Reklama

Ile kosztuje "życie"? Liczymy z ołówkiem w ręku

Około 6 tys. zł miesięcznie wydaje 4-osobowa rodzina pana Krzysztofa z Łodzi na najpilniejsze wydatki. Prześledziliśmy je krok po kroku. Pan Krzysztof mieszka z pracującą żoną i dwójką dzieci. Syn chodzi do gimnazjum, a córka do liceum.

Wydatki miesięczne czteroosobowej rodziny (w zaokrągleniu i uśrednione):

Reklama

Opłaty stałe:

- 1200 zł rata kredytu hipotecznego

- 700 zł czynsz za mieszkanie

- 120 zł prąd

- 40 zł gaz

- 120 zł telewizja i internet

- 100 zł opłata za 4 telefony komórkowe (tu można zaoszczędzić rezygnując z telefonu stacjonarnego; żonglując ofertami różnych operatorów i wybierając co najmniej jeden telefon na kartę)

- 300 zł odsetki od kredytu odnawialnego przy koncie osobistym

Wydatki na jedzenie i prowadzenie domu:

- 800 zł większe zakupy w markecie (nabiał, zapas cukru, mąka, płatki śniadaniowe, środki czystości itp.)

- 800 zł zakupy spożywcze na rynku lub w małym sklepiku przydomowym (warzywa, owoce, wędliny, mięso)

- 180 zł pieczywo

Wydatki związane z transportem, ubezpieczenie, leczenie, ubrania, nauka:

- 160 zł opłata za dojazdy do szkoły dzieci, do pracy dla żony (bilety miesięczne komunikacji miejskiej; tu można zaoszczędzić kupując bilety 90-dniowe, bo wtedy bilet dla jednej osoby dorosłej kosztuje 64 zł)

- 200 zł koszty dojazdu ojca do pracy samochodem (dojazd w odległości do 10-15 km w mieście)

- 150 zł ubezpieczenie na życie

- 130 zł ubezpieczenie mieszkania i samochodu

- 150 zł sezonowe ubrania i buty dla rodziny jesienią

- 150 zł sezonowe ubrania i buty dla rodziny wiosną

- 100 zł koszty wizyty u lekarza i leków

- 250 zł aparat ortodontyczny

- 120 zł kurs języka francuskiego (koszt miesięczny rocznego kursu)

- 90 zł rodzinne wyjście do kina

Wydatki dodatkowe - wrześniowe:

- 230 zł koszty zakupu książek do gimnazjum (bez podręczników do nauki języków)

- 230 zł buty dla gimnazjalisty (halówki i przyzwoite buty do chodzenia)

- 200 zł ubrania dla gimnazjalisty (koszula, spodnie, strój sportowy na wf)

- 40 zł wpłata na Radę Rodzicielską

- 350 zł koszty zakupu książek do liceum (bez podręczników do języków i ćwiczeń)

- 300 zł buty dla licealistki

- 400 zł ubrania dla licealistki

- 50 zł wpłata na Radę Rodzicielską

W sumie 1.800 zł (czyli co miesiąc trzeba odłożyć prawie 150 zł)

Łączne wydatki miesięczne: 6.010 zł

Ile naprawdę kosztuje miesiąc życia w Polsce? Dołącz do dyskusji!

Agnieszka Wyderka

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Dowiedz się więcej na temat: budżet domowy | Pan Krzysztof | rodzina | wydatki | wydatki na zakupy | życia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »