Ile wyniesie rata kredytu za pół roku? Nowe wyliczenia

Kontrakty dla stawki WIBOR, na której oparte są kredyty hipoteczne o zmiennej stopie wskazują, że raty będą nieco niższe niż wcześniej się spodziewano. To dobra wiadomość. Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera wylicza dla Interii jak to się przełoży na wysokość raty, którą bank naliczy na najbliższe kilka miesięcy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Posiadacze kredytów złotowych po ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej mogli poczuć lekką ulgę, a wyceny kontraktów terminowych wskazują, że jest szansa na to, że ulgę poczują także w swoich kieszeniach. Konkretnie mogą się spodziewać mniej drastycznych liczb w harmonogramach spłat rat, z aktualnym oprocentowaniem, które będą przysłać im banki. Analitycy i rynek w ten sposób interpretują decyzję RPP i uzasadnienie przedstawiane przez szefa banku centralnego.

Reklama

- Prezes NBP Adam Glapiński określił obecny poziom stóp procentowych jako wystarczający do sprowadzenia inflacji do celu w 2025 r. Tym - w czasie konferencji prasowej - uzasadnił brak decyzji o podwyższeniu stóp na ostatnim posiedzeniu RPP. Wprawdzie rok 2025 r. jest odległą datą, ale szybsza dezinflacja miałaby jego zdaniem nadmiernie negatywne konsekwencje społeczne. Prezes NBP wstrzymał się zarazem z szacowaniem kiedy RPP mogłaby zacząć cykl luzowania polityki pieniężnej. Wcześniej sugerował, że obniżki stóp mogłyby się rozpocząć już pod koniec 2023 r. - ocenili ekonomiści Pekao.

Stawka WIBOR będzie spadać?

W efekcie spadła stawka WIBOR, ale również kontrakty terminowe, które pokazują jakiej stawki rynek spodziewa się za kilka miesięcy. Te oczekiwania w bliższym horyzoncie są lepsze dla posiadaczy kredytów niż jeszcze niedawno. 

- Przewidywania dotyczące poziomu stóp procentowych mocno się w ostatnim czasie zmieniły. Na przełomie października i listopada notowania kontraktów FRA sugerowały, że w ciągu 6 miesięcy WIBOR 3M wzrośnie do 8,25 proc. Później jednak stopniowo zaczęły spadać, a po decyzji RPP o braku podwyżki tąpnęły. Oczekiwany poziom WIBOR 3M spadł do ok. 7,2 proc., a obecnie jest to 7,25 proc. Spadły nie tylko prognozy, ale również sam WIBOR 3M, który jest stopą 3-miesięczną, a więc musi w sobie zawierać możliwe zmiany stóp procentowych, które mogą się dokonać w ciągu kolejnych 3 miesięcy. WIBOR spadł z 7,61 proc. do 7,5 proc. - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Jak zmieni się wysokość raty?

Dla kredytobiorców to oczywiście dobra wiadomość. Jak się przełoży na wysokość raty?

- W przypadku kredytu na 300 tys. zł, na 25 lat, udzielonego w maju 2021 r. z marżą 2,79 proc., rata co prawda i tak wzrośnie w porównaniu do poziomu w ostatnich 3 miesiącach (z 2 649 zł do 2 744 zł). Wzrost będzie jednak mniejszy niż w sytuacji, gdyby WIBOR nadal wynosił 7,61 proc. (2 767 zł), czy gdyby spełnił się scenariusz wynikający z notowań kontraktów FRA z początku listopada (2 898 zł) - wylicza Jarosław Sadowski.

Przypomnijmy jednak, że aktualizacja oprocentowania odbywa się co 3 miesiące (jeśli oprocentowanie jest oparte o WIBOR 3M) lub co 6 miesięcy (jeśli o WIBOR 6M) i każdy może mieć ją w innym momencie.

Monika Krześniak-Sajewicz

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | kredyt | raty | Rada Polityki Pieniężnej | Adam Glapiński | NBP | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »