Ile kosztuje działka? Jakie są ceny kupna w różnych miastach?

Ile kosztuje działka - to pytanie z pewnością zadają sobie ci, którzy myślą o postawieniu nieruchomości. Kupno działki budowlanej może być podyktowane chęcią budowy domu lub inwestycji pieniędzy. Jednak w obu przypadkach warto sprawdzić ceny nieruchomości w skali kraju. A te mogą się różnić naprawdę niebagatelnie. Sprawdź, jaka jest średnia cena metra kwadratowego działki budowlanej w różnych miastach Polski.

Działka budowlana a działka rolna. Jakie są różnice?

Nie każda działka jest taka sama. Ten banał nie odnosi się jedynie do ich wielkości czy elementów, które się na nich znajdują. Przede wszystkim chodzi o podział nieruchomości ze względu na ich rodzaj. W Polsce wyróżniamy działki:

  • budowlane,
  • inwestycyjne,
  • leśne,
  • rekreacyjne,
  • rolne,
  • siedliskowe.

W tym tekście skupimy się jednak tylko na dwóch typach: budowlanej i rolnej. Czym się różnią te działki?

Przede wszystkim należy pamiętać, że każda nieruchomość ma z góry określone przeznaczenie. I nie jest to sprzeczne z prawem własności. Warto sprawdzić rodzaj działki przed jej zakupem, by nie zdziwić się, że nie możemy jej wykorzystać w sposób, jaki oczekiwaliśmy.

Reklama

Działka budowlana a działka rolna. Jak to sprawdzić?

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana, czy rolna? Wystarczy udać się do urzędu gminy i przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest on dostępny dla każdego, a dodatkowo wiele gmin udostępnia MPZP za pośrednictwem swoich stron internetowych. Składa się on z dwóch części: tekstowej oraz graficznej i zawiera takie informacje jak przeznaczenie terenu, zasady kształtowania krajobrazu czy szczegółowe zasady oraz warunki scalania i podziału nieruchomości.

Jeśli działka jest budowlana, to możliwe jest na jej obszarze wznoszenie zabudowy. W MPZP powinna znajdować się informacja czy chodzi o:

  • MN — zabudowę jednorodzinną,
  • MW — zabudowę wielorodzinną,
  • U — zabudowę usługową,
  • UC — obiekty handlowe o powierzchni ponad 2000 m2.

Możliwe jest także łączenie dwóch rodzajów działek i tworzenie np. zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Jest to często spotykane rozwiązanie w budownictwie wielorodzinnym, gdzie na parterze znajdują się właśnie lokale usługowe typu sklepy spożywcze czy usługi fryzjerskie lub kosmetyczne.

Zobacz również: Dodatek za wysługę lat. Ile wynosi i jak obliczyć staż pracy?

Działki rolnicze to taki rodzaj nieruchomości, który w ewidencji gruntów i budynków jest sklasyfikowany jako użytek rolny. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oznacza się je jako tereny:

  • R — rolnicze,
  • RM — zabudowy zagrodowej,
  • RU — obsługi produkcji rolniczej.

Nieruchomość rolna jest przeznaczona pod uprawy rolne. W niektórych przypadkach może się w nim znaleźć zabudowa zagrodowa. Jednak na działce rolnej nie można wybudować domu mieszkalnego. W takim celu konieczne jest jej przekształcenie znane jako odrolnienie.

Ceny działek budowlanych w Polsce. Co na nie wpływa?

Ceny działek budowlanych mogą się różnić nawet o kilkaset złotych za metr kwadratowy. Najważniejszym czynnikiem kształtującym cenę jest położenie nieruchomości. Kupno terenu w granicach administracyjnych dużych miast takich jak Warszawa, Poznań, Gdańsk czy Wrocław będzie wiązało się z o wiele większym wydatkiem niż w przypadku mniej obleganych lokalizacji (np. Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra czy Bydgoszcz).

Każdy, kto ma zamiar kupić działkę budowlaną za jak najniższą cenę, powinien skierować swój wzrok w kierunku wsi. Tam grunty są znacznie tańsze, jednak kłopotem może być oddalenie od dużych ośrodków miejskich. O ile dla osób pracujących zdalnie takie rozwiązanie prawdopodobnie będzie dobre, o tyle dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym na dłuższą metę może to być skrajne utrudnienie. Jeśli doliczymy czas spędzony na dojazdach oraz ich koszt, może się okazać, że cena zakupu działki budowlanej na wsi wcale nie będzie tak okazyjna.

Poniżej prezentujemy ceny działek budowlanych w wybranych miastach Polski. Kwoty, jakie trzeba zapłacić za metr kwadratowy podajemy za branżowym portalem nieruchomosci-online.pl.

Zobacz również: Czy mogę sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku?

Ile kosztuje działka w Warszawie?

Stolica jest najdroższą lokalizacją w Polsce jeśli chodzi o działki budowlane. W pierwszym kwartale 2023 roku średnia cena metra kwadratowego nieruchomości pod zabudowę w Warszawie wynosiła 714 złotych. W porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku średnia cena działki budowlanej w stolicy wzrosła jedynie o 1 złoty.

Ile kosztuje działka w Krakowie?

W przypadku stolicy Małopolski ceny działek średnia cena działki budowlanej w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła 472 złote za metr kwadratowy. Nie jest to ścisła czołówka Polski, jednak na pewno górna połówka jeśli chodzi o większe miasta. W czwartym kwartale 2022 roku średnia cena metra kwadratowego nieruchomości pod zabudowę w Krakowie wynosiła 444 złote. Oznacza to wzrost o 6,3 procent.

Ile kosztuje działka w Gdańsku?

Nieruchomości nad morzem od lat słyną z wysokich cen. Nie inaczej jest w przypadku działek budowlanych w Gdańsku. Średnia cena metra kwadratowego w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosła 548 złotych. W porównaniu do końcówki poprzedniego roku jest to wzrost o 3 procent z poziomu 532 złote. Niewątpliwie stolica województwa pomorskiego znajduje się w trójce najdroższych miast w Polsce.

Ile kosztuje działka we Wrocławiu?

Działka budowlana we Wrocławiu również nie należy do najtańszych w Polsce. Raczej do najdroższych. W pierwszym kwartale 2023 roku za metr kwadratowy średnio trzeba było zapłacić 516 złotych. Jest to czteroprocentowy wzrost w porównaniu ostatniego kwartału 2022 roku, gdy średnia cena wynosiła 496 złotych.

Ile kosztuje działka w Poznaniu?

Stolica Wielkopolski to, po Warszawie, druga najdroższa lokalizacja jeśli chodzi o grunty budowlane w Polsce. Średnia cena nieruchomości pod zabudowę w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku w Poznaniu to 569 złotych za metr kwadratowy. Jest to niewielki wzrost (o 1,8 proc.) w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy poprzedniego roku, gdy średnia cena wynosiła 559 złotych.

Ile kosztuje działka w Łodzi?

Łódź nie jest na szczycie rankingu najdroższych polskich lokalizacji jeśli chodzi o działki budowlane. Średnia cena metra kwadratowego w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła tam 342 złote. Jednak wśród największych miast naszego kraju, to właśnie w Łodzi doszło do najwyższego wzrostu wartości nieruchomości pod zabudowę. W ostatnim kwartale 2022 roku za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 286 złotych, co oznacza wzrost o 19,6 procent.

Ile kosztuje działka w Katowicach?

W przypadku Katowic możemy z kolei mówić o spadku cen działek budowlanych, choć nadal są one dość wysokie w skali kraju. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku za metr kwadratowy nieruchomości pod zabudowę trzeba było zapłacić 487 złotych. Pod koniec ubiegłego roku było to 505 złotych. Jest to spadek o 3,7 procent.

Ile kosztuje działka w Lublinie?

Kolejne miasto w Polsce, gdzie ceny działek budowlanych spadły między ostatnim kwartałem poprzedniego roku a pierwszych tego to Lublin. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 roku za metr kwadratowych nieruchomości pod zabudowę trzeba było zapłacić 356 złotych. Jest to spadek o 3,4 procent w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2022 roku, gdy średnia cena wynosiła 368 złotych.

Ile kosztuje działka w Szczecinie?

Niższe ceny działek budowlanych obowiązują również w Szczecinie. W okresie od stycznia do marca 2023 średnia kwota, jaką trzeba było przeznaczyć na zakup metra kwadratowego nieruchomości budowlanej, wynosiła 408 złotych. Między październikiem a grudniem 2022 było to 437 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to spadek o 7,1 procent.

Gdzie najlepiej kupić działkę w Polsce?

Do zakupu działki budowlanej należy podejść na dwa sposoby, w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na nieruchomości najtańszej w zakupie, powinniśmy zdecydować się na zakup gruntu w województwie podkarpackim. Na południowym wschodzie Polski średnia cena metra kwadratowego działki budowlanej wynosi 100 złotych. Niewiele drożej jest w województwie lubuskim, łódzkim, opolskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim, gdzie ceny wahają się w okolicach 112 złotych za metr kwadratowy. Warto pamiętać, że są to średnie ceny, które obejmują zarówno wartości gruntów w miastach, jak i na wsiach.

Jeśli celem zakupu działki budowlanej ma być inwestycja pieniędzy, wybierzmy działki w miastach, gdzie dynamika wzrostu cen na przestrzeni ostatnich lat jest wysoka. Również warto zainwestować w grunty na terenach turystycznych. Nieruchomości nad morzem, w górach czy na Mazurach od lat zwiększają swoją cenę i nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie ten trend miał się zmienić na spadkowy.

Czytaj także:

Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Gdzie taki wniosek złożyć?

Ile ZUS płaci za 1 proc. uszczerbku po wypadku w pracy?

Co to jest leasing finansowy i czy się opłaca?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | działka budowlana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »