Dofinansowanie 400 zł co miesiąc. Potrzebny jedynie wpis do rejestru

Dofinansowanie w kwocie nawet 400 zł obok 800 plus to kolejne świadczenie dla rodzin z dziećmi. Starać się można o nawet 400 zł dofinansowania na żłobek lub inną formę opieki nad dzieckiem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina, że pieniądze czekają na rodziców. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest wpis w specjalnym rejestrze.

  • Dofinansowanie nawet 400 zł co miesiąc można uzyskać na opłacenie opieki nad dzieckiem.
  • Pieniądze można uzyskać obok 800 plus, ZUS jednak nie wypłaca tych środków do ręki.
  • Wniosek o świadczenie żłobkowe złożyć można najwcześniej pierwszego dnia uczęszczania do żłobka.

Dofinansowanie sięgające nawet do 400 zł wypłacane jest na żłobek i inne formy odpłatnej opieki. Dopłata wprowadzona została ustawą o rodzinnym kapitale opiekuńczym, a pierwsze wypłaty ruszyły w kwietniu 2022 roku. W całym ubiegłym roku Polacy pobrali dofinansowanie na kwotę 429,3 mln zł.

Reklama

Dofinansowanie 400 zł lub Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nie można łączyć wsparcia

Dofinansowanie do żłobka przysługuje na te dzieci, na które nie jest udzielony rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). Jeśli mamy kilkoro maluchów, może dojść do sytuacji, że na to dziecko otrzymujemy dofinansowanie do żłobka, a na tamto RKO. Jednak nie ma możliwości otrzymywania obydwu form wsparcia na jedną pociechę.

- Można korzystać z dofinansowania pobytu w żłobku na jedno dziecko i pobierać rodzinny kapitał opiekuńczy na inne dziecko w rodzinie - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Żłobkowe można przeznaczyć nie tylko na żłobek, ale również na opłacenie klubu dziecięcego lub pobytu u dziennego opiekuna. ZUS przyznaje dofinansowanie, gdy:

  • jesteśmy rodzicami dziecka, opiekunami prawnymi lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
  • dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna,
  • nie otrzymujemy na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Potrzebny wpis do rejestru. Inaczej ZUS nie wypłaci dofinansowania

Dofinansowanie opieki nad dzieckiem możliwe jest tylko, gdy wybrany ośrodek wpisany jest do oficjalnego rejestru. To samo dotyczy dziennego opiekuna - ten powinien widnieć w specjalnym wykazie. Wpisane w odpowiedni rejestr także musi być dziecko, na którego opiekę przekazywana jest dopłata. W tym celu rodzic musi przekazać dane swoje i potomka do wybranej placówki opieki.

Świadczenie żłobkowe nie zawsze wynosi 400 zł. Pieniędzy ZUS nie wypłaci do ręki

Wniosek o dofinansowanie można złożyć niezależnie od tego, ile zarabiamy. Świadczenie żłobkowe nie jest jednak wypłacane bezpośrednio rodzicowi. ZUS sam bowiem dofinansowuje pobyt dziecka we wskazanym we wniosku miejscu. Dofinansowanie w maksymalnym wymiarze to 400 zł i nie zawsze tyle można dostać. Wnioskujący o świadczenie mogą otrzymać mniej w zależności od ponoszonych z tytułu opieki kosztów.

Gdzie wniosek po żłobkowe?

Wniosek złożyć można tylko drogą elektroniczną. ZUS, który zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o świadczenie żłobkowe odbiera zgłoszenia przez: 

  • PUE ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną,
  • aplikację mZUS na telefon.

- 400 złotych dofinansowania do pobytu w żłobku dostaną rodzice po wysłaniu elektronicznego wniosku do ZUS. To środki, które można dostawać pomimo tego, że pobiera się 800 plus - przekazał ZUS.

ZUS dofinansowanie wypłacić może z wyrównaniem

Najwcześniej wniosek o dofinansowanie możemy złożyć od pierwszego dnia obecności dziecka w punkcie płatnej opieki. Świadczeniobiorcom przysługuje wyrównanie żłobkowego z ZUS. Obowiązuje jednak termin 2 miesięcy.

Jeśli w ciągu 2 miesięcy od pójścia dziecka do żłobka złożymy wniosek o dofinansowanie, możemy liczyć na wyrównanie. Jeśli jednak wniosek wyślemy później, świadczenie żłobkowe dostaniemy dopiero od dnia złożenia wniosku, bez wyrównania.

Jeżeli wniosek wpłynie do nas w ciągu 2 miesięcy od tego dnia, od którego dziecko chodzi do żłobka, to wtedy przyznajemy dofinansowanie z wyrównaniem - podsumowuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dofinansowanie | świadczenie żłobkowe | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »