Faktoring, leasing a może kredyt?

Faktoring, leasing i kredyt - jak z nich korzystać by firma nabrała pełnego wiatru w żagle? Prowadząc biznes przedsiębiorcy mają do dyspozycji szeroki wachlarz możliwych źródeł finansowania działalności firmy.

Faktoring, leasing i kredyt - jak z nich korzystać by firma nabrała pełnego wiatru w żagle? Prowadząc biznes przedsiębiorcy mają do dyspozycji szeroki wachlarz możliwych źródeł finansowania działalności firmy.

Banki i inne instytucje świadczące usługi finansowe oferują różnego rodzaju kredyty, leasing, a także faktoring. Każde z wymienionych źródeł finansowania rządzi się swoimi prawami i oferuje przedsiębiorcy określoną paletę możliwości i korzyści.

Kredyt udzielany jest w różnych horyzontach czasowych. Wyróżnia go relatywnie najniższy koszt pozyskania. Czynnikami ograniczającymi są wymagane zabezpieczenia, konkretny cel, a także mniejsza niż w przypadku innych narzędzi finansowania dostępność.

Leasing pozwala firmom pozyskać środki trwałe - najczęściej w czasie trwania umowy leasingowej pozostają one własnością leasingodawcy. Wyższy koszt leasingu rekompensują osłony podatkowe, a także większa dostępność w porównaniu do tradycyjnego kredytu.

Reklama

Faktoring natomiast daje możliwość niemal natychmiastowego uzyskania gotówki po wystawieniu faktury, którą firma może dysponować w dowolny sposób. Dzięki temu bez problemu może utrzymywać swoją płynność finansową - środki mogą być przeznaczane na regulowanie bieżących zobowiązań. Istotną zaletą faktoringu jest także jego dostępność - warunkiem przyznania tej formy finansowania jest przede wszystkim zdywersyfikowany portfel odbiorców.

Wyższy koszt faktoringu rekompensuje jego elastyczność a także bogaty pakiet usług dodatkowych. Faktoring doskonale łączy się także z innymi formami finansowania. Fimy leasingowe mogą przyznać większy limit finansowania pod warunkiem, że leasingobiorca podpiszę równocześnie umowę z firmą faktoringową. Uzyskują pewność, że ich klient będzie w terminie spłacał raty leasingowe dzięki pozyskiwanym na bieżąco środkom wypłacanym przez faktora na podstawie zawartej umowy.

Szczegółowe różnice między kredytem, leasingiem i faktoringiem:

Czas finansowania - faktoring jest formą finansowania krótkoterminowego - finansowanie poszczególnych wierzytelności w faktoringu trwa do 3-4 miesięcy (rzadziej do 6 miesięcy). Raty kredytowe czy leasingowe spłacane są zwykle kilka lat.

Czas trwania umowy - umowa o faktoring jest umową ramową i długoterminową o charakterze ciągłym, praktycznie zawieraną na czas nieokreślony. W czasie trwania umowy dochodzi do wielu "mikro" transakcji nabywania i finansowania poszczególnych wierzytelności. W przypadku leasingu czy kredytu są to transakcje trwające dłuższy czas. Są uruchamiane w drodze jednorazowej transakcji. Przy kredycie umowa zawierana jest na czas określony, z reguły na rok.

Cel wykorzystania środków - przy faktoringu - inaczej niż przy kredycie - cel jest nieokreślony i firmy mogą przeznaczyć środki zgodnie z potrzebami firmy. Umowa leasingowa finansuje określony środek trwały.

Kryteria oceny ryzyka - decyzje kredytowe faktora przede wszystkim opierają się na specyfice produktu czy usługi, ocenie przebiegu i udokumentowania transakcji sprzedaży, ocenie portfela należności oraz rozproszeniu odbiorców. W kredycie i leasingu większe znaczenie ma tzw. zdolność kredytowa firmy.

Kwota finansowania - w przypadku faktoringu jest proporcjonalna do obrotów firmy. Faktor wypłaca 70-90% wartości nominalnej nabywanych wierzytelności. W kredycie jest ograniczona do określonej w umowie kwoty. Bank finansuje od 50% do 80% wartości zabezpieczenia (80% w przypadku kredytów hipotecznych). Firma leasingowa finansuje wartość przedmiotu leasingu w całości, jednak w zależności od rodzaju leasingu oraz innych warunków transakcji mogą się zdarzać "opłaty wstępne", "przygotowawcze" itp., które w praktyce obniżają wartość inwestycji efektywnie finansowanej.

Zabezpieczenia - przy faktoringu są one łatwe do ustanowienia, a sama procedura ich ustanawiania szybka. Najczęściej stosowanymi zabezpieczeniami w przypadku faktoringu są weksel własny in blanco oraz cesja wierzytelności. Kredyt wymaga twardych zabezpieczeń np. hipoteki, które są kosztowne i trudne do ustanowienia,

Usługi dodatkowe - leasing i kredyt to usługi czysto finansowe. Faktoring to pakiet usług - obok finanansowania jego częścią może być zarządzanie należnościami, monitoring spłat czy w trudnych przypadkach windykacja należności na życzenie.

Planując finansowanie firmy powinniśmy pamiętać, że opisane powyżej narzędzia finansowe nie wykluczają się, mogą natomiast się doskonale uzupełniać, dając efekt synergii. Faktoring jest osiągalny niemal od początku działalności firmy i dzięki niemu wzrasta nasza wiarygodność wobec banku. Kredyt czy leasing pozwolą sfinansować inwestycje kluczowe dla długoterminowego rozwoju. Faktoring dostarczy gotówki na bieżącą działalność, utrzymanie płynności i spłatę zobowiązań inwestycyjnych. Tym samym firma zoptymalizuje finansowanie swojej działalności co pomoże właścicielom i zarządzającym skupić się na jej rozwoju.

Magdalena Martynowska Bibby Financial Services.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »