Jak mądrze ogrzewać mieszkanie i obniżyć koszty ogrzewania w bloku?

Regularne ogrzewanie mieszkania już przed nami. Będziemy walczyć o osiągnięcie idealnej temperatury oraz komfortu w naszych czterech ścianach. Okazać się jednak może, że odpowiednie ogrzanie naszego mieszkania nie będzie takie proste. Jak mądrze ogrzewać mieszkanie oraz obniżyć koszty ogrzewania w bloku?

Jak mądrze ogrzewać mieszkanie i obniżyć koszty ogrzewania w bloku? Może się okazać, że wystarczy kilka drobnych zmian naszych codziennych przyzwyczajeń. Dzięki kilku patentom rachunki z pewnością będą niższe. 

Może się okazać, że nieznaczne obniżenie temperatury w mieszkaniu nie zmniejszy naszego komfortu, a zabezpieczy nasze finanse. Warto również upewnić się o szczelności okien i drzwi. 

Reklama

Jaka powinna być optymalna temperatura w mieszkaniu?

Każdy posiada inny komfort termiczny. Jedni grzeją sporadycznie, inni starają się przez całą zimę mieć jak najcieplej w mieszkaniu. Okazuje się jednak, że ten drugi sposób bardzo mocno odbije się na naszym portfelu. Okazuje się, że niewielkie zmiany w temperaturze są w stanie zmienić dużo w rachunkach. Nawet minister klimatu zaproponowała taki sposób oszczędzania. Według niej optymalna temperatura powinna wynosić 17-19 stopni Celsjusza.

WHO potwierdza definicję Anny Moskwy. Dla młodych oraz zdrowych osób średnia temperatura powinna wynosić w okolicach 18 stopni Celsjusza. WHO uważa również, że najmniej zaszkodzić nam może temperatura w przedziale 18-24 stopnie. Należy jednak pamiętać o tym, że każde pomieszczenie posiada swój poziom optymalnego ciepła. Wskaźniki wynoszą:

  • 20-22 stopnie w salonie,
  • 16-19 stopni w kuchni,
  • 17-19 stopni w sypialni,
  • 22-24 stopnie w łazience,
  • 20-22 stopnie w pokoju dziecięcym.

Jak mądrze ogrzewać mieszkanie?

Ograniczenie ogrzewania to tylko jeden ze sposobów na oszczędzanie. Mądre ogrzewanie zaczyna się w momencie, w którym jesteśmy świadomi jakości naszych grzejników, drzwi oraz okien. Kaloryfery powinny zostać odpowietrzone przed oraz po sezonie grzewczym. Drzwi i okna również muszą być szczelne, by nie przechodziło przez nie chłodne powietrze.

Jeśli nie chcemy, by ciepło w jakiś sposób nam uciekało, starajmy się nie zakrywać grzejników. Miejmy również odsłonięte okna w ciągu dnia. Słońce przebijające się przez okna jest w stanie w delikatny sposób nagrzać pomieszczenia.

Jak oszczędzać centralne ogrzewanie w bloku?

Istnieje jeszcze kilka sposobów na oszczędzanie ciepła, nawet jeśli dotyczy ono centralnego ogrzewania w bloku. W sytuacji, w której posiadamy centralne ogrzewanie, często nie przejmujemy się takimi drobnymi błędami. Warto jednak pamiętać, że możemy sporo zaoszczędzić, jeśli przykręcimy grzejniki przed wyjściem z mieszkania. Nie musimy całkowicie wyłączać kaloryferów. Dobrze, jakby średnia temperatura w pomieszczeniach wynosiła 15-16 stopni podczas naszej nieobecności. 

Tak samo zmniejszenie temperatury powinno mieć miejsce przed pójściem spać. W momencie, w którym idziemy spać, nie potrzebujemy wyższej temperatury. Jesteśmy w stanie odpowiednio wygrzać się pod pościelą. Dodatkowo im niższa temperatura, tym nasz organizm czuje się lepiej. Przed snem możemy również wywietrzyć mieszkanie. Pamiętajmy jednak, aby przed otworzeniem okien zakręcić grzejniki.

Czy można oszukać podzielnik ciepła?

Podzielnik ciepła stosowany jest głównie w budynkach wielorodzinnych. Dzięki niemu wiadomo, jakie było potencjalne zużycie ciepła przez dane mieszkanie. Stare podzielniki, przez błąd w pomiarach generowały zawyżone rachunki za ogrzewanie. Obecnie sprzęt ten jest już bardziej precyzyjny. Może się jednak okazać, że płacimy więcej, niż sądzimy, że powinniśmy.

Ustawienia podzielników można zmieniać, tak samo, jak ich położenie. Źle zamontowany podzielnik jest w stanie również nieprawidłowo naliczać zużycie ciepła. Oszustwo na podzielniku może wynikać również ze strony spółdzielni mieszkaniowej. Upewnijmy się czy na rachunkach nie zostały nam doliczone opłaty stałe.

***

Czytaj także:

Samorządy gaszą światło. Gigantyczne podwyżki rachunków za prąd w miastach

Inflacja jest w najwyższym punkcie - minister finansów

Smart office czyli biuro XXI wieku

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »