Reklama

EBC: Banknoty nie zwiększają ryzyka infekcji wirusem

Europejski Bank Centralny (EBC) dementuje opinie o zwiększonym ryzyku zarażania wirusem przez banknoty. Inaczej jest z kartami płatniczymi.

Wyniki badań laboratoriów, z którymi współpracuje Europejski Bank Centralny (EBC), wykazały, że "w ciągu pierwszych kilku godzin na powierzchniach plastikowych może przetrwać 10 do 100 razy więcej wirusów, jak na banknotach"- napisał członek zarządu EBC, Fabio Panetta, w artykule opublikowanym we wtorkowych (28.04.20) wydaniach czołowych europejskich gazet, m.in. we "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Także z innych analiz wynika, że na porowatej powierzchni banknotów wykonanych z bawełny wirus jest znacznie gorzej przenoszony niż na gładkich powierzchniach z tworzyw sztucznych. Do podobnych wniosków doszedł ostatnio także Deutsche Bundesbank.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Chomikowanie gotówki w kryzysie

Jak wskazał Fabio Panetta, na początku koronakryzysu wzrosło znacznie zapotrzebowanie na gotówkę. W połowie marca wartość dodatkowo wypuszczonych do obiegu banknotów gwałtownie wzrosła do niemalże historycznego poziomu rzędu 19 mld euro.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Jednak już w kwietniu zapotrzebowanie na banknoty i bilon spadło. W większości krajów jest ono obecnie niższe niż zwykle. "Więcej pieniędzy w supermarketach i innych sklepach wydano bezpośrednio przed wprowadzeniem restrykcji, gdyż w późniejszym okresie możliwości te były ograniczone" - wyjaśnił bankier. Dodał także, że "wahania te pokazują również, że w kryzysie ludzie mają skłonność do chomikowania gotówki - jest to trend, który można było zauważyć także podczas kryzysu finansowego". Panetti podkreślił, że również w czasach kryzysu system euro jest w stanie zapewnić stałą dostępność banknotów. Jednocześnie EBC gwarantuje nieprzerwane działanie i bezpieczeństwo usług płatniczych online.

(DPA/jar), Redakcja Polska Deutsche Welle

Dowiedz się więcej na temat: banknoty | koronawirus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »