Euro puka do drzwi
Bank Pekao jako pierwszy informuje swoich klientów o konieczności zmiany waluty rachunku (np. z marek lub franków francuskich) na euro. Operacji tej klienci banku dokonywać mogą nawet od zaraz, bez ryzyka.
Od 1 stycznia przyszłego roku euro w sposób ostateczny zastąpi waluty narodowe krajów Unii Gospodarczej i Walutowej w roli waluty transakcyjnej i rozliczeniowej (euro zastąpi waluty 12 państw Unii Europejskiej).
Ta niezwykła operacja rodzi konsekwencje również dla obywateli innych państw, w tym także i Polski, a jej skutkiem będzie zaprzestanie prowadzenia przez banki rachunków w 12 walutach państw Unii oraz ich zamiana na euro, po dokonaniu przeliczenia według sztywnych i nieodwracalnych kursów ustalonych przepisami Traktatu z Maastricht i opublikowanych 1 stycznia 1999 r.
Jako pierwszy z banków działających w Polsce do operacji tej przygotował się bank Pekao, kierując się rozwiązaniami ustawowymi i rekomendacjami Narodowego Banku Polskiego - pisze bank w informacji przesyłanej swoim klientom.
Przypomnijmy, że dla Pekao jest to szczególnie ważne, gdyż prowadzi on ponad połowę wszystkich depozytów walutowych w naszym, kraju.
Chcemy przyspieszyć proces informowania naszych klientów o potrzebie zmiany rachunku walutowego prowadzonego do tej pory w marach lub szylingach na euro, aby operacja ta dokonała się jak najszybciej - powiedział PG Sebastian Łuczak, rzecznik prasowy Pekao. Chcemy uniknąć szczytu wymiany, jaki naszym zdaniem nastąpić może w październiku lub listopadzie - chcielibyśmy aby wtedy dziewięć z dziesięciu naszych klientów miało już przewalutowane na euro rachunki - dodaje Sebastian Łuczak.
Do zmian przygotowuje się także Powszechny Bank Kredytowy:
Lada dzień w naszych placówkach znajdzie się informacja na temat euro i potrzeby zmiany waluty rachunku - powiedział PG Marek Kłuciński, rzecznik prasowy PBK.
W pierwszym etapie informacje te znajdą się przy bankowych okienkach, ale później - tak jak Pekao robi to obecnie - będziemy wysyłać je naszym klientom drogą pocztową - dodał Marek Kłuciński.
Inne duże banki także planują przeprowadzenie dla swoich klientów kampanii informacyjnej, jednak bliższe daty nie są jeszcze znane.
Być może temat ten zostanie poruszony już na naszym najbliższym spotkaniu zarządu, tj. w bieżący czwartek - twierdzą przedstawiciele PKO BP. Zmiana waluty rachunku nie oznacza tego, iż np. wyjeżdżając do Francji czy Hiszpanii nie można będzie wypłacać franków czy peset, czego obawia się wielu klientów banków, które pierwsze wprowadzają zmiany.
Do końca bieżącego roku można wypłacać z naszych rachunków dowolną walutę, nawet jeśli rachunek jest przewalutowany na euro - uspokaja Sebastian Łuczak.