Ile wynosi składka ZUS dla jednoosobowej firmy?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, ma obowiązek opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Na początku każdego roku, przedsiębiorcy muszą jednak liczyć się ze wzrostem składek. Od czego zależy wysokość składki ZUS? Ile wynosi "duży ZUS" w 2024 roku?

Składka ZUS dla przedsiębiorców w 2024. Ile wynosi?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców wynosi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jako że prognozowane wynagrodzenie wynosi 7824 zł, to minimalna podstawa składek społecznych dla przedsiębiorców w 2024 r. nie może być niższa niż 4694,40 zł.

Składka społeczna dla przedsiębiorców składa się ze:

Reklama
 • składki emerytalnej - 916,35 zł,
 • składki rentowej - 375,55 zł,
 • składki chorobowej - 115,01 zł,
 • składki wypadkowej - 78,40 zł,
 • składki na Fundusz Pracy - 115,01 zł.

Sumując wszystkie ww. kwoty, składka ZUS w 2024 roku dla przedsiębiorców wynosi 1600,32 zł lub 1485,31 zł bez ubezpieczenia chorobowego.

Ulgi dla nowych przedsiębiorców. Zapłacisz niższą składkę ZUS

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, mogą skorzystać z ulg, które pozwalają im opłacać niższe składki ZUS. Pierwszą z takich ulg jest Ulga na Start, dzięki której przez 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest całkowicie zwolniony z obowiązku opłacania składek. Wówczas przez ten okres opłaca jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Nowi przedsiębiorcy, którzy zakończą 6-miesięczny okres Ulgi na Start, mogą następnie przystąpić do preferencyjnych składek ZUS, czyli tzw. Małego ZUS-u. Aby skorzystać z Małego ZUS-u, konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków, m.in.:

 • przychód firmy w poprzednim roku podatkowym nie może przekroczyć 120 000 zł,
 • przedsiębiorca nie prowadzi lub w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia działalności nie prowadził innej pozarolniczej działalności,
 • przedsiębiorca nie wykonuje pracy na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracował na etacie i wykonywał czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.

Osoby, które spełnią warunki uprawniające je do korzystania z preferencyjnego ZUS-u, przez okres 24 miesięcy mogą opłacać pomniejszone składki. Podstawa do wyliczenia takich składek wynosi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że za I półrocze 2024 r. mały ZUS będzie wynosił 402,65 zł lub 371,47 zł bez ubezpieczenia chorobowego, natomiast za II półrocze 2024 r. 408,16 zł lub 376,55 zł bez składki chorobowej.

Po upływie 24 miesięcy przedsiębiorca, którego przychód nie przekroczył 120 000 zł w ubiegłym roku, może również skorzystać z tzw. Małego ZUS-u Plus. W takim przypadku wysokość składek obliczana jest w oparciu o dochód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku. Niższe składki ZUS w ramach Małego ZUS-u Plus można opłacać przez 36 miesięcy, przy czym do tego okresu wlicza się również okres korzystania z Małego ZUS-u.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2024

Od nowego roku wzrosły nie tylko składki społeczne, ale z wyższymi składkami muszą liczyć się też przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zapłacą składki w wysokości:

 • 419,46 zł - dla przychodu do 60 000 zł rocznie,
 • 699,11 zł - dla przychodu od 60 000 do 300 000 zł rocznie,
 • 1258,39 zł - dla przychodu powyżej 300 000 zł rocznie.

W przypadku skali podatkowej składka zdrowotna wynosi 9 proc. dochodu, zaś w przypadku podatku liniowego - 4,9 proc. dochodu.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | jednoosobowa działalność | składki ZUS | składka zdrowotna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »