Jak długo przysługuje renta rodzinna wdowie? Kilka lat lub do końca życia

Jak długo przysługuje renta rodzinna wdowie? Wszystko zależy od tego, czy żona po zmarłym mężu spełnia warunki jej otrzymania. Wówczas świadczenie jest jej wypłacane do końca życia. Istnieją jednak zarówno czynniki łagodzące wymagania ZUS, jak i ograniczające wypłacanie świadczenie. Renta rodzinna po śmierci jedynego żywiciela rodziny często jest ratunkiem dla wdowy. Warto zatem sprawdzić wszystkie wymagania ZUS dotyczące otrzymania tego świadczenia.

Jak długo przysługuje renta rodzinna wdowie?

Renta rodzinna jest świadczeniem, które ma na celu pomóc osobom będącym na utrzymaniu zmarłego. Często dotyczy to małżonek, ponieważ średnia wieku kobiet jest dłuższa niż mężczyzn. Na rentę rodzinną decydują się przede wszystkim kobiety, których emerytura jest znacznie niższa niż męża, a także kobiety, którym emerytura nie przysługuje, ponieważ nie pracowały, nie opłacały składek ZUS, zajmowały się domem i dziećmi.  

Reklama

Jeśli wdowa nie spełnia żadnych warunków wymaganych do wypłaty świadczenia, renta rodzinna może być wypłacana przez rok lub dwa lata, o ile udowodni, że jest na kursie przygotowania zawodowego, który pozwoli jej podjąć pracę zarobkową.  

Renta rodzinna może zostać także ograniczona przez ZUS. Dotyczy to sytuacji, w których kobieta dalej pracuje, a jej przychód przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia. Wówczas świadczenie będzie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Kiedy przychód kobiety osiągnie 130% przeciętnego wynagrodzenia, wówczas wypłata renty zostaje zatrzymana, co jednak nie oznacza, że kobieta nie będzie mogła z niej skorzystać w późniejszym czasie.  

Jak widać, to jak długo przysługuje renta rodzinna wdowie, zależy od warunków, jakie musi spełnić, aby je otrzymać. Jakie są to warunki? 

Jakie warunki musi spełnić wdowa, aby otrzymać rentę rodzinną?

Wniosek o rentę rodzinną wdowa może złożyć do 5 lat od śmierci męża. Jeśli w chwili śmierci małżonka nie spełnia wszystkich warunków np. wieku czy braku zdolności do pracy, może złożyć wniosek o rentę w późniejszym czasie, kiedy zacznie jej przysługiwać.  

Jakie warunki musi spełnić wdowa, aby otrzymać rentę rodzinną? Przede wszystkim musi mieć ukończone 50 lat. Istnieją od tej reguły pewne ustępstwa. Renta rodzinna należy się także kobiecie młodszej, jeśli: 

  • jest niezdolna do pracy, 
  • ma pod opieką dziecko młodsze niż 16 lat albo uczące się do 18 lat,  
  • ma pod opieką wnuki, rodzeństwo zmarłego, któremu przysługuje renta po zmarłym.  

O rentę rodzinną może starać się także kobieta, która w chwili śmierci zmarłego była z nim w separacji czy po rozwodzie. Musi jednak spełniać powyższe warunki, a oprócz tego przedłożyć sądowy nakaz wypłacania alimentów

Kto jeszcze może skorzystać z renty rodzinnej?

Choć renta rodzinna najczęściej pobierana jest przez wdowę, to jednak należy się ona nie tylko jej. Do pobierania świadczenia uprawnione są również dzieci zmarłego, wnukowie, dzieci przysposobione lub rodzeństwo, które przyjął na wychowanie przynajmniej rok przed śmiercią, a także rodzice zmarłego, o ile byli oni na utrzymaniu zmarłego.  

Rodzice otrzymują świadczenie, jeśli spełniają warunki jego wypłaty. Z kolei dzieciom renta rodzinna jest wypłacana do 18. roku życia, chyba że dalej się uczą wówczas do 25. roku życia.  

Ile wynosi renta rodzinna w 2024 roku?

Renta rodzinna dla wdowy jest częścią świadczenia rentowego lub emerytalnego, które byłoby wypłacane zmarłemu z powodu przejścia na emeryturę lub niezdolności do pracy. Wynosi ona: 

  • 85% świadczenia zmarłego - gdy do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;  
  • 90% świadczenia zmarłego - gdy do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;  
  • 95% świadczenia zmarłego - gdy do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.  

W przypadku kilku osób zgłoszonych do renty rodzinnej jest ona dzielona po równo. Ile wynosi renta rodzinna w 2024 r.? Minimalna kwota świadczenia jest co roku waloryzowana. W 2024 roku minimalna renta rodzinna wynosi 1780,96 zł brutto. W przypadku, gdy po wyliczeniu renty nie osiąga ona poziomu minimalnego, kwota świadczenia jest podnoszona do podanego minimum.  

Jak złożyć wniosek o rentę rodzinną?

Aby otrzymać rentę rodzinną, stosowny wniosek należy złożyć w terenowym oddziale ZUS. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty: 

  • dowód osobisty;  
  • akt zgonu;  
  • dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (np. akt małżeństwa);  
  • zaświadczenie o stanie zdrowia, gdy osoba składająca wniosek jest niezdolna do pracy; 
  • dokumenty potwierdzające przebyte okresy pracy i wysokości wynagrodzeń zmarłego, gdy osoba zmarła nie pobierała świadczeń z ZUS.  

Wzory wszystkich wniosków zarówno tych o wypłatę świadczenia, jak i jego przedłużenie znajdują się na stronie zus.pl. Dodatkowe dokumenty należy złożyć, gdy o świadczenie stara się dziecko zmarłego, które było jedynym jego żyjącym rodzicem. Inny wniosek o rentę rodzinną powinny złożyć osoby starające się o świadczenie z krajów UE/EFTA.  

Przeczytaj także:

Ile wynosi składka ZUS dla jednoosobowej firmy?

Nowe stawki świadczenia z ZUS-u. Kwoty rosną od kwietnia

324,39 zł z ZUS niezależnie od wieku. Emeryci dostaną bez wniosku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: renta rodzinna | wdowa | świadczenie | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »