Finanse osobiste. Pożyczki lombardowe zostaną uregulowane

We wtorek Rada Ministrów ma omówić projekt ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej - wynika z porządku obrad rządu, który został opublikowany na stronach kancelarii premiera.

Jednym z celów przygotowania projektu - który wcześniej nosił nazwę projektu ustawy o działalności lombardowej - jest uregulowanie działalności lombardów oraz wysokości odsetek i kosztów pozaodsetkowych, jakie te firmy naliczają.

"Projektowana regulacja pozwoli na określenie transparentnych ram prowadzenia działalności lombardowej, które jasno określą obowiązki przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową, definicję i elementy umowy pożyczki lombardowej, pozaodsetkowe koszty regulowane w sposób zbliżony do UKK (ustawa o kredycie konsumenckim - red.), pozwalający jednocześnie na uwzględnienie specyfiki branży, a także zasady dotyczące sprzedaży przedmiotu zabezpieczenia lombardowego oraz zasady odpowiedzialności za naruszenie ustawy" - poinformowano w uzasadnieniu do projektu.

Reklama

Wskazano, że przedsiębiorcy prowadzący działalność lombardową muszą mieć formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. Poza tym projekt zakłada powstanie rejestru przedsiębiorców lombardowych, który będzie prowadzić KNF.

Jaka maksymalna wysokość odsetek?

Projekt ogranicza także maksymalną wysokość odsetek pobieranych przez lombardy do poziomu, który jest określony w Kodeksie cywilnym. Z kolei wysokość kosztów pozaodsetkowych, jakie będą mogły pobierać lombardy, będzie zależeć od długości umowy, jednak ich maksymalna wysokość nie będzie mogła przekroczyć 45 proc. Projekt zawiera także regulacje, które dotyczą sprzedaży przedmiotu, który jest zastawem pożyczki.

"W celu zapewnienia przeprowadzania rzetelnej wyceny przedmiotu zabezpieczenia lombardowego przez przedsiębiorców (nie zaniżania takiej wyceny) projektodawca uważa za celowe wprowadzenie ścisłych zasad, na jakich przedmiot taki może być zbyty w następstwie braku spłaty kwot wynikających z umowy. W ocenie projektodawcy efekt ten jest możliwy do osiągnięcia poprzez nałożenie na przedsiębiorców obowiązku zbycia takiego przedmiotu w drodze aukcji elektronicznej dostępnej publicznie, tj. dla potencjalnie nieograniczonego kręgu podmiotów (...). Odstępstwo od tej reguły przewiduje się w przypadku, gdy wartość udzielanego konsumentowi świadczenia pieniężnego jest równa 300 zł lub niższa" - napisano w uzasadnieniu.

Projektowana ustawa ma wejść w życie po 6 miesiącach od dnia jej ogłoszenie, z wyjątkiem części przepisów, które mają wejść w życie w innych terminach.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pożyczka | e-pożyczka | lombardy | chwilówka | pożyczka pozabankowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »