Ile kosztuje prawo jazdy? Bez pomocy finansowej kursant nie da już rady

Przy wszechobecnym wzroście cen nie można się dziwić, że podrożały też koszty uzyskania prawa jazdy. Największe różnice w stosunku do poprzednich lat pojawił się w cennikach ośrodków szkolenia kierowców. W niektórych szkołach jazdy w 2023 za kurs na kategorię B trzeba zapłacić już ponad 4000 zł! Czy osiemnastolatek, który jeszcze się uczy, albo dopiero stawia pierwsze kroki na rynku pracy, jest w stanie poradzić sobie bez pomocy finansowej od rodziców?

Ile kosztuje prawo jazdy? Wydatki zaczynają się jeszcze przed kursem

Jeszcze niedawno poza zasięgiem finansowym większości młodych ludzi pozostawał zakup własnego samochodu. Coraz częściej nieosiągalny staje się dla nich także sam kurs na prawo jazdy. Pierwsze wydatki zaczynają się jeszcze przed zapisaniem do szkoły jazdy, od 2014 każdy ubiegający się o uprawnienia kierowcy musi uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).

Sam profil jest bezpłatny, jednak opłatę trzeba wnieść za dokumenty niezbędne do jego uzyskania. Na początek zapłacimy za:

Reklama
  • badanie lekarskie;
  • zdjęcie do dokumentów.

Badania do prawa jazdy nie mają jednej, stałej ceny, dlatego w poszczególnych miejscowościach mogą się od siebie różnić. Bezpiecznie możemy jednak przyjąć, że nie będzie to mniej niż 200 zł. Często można dostać zniżkę, decydując się na lekarza rekomendowanego przez szkołę jazdy. 

Komplet zdjęć to kolejny wydatek, u fotografa zapłacimy od 30 do 50 zł. Kilka złotych można oszczędzić, korzystając z fotobudki, jednak takie zdjęcia nie zawsze spełniają wymogi urzędowe. Lepiej nie ryzykować, żeby nie płacić za zdjęcia dwa razy. Wtedy na same fotografie wydamy prawie 100 zł - całkiem sporo, jednak w porównaniu z wydatkami, które jeszcze przed kursantem to właściwie żadna kwota.

Z konta zniknęło już ok. 250 złotych, a przyszedł czas na najbardziej kosztowną część całego procesu - kurs na prawo jazdy. 

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy w 2023?

Po uzyskaniu numeru identyfikacyjnego PKK możemy zapisać się do szkoły jazdy. Kurs można rozpocząć samodzielnie po ukończeniu 18. roku życia, lub trzy miesiące przed "osiemnastką", jednak wtedy potrzebna będzie zgoda opiekuna. 

W tym artykule skupiamy się jednak na kosztach związanych z prawem jazdy, a te nie będą niższe, jeżeli nie jesteśmy jeszcze pełnoletni. Podobnie jak badania lekarskie, tak i oferty kursów mogą różnić się ceną. Zależy to od kilku czynników:

  • lokalizacja szkoły jazdy - w dużych miastach kurs będzie kosztował więcej;
  • renoma szkoły jazdy - wysoka zdawalność i dobre opinie to dobra karta przetargowa dla wyższych cen kursu;
  • rodzaj kursu - jeżeli decydujemy się na kurs przyspieszony, albo indywidualne zajęcia teoretyczne musimy przygotować się na wyższe ceny;
  • materiały dodatkowe - niektóre szkoły obniżają swoje ceny, jednak często wiąże się to z brakiem niektórych pomocy edukacyjnych, a także może odbić się na jakości zajęć (np. zakresie szkolenia z pierwszej pomocy)

Przejdźmy do najważniejszego aspektu - ile kosztuje kurs? W 2023 możemy przyjąć, że średnia cena, jaką trzeba zapłacić za przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy to 3000 zł.

Oczywiście jest to kwota orientacyjna, na stronach ośrodków szkolenia kierowców można znaleźć oferty znacznie tańsze, ale też o wiele droższe. Więcej zapłacimy za kursy weekendowe, niektóre szkoły oferują też pakiety z góry zakładające większy wymiar ćwiczeń praktycznych niż ustawowe 30 godzin. Z drugiej strony na zniżki często mogą liczyć osoby, które wciąż się uczą - szkoły jazdy oferują promocje dla uczniów liceów, techników, a także studentów.

Według informacji dostępnych na stronie superprawojazdy.pl, która porównuje oferty i opinie o ośrodkach szkolenia kierowców na terenie całej Polski - w marcu tego roku najtańszy kurs można było zrobić w Łodzi (1799 zł). Najwyższe ceny podyktowała jedna ze szkół we Wrocławiu - tam za przygotowanie do egzaminu na kategorię B trzeba było zapłacić aż 4200 zł. Zaskoczeniem nie jest miasto, w którym najwyższa jest średnia cena kursów - to Warszawa.

Jak w wielu innych miejscach, także w szkołach jazdy możliwe jest zwykle rozbicie płatności za kurs na raty - zwykle nie są one jednak oprocentowane na zero, a finalna cena wyniesie 100-200 zł więcej.

Po opłaceniu kursu koszty związane z uzyskaniem prawa jazdy prawie na pewno przekroczyły już 3000 zł. Nawet jeżeli udało się wyszukać promocje, które częściowo ograniczyły wydatki, musimy pamiętać, że to jeszcze nie koniec. 

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Jeżeli teorię i praktykę zdamy przy pierwszym podejściu, zapłacimy:

  • 50 zł za część teoretyczną;
  • 200 zł za część praktyczną (kat. B).

Każde kolejne podejście wiąże się z takim samym wydatkiem (w zależności od tego, którą część poprawiamy - 50 lub 200 zł). Statystycznie największą zdawalność notuje się przy drugiej lub trzeciej próbie, na potrzeby obliczeń założymy jednak najbardziej optymistyczny wariant - zdanie przy pierwszym podejściu. 

Podsumowując, przed kursem wydamy ok. 250 zł, następnie doliczymy do tego cenę kursu (3000 zł) i kolejne 250 zł za egzaminy. Daje nam to równe 3500 zł. Czy to wszystko? 

Został jeszcze jeden wydatek, opłata za wydanie prawa jazdy. Ta wynosi 100 zł 50 gr.

Cały rachunek opiewa więc na 3600,5 zł. 

Zasadne staje się pytanie, ilu kursantów - młodzieży, która stawia dopiero pierwsze kroki w świecie dorosłych - stać na wydatek w okolicach 4000 zł? Trzeba przecież przyjąć margines błędu, czyli przynajmniej jedną poprawkę egzaminu praktycznego, która kosztuje 200 zł. Bez pomocy rodziców czy dziadków jest na to mała szansa. 

Nawet jeśli ktoś podjął już pracę, to rzadko kiedy 18-latek bez doświadczenia będzie od razu odbierał wypłatę, która pozwoli mu swobodnie zagospodarować taką sumę. Jeżeli masz jeszcze kilka miesięcy do "osiemnastki" i chcesz jak najszybciej zrobić prawko - zacznij oszczędzać na nie już teraz. 

Jeżeli jesteś rodzicem i chcesz, żeby pociecha stała się samodzielna, (przynajmniej w kwestiach transportowych) zawczasu zaplanuj dodatkowy wydatek w domowym budżecie. Dla wielu rodzin 4000 zł to duże pieniądze nawet jeżeli comiesięczną pensję odbiera oboje rodziców.

Czytaj także:

Ile można mieć punktów karnych w 2023 roku? Sprawdź, bo stracisz prawo jazdy

Nowy dokument w aplikacji mObywatel. Podali datę wprowadzenia

Kontrola abonamentu RTV zapukać może też do ciebie. Trzy błędy będą kosztować 819 zł

Zobacz też:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | kurs na prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »