EBC: Banknoty nie zwiększają ryzyka infekcji wirusem
Europejski Bank Centralny (EBC) dementuje opinie o zwiększonym ryzyku zarażania wirusem przez banknoty. Inaczej jest z kartami płatniczymi.
Wyniki badań laboratoriów, z którymi współpracuje Europejski Bank Centralny (EBC), wykazały, że "w ciągu pierwszych kilku godzin na powierzchniach plastikowych może przetrwać 10 do 100 razy więcej wirusów, jak na banknotach"- napisał członek zarządu EBC, Fabio Panetta, w artykule opublikowanym we wtorkowych (28.04.20) wydaniach czołowych europejskich gazet, m.in. we "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Także z innych analiz wynika, że na porowatej powierzchni banknotów wykonanych z bawełny wirus jest znacznie gorzej przenoszony niż na gładkich powierzchniach z tworzyw sztucznych. Do podobnych wniosków doszedł ostatnio także Deutsche Bundesbank.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Jak wskazał Fabio Panetta, na początku koronakryzysu wzrosło znacznie zapotrzebowanie na gotówkę. W połowie marca wartość dodatkowo wypuszczonych do obiegu banknotów gwałtownie wzrosła do niemalże historycznego poziomu rzędu 19 mld euro.
Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019
Jednak już w kwietniu zapotrzebowanie na banknoty i bilon spadło. W większości krajów jest ono obecnie niższe niż zwykle. "Więcej pieniędzy w supermarketach i innych sklepach wydano bezpośrednio przed wprowadzeniem restrykcji, gdyż w późniejszym okresie możliwości te były ograniczone" - wyjaśnił bankier. Dodał także, że "wahania te pokazują również, że w kryzysie ludzie mają skłonność do chomikowania gotówki - jest to trend, który można było zauważyć także podczas kryzysu finansowego". Panetti podkreślił, że również w czasach kryzysu system euro jest w stanie zapewnić stałą dostępność banknotów. Jednocześnie EBC gwarantuje nieprzerwane działanie i bezpieczeństwo usług płatniczych online.
(DPA/jar), Redakcja Polska Deutsche Welle