Gdzie założyć lokatę w styczniu? Sprawdziliśmy ofertę banków

Gdzie opłaca się trzymać oszczędności w styczniu 2023 roku? Zmian w oprocentowaniu oszczędności jest niewiele. Stopy procentowe stanęły w miejscu, inflacja przestała znacząco rosnąć, a jednak na podium rankingu lokat zaszły spore zmiany.

Lokaty pozostają bardzo ułomnym produktem inwestycyjnym. Inflacja, na razie powoli, zaczęła spadać, ale i tak ankietowani przez NBP analitycy spodziewają się, że przez cały 2023 rok pozostanie ona dwucyfrowa.

Oszczędności na lokacie bankowej. To nie jest sposób na zarobek

Inflacja CPI w Polsce w listopadzie br. wyniosła 17,5 proc. w relacji rocznej, co było niższym wynikiem w porównaniu do października - wówczas sięgała 17,9 proc. Dane za grudzień poznamy 5 stycznia.

Lokaty byłyby ciekawą opcją inwestycyjną, gdyby ich oprocentowanie oscylowało w okolicach 20 proc. w skali roku. Na razie w kilku bankach przekroczyło ono 8 proc.

Reklama

Prawdopodobnie najnowsze zestawienie lokat bankowych to najmniej zmienione zestawienie w skali miesiąca od kiedy zaczęliśmy publikować zbiorczy ranking bankowych lokat. Mimo to sprawia wrażenie mocno przetasowanego - zapewne dlatego, że zmiany zaszły w czołówce.

Lokaty. Gdzie najwyższe oprocentowanie w styczniu 2023?

Przed miesiącem na czele rankingu uplasował się mBank z produktami, które jako pierwsze na rynku przekroczyły magiczną barierę 8 proc. Promocyjne oprocentowanie dla nowych środków na poziomie 8,1-8,2 proc. nie jest już najatrakcyjniejsze na rynku. Wyprzedziły je trzy propozycje innych banków.

Na pierwszym miejscu znajduje się teraz lokata banku Credit Agricole aż na 10 proc. w skali roku. Promocyjne oprocentowanie przyznawane jest na 180 dni dla nowych środków. Aby skorzystać z oferty należy posiadać aplikację mobilną. Po zakończeniu tej lokaty (po 180 dniach), możesz ją odnowić na warunkach, które bank zaoferuje w tym czasie dla standardowych lokat.

Kolejna na podium jest Lokata na Start estońskiego Inbanku. Roczna stopa wynosi 8,50 proc., ale oczywiście nie dotyczy to wszystkich, a wyłącznie nowych klientów i pierwszej Lokaty na Start. Status Nowego Klienta ma klient indywidualny, dla którego Lokata na Start jest pierwszą lokatą w Inbanku (tj. klient nie posiada i nie posiadał wcześniej żadnych lokat w Inbanku). Maksymalna kwota to 50 tys. zł, a okres jej obowiązywania to 3 miesiące.

Trzecie miejsce zajął Nest Bank z oprocentowaną na 8,25 proc. w skali roku lokatą w koncie oszczędnościowym. Można ulokować na niej do 400 tys. zł, ale podwyższone oprocentowanie obowiązuje tylko przez 2 miesiące.

Czy to koniec wzrostów?

Powodem wyhamowania rosnącego trendu jest przede wszystkim pauza w podwyżkach stóp procentowych. Nie ma pewności, że RPP zdecyduje się na kolejne zacieśnienie polityki monetarnej w najbliższej przyszłości. To może oznaczać, że nie należy spodziewać się także rewolucyjnych zmian w ofercie produktów depozytowych.

Najlepsze lokaty bankowe. CZERWIEC 2023

Nazwa Banku    Nazwa Lokaty   Oprocentowanie w skali roku Minimalne/maksymalne środki  Czy wymaga założenia rachunku w banku?                 
Bank NowyNOWYdepozyt 1M WYSOKI PROCENT8,401 miesiąc, do 10 tys. zł, tylko jedna lokataTAK
Nest BankLokata Witaj8,003-6 miesięcy, do 20 tys. złTAK
InbankLokata na Start8,00do 10 tys. złTAK
PKO BPLokata na Dzień Dobry (3M)8,00do 200 tys. złTAK
VeloBankMobilna na Start8,002 miesiąceNIE
Santander Bank PolskaNowa Lokata z Funduszem 3M8,00do 20 tys. zl, 4 miesiąceTAK
Kasa StefczykaWitaj w Kasie8,003 miesiące, do 50 tys. złTAK
Bank PekaoLokata Inwestująca7,506 miesięcy, minimalnie 6 tys. złTAK
VeloBankNowe Środki (3M, 6M)7,50 5-150 tys. złNIE
Bank NowyNOWYdepozyt 3M GWARANTOWANY PROCENT7,303 miesiące, do 400 tys. złTAK
Toyota BankPlus (na 200 dni)7,20-NIE
Kasa StefczykaLokata na Nowe Środki7,10do 50 tys. złTAK
BFFFacto7,00min 5 tys. zł, 3-6 miesięcyNIE
mBankLokata Terminowa7,003 miesiące, do 200 tys. złNIE
NeoBankenergoLOKATA 3M6,90do 400 tys. złTAK
Citi HandlowyLokata - Oferta Specjalna 6M6,80Do 500 tys. zł, na 6 miesięcy, trzeba założyć konto CITIGOLDTAK
Bank MillenniumHoryzont Zysku6,50do 12 miesięcyTAK
Alior BankLokata Mobilna6,00182 dniTAK
Bank PekaoLokata (12M)5,00do 50 tys. złTAK
źródło: banki

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »