Fałszywe euro w obiegu
O jedną trzecią wzrosła liczba fałszywych monet euro znajdujących się w obiegu - informuje Komisja Europejska. Jeszcze większa jest liczba podrobionych banknotów, które oszuści wprowadzili na rynek. Wszystko to jednak betka wobec ilości prawdziwego pieniądze - uspokaja Europejski Bank Centralny.
Według Komisji, w zeszłym roku z obiegu wycofano 95959 monet o wartości jednego, dwóch, pół euro, podczas gdy w poprzednim - 74564. Jeszcze większa jest liczba fałszywych banknotów, chociaż w obiegu znajdowano ich w zeszłym roku mniej. Europejski Bank Centralny (EBC) wycofał w 2005 r. 579 tysięcy sfałszowanych banknotów - mniej niż w roku 2004, kiedy ich liczba wyniosła 594 tys.
Według EBC fałszerstwa od ponad dwóch lat utrzymują się na tym samym poziomie. W ubiegłym półroczu odnotowano znaczny wzrost liczby podrabianych banknotów o nominale 20 euro i spadek liczby fałszywych banknotów o wartości 50 i 100 euro.
Większość fałszywek znajdowana jest w 12 krajach, w których obowiązuje wspólna waluta. Według EBC prawdziwe banknoty można z łatwością odróżnić od fałszywek, stosując się do wskazówek zamieszczonych na stronie internetowej banku.
Komisja twierdzi, że liczba podrobionych monet euro jest obecnie mniejsza niż łączna liczba fałszywych monet krążących w obiegu przed wprowadzeniem 1 stycznia 2002 r. "Ich liczba jest nieduża w porównaniu z 63 miliardami prawdziwych monet euro będących w obiegu i nie stanowi powodu do niepokoju" - ocenił bank.
Fałszerze najchętniej podrabiają monety euro bite w Niemczech, a w dalszej kolejności - we Francji, Hiszpanii i Belgii. Policja w zeszłym roku zamknęła trzy warsztaty wytwarzające fałszywe monety w krajach nie należących do strefy euro - na Węgrzech, w Polsce i Bułgarii.
KE ostrzegła, że podrobione monety o wartości dwóch euro łudząco przypominają oryginał - najłatwiej dać się na nie nabrać w transakcjach z ręki do ręki. Ale "prawidłowo wyregulowane" automaty sprzedażne, maszyny i urządzenia wrzutowe odrzucą fałszywki.
Pod koniec 2005 r. w obiegu było około 10,4 mld prawdziwych banknotów euro i 63 mld monet.
Władze Austrii jako główne przyczyny zmniejszenia liczby fałszerstw pieniędzy wymieniają wyższą świadomość społeczeństwa i intensywniejszą współpracę policji z różnych krajów.
Według austriackiego Banku Narodowego, w zeszłym roku znaleziono 7127 podrobionych banknotów euro - o ok. 47 procent mniej niż w roku poprzednim.
Tymczasem liczba banknotów wypuszczonych przez bank do obiegu wzrosła o 18,7 procent, do 947 mln - powiedział dyrektor banku Stefan Augustin.