Jak szybkie są szybkie pożyczki przez internet? Sprawdzamy!

Potrzebujesz gotówki i szukasz firmy, która wypłaci ją naprawdę szybko? Analitycy serwisu Wybierarka.pl prześwietlili proces udzielania pożyczek i wskazali trzy konkretne elementy decydujące o szybkości pożyczek. Dowiesz się, jak wybrać pożyczkę, by czekać jak najkrócej.

Wiele firm oferujących pożyczki przez internet opisuje je jako "szybkie", reklamuje jako dostępne w ciągu piętnastu minut. Jednak czy tak jest naprawdę? Na co należy zwracać uwagę, aby znaleźć naprawdę szybką pożyczkę?

Proces udzielania pożyczki można podzielić na cztery etapy - wniosek, decyzja o przyznaniu pożyczki, autoryzacja danych klienta i ostatni, czyli wypłata pieniędzy. O ile złożenie wniosku w internecie może zająć około pięciu minut, o tyle czas potrzebny na każdy z trzech kolejnych etapów może się wahać od 5 minut aż do 2,5 dnia przy niesprzyjających okolicznościach (patrz infografika).

Reklama

Szybkość decyzji

- Trzeba powiedzieć, że serwisy pożyczkowe rozpatrują wnioski faktycznie w ciągu 10-15 minut, ale rzeczywisty czas oczekiwania na decyzję może być znacznie dłuższy i zależy także od tego, kiedy klient złoży wniosek - tłumaczy Natalia Balasa, ekspert z portalu Wybierarka.pl.

Według danych przygotowanych przez zespół Wybierarki, tylko cztery z osiemnastu opisywanych serwisów prowadzi obsługę całodobową a ilość pracujących pożyczek znacznie spada po 20.00 i w weekendy.

Jeśli więc wniosek zostanie złożony w czasie pracy działu weryfikacji i baz typu BIG i BIK, wtedy weryfikacja rzeczywiście może trwać kwadrans. W innym wypadku wniosek może czekać do następnego dnia roboczego więc może to być nawet dwanaście godzin! - dodaje.

Szybkość autoryzacji

Serwisy pożyczkowe udzielając pożyczek przez internet nieznanym sobie osobom, muszą w jakiś sposób potwierdzać ich dane. W tym celu wymagają, aby każdy nowy klient przesłał na ich konto tzw. przelew autoryzacyjny - zwykle jeden grosz - dzięki czemu mogą porównać czy dane podane we wniosku zgadzają się z danymi właściciela konta bankowego widocznymi na przelewie.

-Taka autoryzacja jest zrozumiała, ale niestety może potrwać nawet jeden dzień, jeśli konto klienta znajduje się w innym banku, niż konto firmy pożyczkowej - mówi Balasa z Wybierarka.pl.

Teraz jedynie dwa serwisy pożyczkowe udostępniają autoryzację bez przelewów.

Szybkość wypłaty

Ponieważ mówimy tu o czasie potrzebnym na dotarcia przelewu na konto klienta, parametr ten zależy od tego, czy przelew będzie wykonywany w obrębie jednego banku, tj. czy klient posiada konto w banku, w którym konto posiada również firma pożyczkowa.

- Jeśli posiadamy konto w innym banku, niż firma, którą wybraliśmy a jeszcze zdarzy się, że po drodze będzie weekend, na pieniądze możemy czekać nawet dwa i pół dnia - przestrzega Balasa z serwisu Wybierarka.pl.

Na przygotowanej przez Wybierarka.pl infografice widać, że żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, firmy oferujące pożyczki zakładają konta wielu bankach.

- Najprężniejsze mają konta w ponad 20 bankach (patrz infografika), a dwie z pożyczek przygotowały nieco inne zestawy kont do autoryzacji i do wypłat, dlatego warto to dobrze sprawdzać - dodaje Balasa.

Biorąc pod uwagę powyższe parametry, czas oczekiwania na pożyczkę może wynosić od 30 minut do aż prawie 3,5 dnia! Na szczęście analitycy z Wybierarki przygotowali także na swojej stronie internetowej narzędzia do szybkiego znajdywania takich pożyczek Jeśli rzeczywiście poszukujemy szybkiej pożyczki, należy sprawdzać godziny pracy działów weryfikacji, banki w jakich firmy udostępniają konta do autoryzacji i banki, do których dokonują szybkich wypłat. Inaczej szybka gotówka może zmienić się w... powolne rozczarowanie.

(Publikacja w cyklu: Pożyczki przez internet czyli na co patrzeć, żeby potem nie płakać? - część II)

Wybierarka.pl

Pobierz darmowy: PIT 2014

Dowiedz się więcej na temat: pożyczki przez internet | Pożyczka | pozyczka | szybka | internet | jak wybrać | szybki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »