Ile kosztuje pełnomocnictwo notarialne? Tyle zapłacisz za dokument u notariusza

Pełnomocnictwo notarialne upoważnia daną osobę do wykonywania czynności prawnych w imieniu mocodawcy. Istnieje kilka rodzajów pełnomocnictwa, a każde z nich może mieć inny zakres. W celu sporządzenia dokumentu szczególnego niezbędna okazuje się wizyta u notariusza. Ile kosztuje pełnomocnictwo notarialne i kiedy konkretnie jest potrzebne? Wyjaśniamy.

Czym jest pełnomocnictwo notarialne?

Pełnomocnictwo polega na upoważnieniu konkretnej osoby przez mocodawcę do działania w jego imieniu. Zazwyczaj pełnomocnictwo nadaje się w przypadku nieobecności, choroby, nadmiaru obowiązków lub innej sytuacji, która uniemożliwia wykonanie danych czynności prawnych. 

Istnieje kilka rodzajów pełnomocnictwa. Każde z nich może okazać się niezbędne w przypadku innego typu czynności. Wyróżnia się:  

Reklama
  • pełnomocnictwo ogólne (stosowane do czynności zwykłego zarządu); 
  • pełnomocnictwo rodzajowe z notarialnie poświadczonym podpisem (stosowane m.in. do przedłużania umowy najmu); 
  • pełnomocnictwo procesowe (upoważnia do reprezentowania przed sądem); 
  • pełnomocnictwo szczególne w formie aktu notarialnego (stosowane m.in. w sytuacji zbycia lub nabycia nieruchomości). 

Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 101 Kodeksu cywilnego pełnomocnictwo "może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa". Dodatkowo, po wygaśnięciu umocowania, pełnomocnik musi zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa.

Kto może być pełnomocnikiem?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej, jeśli chodzi o większość spraw administracyjnych, pełnomocnikiem może zostać "każda osoba fizyczna posiadająca co najmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych". Wynika z tego, iż rzeczoną funkcję może również pełnić osoba niepełnoletnia, która ukończyła 13 lat

Co więcej, pełnomocnikiem może być również osoba prawna. Nierzadko zdarza się, że w przypadku pełnomocnictwa procesowego, musi ono zostać udzielone kancelarii radcy prawnego lub adwokata. 

Ile kosztuje pełnomocnictwo notarialne?

Koszt sporządzenia pełnomocnictwa notarialnego zależy między innymi od wynagrodzenia notariusza. Jest ono jasno określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 2004 roku. Zgodnie z informacjami podanymi w rozporządzeniu, taksa wynosi 30 zł plus 23 proc. VAT.

Koszt pełnomocnictwa notarialnego może wzrosnąć w sytuacji, gdy mocodawca chce zwiększyć liczbę czynności, które obejmie dokument. W takiej sytuacji taksa będzie wyższa i wyniesie 100 zł plus 23 proc. podatku VAT. Nie należy również zapomnieć o opłacie za wypis, która wynosi 6 zł + VAT za każdą stronę. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pełnomocnictwo | notariusz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »