Ile wynosi renta chorobowa? Tyle co miesiąc otrzymują osoby niezdolne do pracy

Od 1 marca 2024 roku, w wyniku waloryzacji, wzrosły emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty chorobowe. Najniższa renta dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wynosi teraz 1780,96 zł brutto, a dla częściowo niezdolnych 1335,72 zł brutto. Te podwyżki obejmują również świadczenia dla osób, które doznały wypadków przy pracy lub cierpią na choroby zawodowe. Wyjaśniamy, z czego wynikają aktualne stawki renty chorobowej i kto może się o nią ubiegać.

Ile wynosi renta chorobowa?

Wysokość renty chorobowej jest określania indywidualnie i zależy od stopnia niezdolności do pracy oraz długości okresów składkowych i nieskładkowych. Dla osób całkowicie niezdolnych do pracy renta wynosi 24 proc. kwoty bazowej (6246,13 zł), powiększonej o 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych oraz 0,7 proc. za każdy rok okresów nieskładkowych

Wartość ta jest także zwiększana o 0,7 proc. za każdy brakujący rok do pełnych 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku do osiągnięcia 60 lat. Dla osób częściowo niezdolnych do pracy przysługuje 75 proc. tej kwoty.

Reklama

Od 1 marca 2024 najniższe renty z tytułu niezdolności do pracy wynoszą:

  • Osoby całkowicie niezdolne do pracy: 1780,96 zł miesięcznie
  • Osoby częściowo niezdolne do pracy: 1335,72 zł miesięcznie
  • Osoby całkowicie niezdolne do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową: 2137,15 zł miesięcznie
  • Osoby częściowo niezdolne do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową: 1602,86 zł miesięcznie

Prawo do renty chorobowej może ulec zawieszeniu lub zmniejszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Jeśli dochód przekracza 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, renta zostaje zawieszona. Od 1 marca 2024 roku, kwota ta wynosi 9802,50 zł brutto. 

Jeżeli przychód jest wyższy niż 70 proc., ale nie przekracza 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, lecz nie więcej niż 890,63 zł dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz 668,01 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Przeczytaj też: Masz ponad 55 lat? Możesz postarać się o specjalne świadczenie

Co to jest renta chorobowa i kto może się o nią ubiegać?

Renta chorobowa to świadczenie przyznawane osobom, które z powodu pogorszenia stanu zdrowia utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Może być przyznana jako renta z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Całkowicie niezdolna do pracy jest osoba, która nie jest w stanie wykonywać jakiejkolwiek pracy, podczas gdy częściowo niezdolna to osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do wykonywania pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami. Podstawą prawną przyznawania renty chorobowej jest ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Aby ubiegać się o rentę chorobową, kandydat musi spełniać kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim, osoba ta musi zostać uznana za niezdolną do pracy przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS. Wymagany jest również odpowiedni staż składkowy i nieskładkowy, który jest dostosowany do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy. Niezdolność ta musi pojawić się w określonych ustawowo okresach, takich jak czas ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, albo w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Proces wnioskowania o rentę chorobową wymaga złożenia wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy dołączyć do niego dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, dokumentację medyczną, zaświadczenie o stanie zdrowia oraz inne dokumenty potwierdzające spełnienie wymaganych warunków. 

Oceny stanu zdrowia dokonuje lekarz orzecznik ZUS, który może wydać orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. W przypadku sprzeciwu wobec decyzji lekarza orzecznika, sprawę rozpatruje komisja lekarska ZUS. Przyznanie renty chorobowej następuje na określony czas (nie dłuższy niż 5 lat), a jej wysokość zależy od stażu ubezpieczeniowego i podstawy wymiaru składki.

Przeczytaj też:

324,39 zł dodatku niezależnie do wieku. Ci emeryci dostaną bez wniosku

Kiedy 14. emerytura? Resort wskazał termin, znamy też kwotę

Przyszłe emerytury wzrosną o rekordową kwotę. Waloryzacja kapitału w ZUS najwyższa od 15 lat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: renta | ZUS | praca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »