Reklama

Fundusze inwestycyjne tracą grube miliardy złotych

Czerwiec przyniósł kolejny spadek wartości aktywów netto, zarządzanych przez krajowe Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Wartość środków powierzonych funduszom inwestycyjnym w zarządzanie zmniejszyła się w minionym miesiącu o -1,3%, czyli o -3,8 mld zł do poziomu 280,2 mld zł.

Wartość zgromadzonego kapitału zmniejszyła się zarówno w segmencie rozwiązań detalicznych (-1,5 mld zł), jak i tych dedykowanych (-2,3 mld zł). Spadek aktywów to efekt przewagi umorzeń (w obu segmentach) oraz ujemnego wyniku zarządzania.

Reklama

W ubiegłym miesiącu wzrostu aktywów doświadczyły przede wszystkim fundusze gotówkowe i pieniężne. Wartość zgromadzonych środków zwiększyła się o blisko +1,2 mld zł (+2,3%) i wyniosła na koniec czerwca ponad 53,1 mld zł. To najwięcej w historii. Tak znaczny przyrost jest efektem wysokiego bilansu sprzedaży - popularność rozwiązań o najniższym ryzyku nie słabnie od lutego ub.r.

Przyrost wynika także, choć w znacznie mniejszym stopniu, z dodatniego wyniku zarządzania.

Na drugim biegunie znalazły się fundusze aktywów niepublicznych - wartość zgromadzonego w nich kapitału spadła o -2,3 mld zł (- 2,3%) i na koniec I półrocza wyniosła 96,7 mld zł.

W ujęciu procentowym największego spadku aktywów doświadczyły fundusze surowcowe (-6,3%). Ich aktywa na koniec ubiegłego miesiąca wyniosły niespełna 2,4 mld zł. Tuż za nimi znalazły się fundusze absolutnej stopy zwrotu. W czerwcu wartość zgromadzonych przez nie środków spadła o -0,9 mld zł (-6,3%). To najsłabszy miesiąc od sierpnia 2007 r.

Sytuacja ta jest efektem przede wszystkim przewagi wypłat nad wpłatami, jednak wpływ miał również ujemny wynik zarządzania. Znacznego spadku aktywów doświadczyły również fundusze akcji. Na koniec czerwca zgromadzone w nich było blisko 29,2 mld zł, czyli o -1,1 mld zł mniej niż w maju br. Wynika to zarówno z przewagi umorzeń, jak i trudnej sytuacji na polskiej i światowych giełdach, która zaskutkowała ujemnym wynikiem zarządzania.

Wartość zgromadzonych środków zmniejszyła się przede wszystkim w funduszach akcji polskich uniwersalnych. W czerwcu, drugi miesiąc z rzędu, spadła także wartość zgromadzonego kapitału w ramach funduszy dłużnych. Ich aktywa zmniejszyły się o -0,5 mld zł i wyniosły na koniec miesiąca 47,1 mld zł. To efekt głównie ujemnego bilansu sprzedaży. Największego spadku aktywów doświadczyły fundusze obligacji korporacyjnych.

Czerwiec nie sprzyjał także funduszom mieszanym. Ich aktywa spadły o -0,2 mld zł i wyniosły na koniec miesiąca 31,4 mld zł. Zadecydowały o tym głównie ujemne stopy zwrotu, jednak wpływ miała także przewaga wypłat nad wpłatami. Spadku aktywów doświadczyły także fundusze nieruchomości.

Trwa ucieczka kapitału

Trwające już 16 miesięcy odpływy z funduszy polskich akcji nasiliły się w czerwcu względem ostatnich trzech miesięcy. Wyniosły -249 mln PLN i dotyczyły zarówno funduszy akcji szerokiego rynku (-209 mln PLN), jak i miśs (-40 mln PLN).

Fundusze akcji zagranicznych także były na minusie (-189mln PLN), ale w tym przypadku zła passa trwa od 5 miesięcy. Podobnie zachowują się fundusze zrównoważone, po części również związane z rynkiem akcji. Bardzo słabo w czerwcu zachowywały się fundusze absolutnej stopy zwrotu. Odpływy były najwyższe w historii tej kategorii i wyniosły -454mln PLN.

W czerwcu jedyną kategorią na dużym plusie były fundusze pieniężne, do których napłynęło +1,2mld PLN. Napływy do tej kategorii trwają nieprzerwanie od lutego'17, a poziom miliarda PLN jest przekraczany już dziewiąty miesiąc z rzędu.

Drugi raz z rzędu gorszy miesiąc miały fundusze obligacyjne, które odnotowały odpływy w wysokości 555 mln PLN. W rezultacie fundusze rynku kapitałowego odnotowały łącznie pierwsze odpływy od grudnia'16 (-387 mln PLN). Z funduszy rynku niepublicznego odpłynęło dodatkowo 568 mln PLN. Na podstawie przepływów netto do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych szacujemy, że instytucje te sprzedały w czerwcu akcje na GPW za ok. 393 mln PLN.

Najwięcej nowych środków do funduszy rynku kapitałowego pozyskał Investors TFI (300mln PLN). Lider ostatnich ośmiu miesięcy - PKO TFI - zakończył miesiąc na drugim miejscu z wynikiem 177 mln PLN. Aktywa w PKO TFI istotnie wzrosły o 16% m/m w związku ze skonsolidowaniem Gamma TFI. Przez słabość funduszy absolutnej stopy zwrotu odpływy netto były największe w Altus TFI (-348 mln PLN), a niewiele lepiej wypadł Trigon TFI (-291mln PLN).

Maciej Marcinowski DM Trigon

Z detalicznych funduszy inwestycyjnych w czerwcu 2018 r. odpłynęło 648 mln zł netto, a z niedetalicznych 70 mln zł, co razem daje wynik 718 mln zł - poinformowały w komunikacie Analizy Online.

Siedemnasty miesiąc z rzędu napływy notowały fundusze pieniężne. W czerwcu napływy wyniosły 1,1 mld zł netto, co jest jednak wynikiem najsłabszym od października ubiegłego roku.

"Fundusze pieniężne to jedyny z dużych segmentów, w którym odnotowano dodatni bilans sprzedaży w poprzednim miesiącu. Nawet dotychczas bardzo popularny segment funduszy dłużnych odnotował odpływy w ujęciu netto na poziomie -538 mln zł. To drugi miesiąc z rzędu ujemnego bilansu sprzedaży" - napisano.

"Z największymi odpływami od przeszło dekady musieli zmierzyć się zarządzający funduszami absolutnej stopy zwrotu (-654 zł netto)" - napisano.

W raporcie podano, że czerwiec nie przyniósł przełomu w segmencie funduszy akcyjnych (-443 mln zł netto).

"Klienci umarzali jednostki i certyfikaty solidarnie zarówno w grupie produktów akcji polskich, jak i zagranicznych. (...) W przypadku funduszy mieszanych saldo wyniosło -65 mln zł" - napisano.

W czerwcu saldo wpłat i wypłat funduszy surowców wyniosło -39 mln zł netto.

Saldo wpłat i wypłat do funduszy w czerwcu 2018 r. (mln zł)

detaliczne niedetaliczne suma
absolutnej stopy zwrotu -651 -2 -654
akcyjne -443 -1 -444
aktywów niepublicznych 11 -102 -91
dłużne -519 -19 -538
gotówkowe i pieniężne 1106 42 1149
mieszane -43 -22 -65
nieruchomości -42 3 -38
sekurytyzacyjne -28 30 2
surowcowe -39 0 -39
Suma końcowa -648 -70 -718
Dowiedz się więcej na temat: miliardy | fundusze inwestycyjne | TFI

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »