Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Dofinansowanie do fotowoltaiki jest możliwe dzięki rządowym programom wsparcia, które cieszą się ogromną popularnością. Liczba instalacji fotowoltaicznych na terenie Polski przekroczyła 1,3 miliona, a kolejne edycje dotacji kończą się przed czasem z uwagi na wyczerpanie środków. Dobra informacja jest taka, że kolejne będą finansowane z odblokowanych środków Krajowego Planu Odbudowy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? Ile można zyskać oraz jakie programy czekają na prosumentów?

Dofinansowanie do fotowoltaiki: programy

Dofinansowanie do fotowoltaiki swoje źródła ma w kilku rządowych programach. Najbardziej popularny z nich to Mój Prąd. Za nami już piąta jego edycja, która zakończyła się w grudniu 2023 roku. Program to nie tylko dofinansowanie do fotowoltaiki, ponieważ Mój Prąd to program wspierający finansowanie także magazynu ciepła czy magazynu energii elektrycznej. Prosumenci z niecierpliwością czekają na Mój Prąd 6.0. Kolejna edycja programu została zapowiedziana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wzorem poprzednich edycji szczegóły dofinansowania do fotowoltaiki zostaną podane tuż przed startem naboru.

Reklama

Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? Kolejnym programem, z którego można skorzystać, jest Czyste Powietrze. Dobra informacja jest taka, że na początku lutego do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kolejna trafiła kolejna pula środków. Tym razem ok. 400 mln zł. O dofinansowanie do fotowoltaiki będzie więc łatwiej. Program Czyste Powietrze przewiduje trzy poziomy dofinansowania w zależności od dochodów. Oczywiście w ramach programu można przeprowadzić gruntowne prace termomodernizacyjne - od audytu energetycznego po instalację pompy ciepła

Dofinansowanie do fotowoltaiki można również uzyskać w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Ta to nic innego jak zwrot poniesionych kosztów przez inwestora. Podatkowego odpisu można dokonywać przez 6 lat od daty ukończenia inwestycji. Jeżeli pozwoli na to wysokość podatku, to odliczyć można wszystkie poniesione koszty. Z ulgi inwestycyjnej mogą skorzystać także rolnicy. Ci, którzy pokryli koszt instalacji z własnych środków, mają prawo do odliczenia 25 proc. kosztów inwestycji od podatku rolnego. Ulgę można odliczać przez 15 lat.

Dofinansowanie do fotowoltaiki: jakie warunki trzeba spełnić?

Dopłaty w ramach programu Mój Prąd nie są obwarowane żadnym kryterium dochodowy. Dlatego też, prawdopodobnie jeszcze w połowie 2024 roku, każdy inwestor będzie mógł skorzystać z dotacji. Dofinansowanie do fotowoltaiki będzie możliwe po złożeniu odpowiedniego wniosku za pośrednictwem strony internetowej mojprad.gov.pl. Jakie warunki trzeba spełnić? Jeżeli zainwestowaliśmy w odnawialne źródło energii, należy przedłożyć sporą liczbę dokumentów. Wśród nich znajdują się faktura bądź paragon za montaż instalacji fotowoltaicznej, potwierdzenie dokonania płatności oraz potwierdzenie przyjęcia przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej.

Szczegóły programu Mój Prąd 6.0 i dopłat do mikroinstalacji, jak wspomnieliśmy, nie są jeszcze znane. Niemniej pieniądze z Mój Prąd są przyznawane osobom korzystającym z nowego sposobu rozliczeń (net-billing). Na dodatkowe wsparcie mogą liczyć także osoby, które już uzyskały dotację na PV - warunkiem jest przejście na wspomniany nowy system rozliczeń. Z programu Mój Prąd mogą korzystać również osoby, które wcześniej skorzystały z innego dofinansowania na fotowoltaikę, a teraz chcą rozbudować swoją instalację.

Jakie warunki trzeba spełnić w programie Czyste Powietrze? Ten dedykowany jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Z programu skorzystają też właściciele wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program obwarowany jest progami dochodowymi. Na osobę w gospodarstwie wieloosobowym wynosi obecnie 1894 zł. Z kolei w gospodarstwie jednoosobowym wynosi on 2651 zł.

Przeczytaj równieżEkopożyczka z banku. Czy kredyt na panele słoneczne się opłaca?

Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach tego programu ma także inne zobowiązania. Te to obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku. Program Mój Prąd oraz Czyste Powietrze łączą podstawowe parametry samej instalacji - jej moc powinna mieścić się w zakresie od 2 do 10 kW. 

Ile wynosi dofinansowanie do fotowoltaiki? Maksymalne kwoty

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 5.0 wynosiło do 50 proc. zwrotu kosztów całej inwestycji. W przypadku samej mikroinstalacji fotowoltaicznej maksymalna dotacja wynosiła 6000 zł. Ile wyniesie w 2024 roku? To wciąż niewiadoma, natomiast można spodziewać się, że dofinansowanie do fotowoltaiki będzie na podobnym poziomie. W tym roku rząd ma się także skupić na dotacji do magazynów energii.

Ile wynosi dofinansowanie do fotowoltaiki z Czystego Powietrza? W kwestii paneli na poziomie podstawowym można liczyć na dofinansowanie w wysokości do 30000 zł za wszystkie elementy inwestycji i do 5000 zł za zakup i montaż samej fotowoltaiki. Jest jeszcze poziom podwyższony, gdzie wsparcie to odpowiednio do 37000 zł i 5000 zł. Poziom najwyższy oznacza do 69000 zł i do 9000 zł dopłat. W ramach programu możliwe jest pokrycie do 100 proc. wydatków w formie pożyczki z terminem spłaty do 15 lat.

Przeczytaj również:

Pompy ciepła się opłacają, ale nie każdemu. Różnice w kosztach są ogromne

Koniec z wysokimi rachunkami za fotowoltaikę? "Szansa jest bardzo wysoka"

Ceny prądu zamrożone do połowy roku, a później? "Analizujemy w kilku scenariuszach"

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »