Ile renty rodzinnej dostanie wdowa po mężu? Istotne są dwa czynniki
W przypadku śmierci męża wdowa może liczyć na rentę rodzinną. Nie każda kobieta w takiej sytuacji otrzyma jednak to świadczenie. Ile wynosi renta rodzinna po mężu i komu przysługuje? To zależy od kilku czynników.
Renta rodzinna to świadczenie wypłacane przez ZUS uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej. Warunek jest taki, że osoba ta w momencie śmierci pobierała emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub miała odpowiedni okres ubezpieczenia pozwalający na uzyskanie takiego świadczenia. Renta ma na celu zapewnienie środków do życia osobom, które były na utrzymaniu zmarłego. Świadczenie to nie dotyczy zatem tylko wdowy, ale również dzieci, a czasem rodziców osoby zmarłej.
Wdowa może ubiegać się o rentę rodzinną, jeśli spełnia jeden z kilku warunków. Świadczenie przysługuje kobiecie, która ukończyła 50 lat lub jest niezdolna do pracy, a jej mąż odprowadzał składki ubezpieczeniowe. Na pieniądze może liczyć również wdowa, wychowująca co najmniej jedno dziecko uprawnione do renty rodzinnej, które nie ukończyło 16 lat (lub 18 lat, jeśli się uczy). Dotyczy to również opieki nad dzieckiem niezdolnym do pracy.
Może się zdarzyć, że wdowa nie spełnia żadnego z powyższych warunków, a mimo to dostanie rentę rodzinną po mężu. Dotyczy to sytuacji, w której kobieta po śmierci męża pozostaje bez środków do życia. Wówczas ZUS przyzna jej rentę rodzinną okresowo, na rok. Jeśli kobieta podejmie naukę w celu przekwalifikowania zawodowego, okres wypłacania świadczenia może być przedłużony do dwóch lat.
Wysokość renty rodzinnej zależy od dwóch czynników: od świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu oraz od liczby osób, które są uprawnione do tego świadczenia. Procentowa wysokość renty rodzinnej po mężu wynosi odpowiednio:
- 85% świadczenia zmarłego, jeśli przysługuje jednej osobie (np. tylko wdowie),
- 90% świadczenia, jeśli rentę pobierają dwie osoby (np. wdowa i dziecko),
- 95% świadczenia, jeśli rentę pobierają trzy lub więcej uprawnionych osób.
W przypadku kiedy renta rodzinna przysługuje większej ilości osób, jej kwota jest dzielona po równo między wszystkich uprawnionych. Wysokość tego świadczenia nie może jednak wynosić mniej niż emerytura minimalna. Do marca 2025 roku najniższa wypłacana renta rodzinna to 1878,91 zł brutto. Ta kwota podlega corocznej waloryzacji, której termin przypada na 1 marca.
Tego świadczenia ZUS nie przyznaje automatyczne, należy się o nie ubiegać. Aby uzyskać rentę rodzinną, wdowa musi złożyć wniosek do ZUS (formularz ZUS ERR) oraz dołączyć:
- dowód osobisty;
- akt zgonu męża,
- dokumenty potwierdzające uprawnienia do renty (np. decyzja o emeryturze zmarłego),
- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo (akt małżeństwa),
- w razie potrzeby zaświadczenie o niezdolności do pracy lub o nauce dzieci.
Jeśli zmarły mąż nie pobierał jeszcze emerytury, do pakietu dokumentów wdowa powinna dołączyć jeszcze druk ERP-6. Zawiera on informacje o okresach składkowych i nieskładkowych zmarłego.
Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzono nowe świadczenie, tzw. rentę wdowią, która przysługuje wdowie na emeryturze lub rencie. Daje to możliwość pobierania renty rodzinnej (wdowiej) oraz własnego świadczenia. Do tej pory można było wybrać tylko jedno z tych świadczeń.
Teraz osoba uprawniona do renty wdowiej może wybrać, czy chce pobierać 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia, czy woli pobierać 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Wypłaty renty wdowiej rozpoczną się od lipca 2025 roku.
Czytaj też: Czy dzieci dostaną rentę po ojcu, który był bezrobotny? Najważniejsze informacje o rencie rodzinnej