Forum w Karpaczu. Prezes URE nie będzie zaskoczony wnioskiem PGNiG o zmianę taryfy na gaz
Prezes URE Rafał Gawin poinformował, że nie będzie zaskoczony wnioskiem PGNiG o zmianę taryfy na gaz w związku z rosnącymi cenami paliwa na rynkach.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Pytany podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, czy będzie podwyżka cen gazu na jesieni, odpowiedział: - Złożenie wniosku o zmianę taryfy, czy o nową taryfę jest w gestii PGNiG. Nie będę zaskoczony, jeśli pojawi się wniosek, obserwując co się dzieje na rynku gazu. Nie umiem jednak odpowiedzieć, czy będzie korekta taryfy i jaka mogłaby być.
- W Urzędzie Regulacji Energetyki (URE) powstał specjalny zespół, którego zadaniem jest wypracowanie modelu wieloletniej polityki regulacyjnej, umożliwiającej stabilny, nadążający za potrzebami transformacji energetycznej, rozwój infrastruktury sieciowej - poinformował prezes Urzędu Rafał Gawin.
Podczas jednej z debat prezes URE zauważył, że dynamiczny rozwój m.in. energetyki odnawialnej już dziś powoduje problemy sieciowe, wymuszając inwestycje infrastrukturalne.
- Kluczem jest to, aby infrastruktura sieciowa podążała za tempem rozwoju źródeł odnawialnych (...). Dlatego bardzo istotne jest znalezienie rozwiązań regulacyjnych sprzyjających odpowiedniemu rozwojowi infrastruktury, która będzie nadążała za transformacją i rozwojem technologii - wyjaśnił Gawin. Zapewnił, że URE pracuje nad takimi rozwiązaniami legislacyjnymi w tym zakresie, które miałyby obowiązywać przez wiele lat, gwarantując firmom energetycznym stabilność inwestowania w rozwój sieci.
- Chodzi o to, aby ten model odpowiadał potrzebom inwestycyjnym - żeby zapewnić możliwość finansowania inwestycji, ale z zastrzeżeniem, że te inwestycje nie powinny być wyłącznie finansowane przez odbiorców, ponieważ mamy przekonanie co do tego, że byłoby to nieakceptowalne społecznie - podkreślił prezes URE, tłumacząc powołanie zespołu, którego zadaniem jest wypracowanie wieloletniej polityki regulacyjnej.
- Proces inwestycyjny w energetyce trwa, a żeby go podjąć i realizować, potrzeba stabilizacji polityki regulacyjnej po stronie przedsiębiorstw energetycznych. Powołujemy zespół, w którym chcemy wypracować model regulacyjny w zakresie przede wszystkim zwrotu z kapitału oraz tego, w jaki sposób finansować inwestycje - przede wszystkim z udziałem środków zewnętrznych, unijnych - chcemy, by były one wykorzystywane w jak największym stopniu, żeby zapewnić akceptowalną społecznie realizację inwestycji w dłuższym horyzoncie czasowym - wyjaśnił Rafał Gawin.
Jego zdaniem, właśnie sektor sieciowy najbardziej potrzebuje takich rozwiązań, zaś w sektorze wytwarzania energii wiodącą rolę powinny mieć mechanizmy rynkowe.
- Ewentualny wzrost taryfy określającej krajowe ceny gazu na pewno nie odzwierciedli w pełni wzrostu cen tego paliwa na giełdach - ocenił podczas 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNIG) Paweł Majewski.
Podczas jednej z debat poświęconych transformacji energetycznej, prezes PGNiG nie sprecyzował, czy spółka zamierza złożyć do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wniosek o zmianę taryfy. Uczestniczący w dyskusji prezes URE Rafał Gawin ocenił, iż nie byłby zaskoczony, gdyby - wobec dynamicznego wzrostu cen gazu na rynkach - taki wniosek został złożony.
Jak tłumaczył prezes PGNiG, decyzja w sprawie ewentualnego wniosku o zmianę taryfy zależy od wielu różnych czynników.
- Mogę powiedzieć z całą pewnością, że wzrost taryfy, o co na pewno będzie dbał pan prezes URE, nie będzie odzwierciedlał w pełni wzrostu cen paliwa gazowego na giełdach, dlatego że (...) taryfa jest udzielona na pewien okres i w tym okresie cena gazu - średnia - będzie wypłaszczona - wyjaśnił Majewski.
- Spodziewamy się, że w drugim kwartale przyszłego roku jednak ten gaz będzie tanieć - dodał prezes PGNiG.