Program Pierwsze Mieszkanie. Buda: Nie będzie zasady "kto pierwszy, ten lepszy"

Nie zabraknie pieniędzy w programie Pierwsze Mieszkanie - zapewnia minister rozwoju Waldemar Buda. Tu nie będzie działać zasada "kto pierwszy, ten lepszy" - dodał szef MRiT.

- Proponujemy rozwiązanie, jakiego w wolnej Polsce jeszcze nie było; sami zainteresowani będą decydować, jak wykorzystać oferowane wsparcie - wskazał minister rozwoju Waldemar Buda, odnosząc się do zakończonych w Parlamencie prac nad ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Zakończono prace nad ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

Chodzi o ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. bezpieczny kredyt z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby, wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy, nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W piątek zakończyły się prace parlamentarne nad tymi przepisami.

Reklama

- Czekamy na podpis prezydenta i zgodnie z planem już z początkiem lipca program zostanie uruchomiony - zwrócił uwagę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Waldemar Buda: Proponujemy rozwiązanie rewolucyjne

- Proponujemy rozwiązanie rewolucyjne. To sami zainteresowani będą decydować jak wykorzystać oferowane wsparcie. Wielkość, lokalizacja, rynek wtórny czy pierwotny, dom czy mieszkanie - o tych kwestiach będę decydować obywatele, a nie urzędnicy - stwierdził szef w komentarzu przesłanym PAP.

- Nie zabraknie pieniędzy. Tu nie będzie działać zasada "kto pierwszy, ten lepszy" - zapewnił Buda.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów - przypomniał resort. "Jednym jest bezpieczny kredyt 2 proc. (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu), drugim Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania)" - zwrócił uwagę MRiT. Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

Gdzie szukać informacji o programie Pierwsze Mieszkanie?

MRiT zaznaczyło, że szczegóły dotyczące nowego programu dostępne są w serwisie MieszkaniedlaCiebie.gov.pl. https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie. Można w nim znaleźć broszurę informacyjną "Zamieszkaj na swoim", czyli przewodnik po rządowych programach mieszkaniowych, a wśród nich o programie Pierwsze Mieszkanie - dodano.

Według ministra Budy to najlepsze i najbezpieczniejsze źródło informacji. - Niestety w internecie już pojawiają się strony podające informacje wprowadzające w błąd. W naszym serwisie informację są sprawdzone, a wszystkie zasady działania programów i wszystkie wymagania, które należy spełnić zostały w nim opisane w przystępny sposób - stwierdził minister.

Na podpisanie ustawy prezydent ma 21 dni. Zgodnie z planem nabór wniosków o udział w programie ma ruszyć w poniedziałek 3 lipca. Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy prace nad treścią umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a BGK finalizuje prace nad umowami z bankami komercyjnymi uczestniczącymi w programie - przekazał resort.

W ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe znalazły się także przepisy ograniczające cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, które wyeliminują model zarobkowania na hurtowych cesjach takich umów - dodało MRiT.

***

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »