest zatem ograniczenie wypłat z konta do jednej w miesiącu. Osoby, które częściej sięgają po swoje środki powinny wybrać rachunek z większą liczbą bezpłatnych wypłat. W wielu bankach opłata za kolejną wypłatę jest bowiem tak wysoka, że może skonsumować większość odsetek wypracowanych na rachunku. Wtedy konto przestaje się nam po prostu opłacać.

Aleksandra Łukasiewicz

Doradca Zarządu Expander Advisors

www.expander.pl

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe | bank | konto | kont | konto oszczędnościowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »