Jak długo przysługuje wdowie renta rodzinna? Nie zawsze do końca życia

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. To świadczenie wypłacane jest przez ZUS i aby je otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków. W wielu sytuacjach renta rodzinna będzie wypłacana wdowie do końca życia. Są jednak przypadki, w których świadczenie zostanie odebrane. Wyjaśniamy, od czego to zależy.

Renta rodzinna dla wdowy: warunki 

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego, takim jak małżonek, dzieci czy rodzice. Świadczenie to ma na celu częściowe zrekompensowanie utraty dochodów po śmierci bliskiej osoby. Warunki otrzymania przez wdowę renty rodzinnej po zmarłym mężu są ściśle określone.  

Reklama
  • w chwili śmierci małżonka kobieta miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy; 
  • wychowuje co najmniej jedno dziecko, które jest uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i nie skończyło 16 lat; 
  • w dniu śmierci małżonka miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.  

Osobną kategorią są osoby uprawnione do tak zwanej renty wdowiej, która jest formą renty rodzinnej. W tym wypadku kobieta musi spełniać następujące warunki:  

  • osiągnęła wiek emerytalny, wynoszący 60 lat; 
  • pozostała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka; 
  • nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat; 
  • nie jest obecnie w związku małżeńskim.  

Warto wiedzieć, że renta rodzinna nie jest przyznawana automatycznie. Należy o nią wystąpić, składając odpowiedni wniosek do ZUS. Jeśli kobieta nie ukończyła 50. roku życia i nie spełnia żadnego z powyższych warunków, może otrzymać rentę rodzinną na określony czas. Będzie to rok od śmierci męża lub maksymalnie dwa lata, pod warunkiem uczestnictwa w szkoleniu przygotowującym do pracy zarobkowej.  

 

Jak długo przysługuje wdowie renta rodzinna?  

Jeśli wdowa otrzymała prawo do renty, zazwyczaj otrzymuje ją bezterminowo. Są jednak przypadki, w których traci prawo do tego świadczenia. Dzieje się tak w przypadku, kiedy kobieta nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego, a otrzymała rentę ze względu na wychowywanie dzieci. Kiedy dzieci dorosną, wdowa traci prawo do renty rodzinnej.  

ZUS może również zawiesić wypłacanie wdowie renty rodzinnej. Stanie się tak, jeśli kobieta pracuje zawodowo, a jej zarobki przekroczą określony pułap. Kiedy jej przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, renta będzie zmniejszona o kwotę przekroczenia. Jeśli jednak jej zarobki osiągną 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wypłata renty rodzinnej dla wdowy zostanie zawieszona. Świadczenie będzie znów wypłacane, kiedy zarobki wdowy spadną. 

Renta wdowia na nowych zasadach 

Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono możliwość pobierania tzw. renty wdowiej, która jest w zasadzie rentą rodzinną. Pozwala na łączenie własnego świadczenia emerytalnego lub rentowego z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Beneficjent ma możliwość wyboru jednej z dwóch opcji: 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej, lub 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia.  

Wnioski w tej sprawie można składać do 31 lipca 2025 roku. Bez względu na termin ich złożenia, pierwsze świadczenia będą wypłacane od lipca. Rząd zapowiedział, że wysokość tego świadczenia będzie systematycznie rosnąć. Od stycznia 2027 roku jego wzrośnie z 15 do 25 proc.  

Źródła: gov.pl, zus.pl 

Czytaj też: Nowe świadczenie dla wdów i wdowców. Nawet 5342,88 zł miesięcznie – wypłaty już od lipca

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Renta rodzinna | Renta wdowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »