Ile kosztuje rozwód? Tyle zapłacisz za wniesienie pozwu i podział majątku

W 2022 orzeczono w Polsce o 60 162 rozwodach. Choć nikt nie chce myśleć o tym w momencie zawierania małżeństwa, niestety życie nie zawsze układa się zgodnie z planem, szczególnie jeżeli powodzenie planów zależy od zgodności dwóch osób na przestrzeni wielu lat. W tym artykule zajmiemy się finansową stroną tego przykrego procesu. Ile kosztuje złożenie pozwu rozwodowego i kto ponosi ten wydatek? Jakie opłaty obowiązują przy sprawach o podział majątku?

Sprawa rozwodowa - jakie koszty sądowe ponoszą strony?

Konkretnej odpowiedzi na to pytanie można udzielić tylko do pewnego stopnia. Sprawy rozwodowe nierzadko niosą w sobie taki ładunek emocjonalny, że wypracowanie jakiegokolwiek porozumienia jest zupełnie niemożliwe - dodatkowe rozprawy i procedury mogą wydatnie zwiększyć koszty rozwodu. 

Osobną pozycją na rachunku będą też koszty wynajęcia adwokata, stawki potrafią być bardzo rozbieżne, a w zdecydowanej większości przypadków kluczowy dla końcowej opłaty będzie poświęcony przez pełnomocnika czas. 

Istnieje jednak kilka wydatków, które należy brać pod uwagę niezależnie od tego, czy do rozwodu wystarczy jedna rozprawa, czy całość przerodzi się w wielowątkową batalię sądową.

Reklama

Stała opłata od złożenia pozwu rozwodowego wynosi 600 zł. We właściwym sądzie uiszcza ją strona składająca pozew. Nie oznacza to jednak, że finalnie to pozywający ponosi te wstępne koszty rozwodu. W zależności od wyniku procesu sąd w końcowym rozpatrzeniu sprawy wskaże jedno z poniższych rozwiązań:

  • w przypadku orzeczenia o winie strony pozywanej - zwrot 600 zł przez tę stronę na rzecz powoda/powódki;
  • w przypadku zgodności małżonków i braku orzeczenia o winie - zwrot 300 zł z kasy sądu i 150 zł od strony pozywanej na rzecz powoda/powódki;

W drugim przypadku opłata wyniesie więc finalnie 300 zł, a obie strony zostaną obarczone połową tej kwoty.

Ile kosztuje sądowy podział majątku podczas rozwodu?

Bardzo często sprawy rozwodowe to nie tylko sam fakt unieważnienia zawarcia związku małżeńskiego, ale także podział wspólnego majątku małżonków. Tutaj także ostateczna kwota zależy od zgodności stron, co bezpośrednio przekłada się na mniejszy nakład pracy w ramach procesu. 

Jeżeli w pozwie znalazł się projekt podziału majątku, który akceptują obie strony, to opłata wynosi 300 zł. W przypadku kiedy takiej zgodności brakuje, a ostateczną linię podziału ma wyznaczyć sąd, koszt wzrasta do 1000 zł. 

W przypadku trudniejszych spraw do kosztów procesu doliczane będą też ewentualne ekspertyzy, opinie biegłych czy kolejne rozprawy. Co do zasady finalnie będą one scedowane na stronę, która zostanie uznana za winną (w procesach z orzekaniem winy).

Na całość opłat w procesie rozwodowym składa się jeszcze kilka pomniejszych kwot - opłata skarbowa od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł, czy opłata za wydanie skróconego aktu małżeństwa - 22 zł. To zresztą niejedyny dokument niezbędny do wszczęcia procedury rozwodowej.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia pozwu rozwodowego?

Kancelaria Dudek & Kozłowski wylicza 7 elementów, które zgodnie z obowiązującym prawem musi zawierać pozew rozwodowy:

  1. Oznaczenie właściwego sądu, do którego kierowany jest pozew;
  2. Oznaczenie rodzaju pisma (powód o rozwód);
  3. Imiona, nazwiska, adresy i numery PESEL stron, oraz imię, nazwisko i adres pełnomocnika;
  4. Dokładne oznaczenie żądania, czyli kwestia orzeczenia o winie, alimentów, podziału majątku czy kontaktów z małoletnimi dziećmi ze związku;
  5. Przytoczenie okoliczności uzasadniających żądania strony wnoszącej pozew;
  6. Podpis strony lub jej pełnomocnika;
  7. Lista załączników.

Jednym z załączników będzie np. dowód uiszczenia stałej opłaty od pozwu rozwodowego. Niezbędny jest też wspominany wcześniej skrócony odpis aktu małżeństwa i aktów urodzenia dzieci, jeżeli małżeństwo je posiada.

Do pozwu można też dołączyć m.in. wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, czy przyznanie pełnomocnika z urzędu. Na liście mogą znaleźć się też wnioski o zabezpieczenie powództwa, czy wnioski dowodowe, potwierdzające okoliczności uzasadniające żądania z punktu piątego. 

Pozew rozwodowy należy złożyć w dwóch egzemplarzach do właściwego sądu okręgowego. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty, wysyłając wszystkie niezbędne dokumenty listem poleconym.

Czytaj także:

Ile kosztuje pogrzeb? Wkrótce zasiłek pogrzebowy może być wyższy

Rozwody, alimenty, rosnące ceny. Oto najbardziej zadłużone pokolenie

Tak powinna rosnąć kwota wolna od podatku. Padły konkretne propozycje

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozwód | prawo | podział majątku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »