Ile kosztuje drewno opałowe? Tyle zapłacimy za kubik drewna w wakacje 2023

Ile kosztuje drewno opałowe? Ceny za drewno opałowe najczęściej wyrażane są za jeden kubik drewna, czyli jeden metr sześcienny (m3). W wakacje 2023 stawki za drewno na opał wahają się w przedziale od 200 do ok. 700 zł, a ich ostateczna cena zależna będzie od miejsca, w którym dokonamy zakupu oraz gatunku drewna.

Ile kosztuje drewno opałowe w wakacje 2023?

U sprzedawców komercyjnych ceny za kubik drewna przedstawiają się następująco:

 • grab - ok. 500-600 zł,
 • dąb - ok. 450 zł,
 • jesion - ok. 350-450 zł,
 • buk - ok. 400-500 zł,
 • brzoza - ok. 400 zł,
 • akacja - ok. 650 zł,
 • sosna - ok. 350 zł.

Ile kosztuje drewno opałowe w Lasach Państwowych?

Drewno na opał możemy kupić nie tylko u sprzedawców komercyjnych, ale również w wybranych nadleśnictwach. Każde nadleśnictwo ustala własne ceny za kubik drewna, dlatego też różnią się one od siebie w zależności od miejscowości.

Reklama

Przykładowo ceny detaliczne na sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Łąck od 1 lipca 2023 roku przedstawiają się następująco:

 • dąb - 225 zł netto za m3,
 • brzoza, klon, wiąz, akacja, jesion - 215 zł netto za m3,
 • grab i buk - 258 zł netto za m3,
 • olcha, czeremcha - 191 zł netto za m3.

Dla porównania poniżej przedstawiamy ceny za drewno opałowe w Nadleśnictwie Gdańsk od 1 lipca 2023:

 • grab i buk - 236 zł netto za m3,
 • brzoza - 214 zł netto za m3,
 • dąb i akcja - 202 zł netto za m3,
 • klon, olcha - 191 zł netto za m3,
 • topola, osika, lipa - 135 zł netto za m3.

Do powyższych cen trzeba również doliczyć koszt transportu drewna, który musimy zorganizować samodzielnie.

Warto pamiętać, że w nadleśnictwach najczęściej możemy kupić drewno, które wymaga sezonowania. Świeże drewno, zaraz po ścięciu, ma wilgotność na poziomie około 50-70 proc. Aby miało ono jak najlepszą wartość opałową, jego wilgotność powinna oscylować na poziomie 15-20 proc. Z tego powodu świeże drewno musi zostać poddane sezonowaniu, czyli odstawieniu w miejsce suche, nasłonecznione i zadaszone na minimum jeden sezon po to, by straciło wilgoć.

Od czego zależy cena drewna opałowego?

Cena drewna opałowego przede wszystkim zależna jest od jego kaloryczności i wartości opałowej. Im wyższa wartość energetyczna, tym wyższa będzie cena. Jednocześnie drewna o wysokiej wartości energetycznej palą się o wiele dłużej i zapewniają większą ilość ciepła, dlatego to właśnie te rodzaje drewna zaleca się wybierać na opał.

Na cenę drewna wpływa również fakt, czy jest ono sezonowe, czy świeże. Drewno sezonowane będzie droższe, dlatego jeżeli mamy możliwość sezonowania drewna, warto zakupić większą ilość opału i tym sposobem przygotować zapasy np. na kolejny sezon.

Gdzie kupować drewno opałowe?

Drewno na opał najczęściej możemy kupić w marketach budowalnych, specjalistycznych sklepach zajmujących się sprzedażą drewna, w nadleśnictwach oraz od osób prywatnych na portalach internetowych. Warto jednak kupować drewno od zaufanych sprzedawców, by mieć pewność, że było ono odpowiednio przechowywane.

Jakie drewno opałowe jest najlepsze?

Najlepsze drewno opałowe to drewno liściaste, które jest kaloryczne, a tym samym zapewnia dłuższy czas palenia. Najlepszym gatunkiem jest grab, który uważany jest za najbardziej kaloryczne drewno. Jego kaloryczność wynosi około 2200 kwh/mp. Zaraz po grabie, warto postawić na dąb, którego wartość opałowa wynosi około 2100 kwh/mp. Podobną wartość kaloryczną ma również buk.

Pozostałe miękkie gatunki drewna, takie jak jodła, sosna, świerk, topola, czy wierzba charakteryzują się niższą wartością opałową na poziomie około 1500 kwh/mp, w związku z czym są ona tańsze, jednak nie będą one cechować się tak efektywnym spalaniem jak gatunki drewna o wyższej kaloryczności.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drewno opałowe | opał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »