Jak uniknąć oszusta i nie dać się hakerom
Co roku w grudniu częściej niż w pozostałych miesiącach zdarzają się przypadki nieuczciwych sprzedawców i oszustów, a także nasilają się wzmożone działania hakerów.
Gorący czas zakupów w Internecie przypada tak naprawdę dwa razy w roku: na koniec maja przed Dniem Dziecka oraz przed Świętami Bożego Narodzenia. W ferworze świątecznego kupowania bardzo łatwo zapominamy o ryzykach, jakie się z tym wiążą.
Możliwości wynikające ze zmniejszonej czujności wielu kupujących dostrzegają także osoby, które niekoniecznie chcą prowadzić legalne transakcje. Dlatego co roku w grudniu częściej niż w pozostałych miesiącach zdarzają się przypadki nieuczciwych sprzedawców i oszustów, a także nasilają się wzmożone działania hakerów. Nie oznacza to, że powinniśmy z zakupów internetowych zrezygnować i tracić dużo więcej czasu w zatłoczonych kolejkach w centrach handlowych. Należy jednak mieć w pamięci kilka prostych zasad, dzięki którym możemy uniknąć przykrego rozczarowania.
Sprawdzajmy komentarze dotyczące sprzedawcy, u którego chcemy coś kupić (wiarygodne opinie o sklepach internetowych możemy znaleźć m.in. w internetowych porównywarkach cenowych). Upewnijmy się, że sprzedawca ma wiarygodną historię w sieci (zobaczmy co wcześniej sprzedawał, od jak dawna jest obecny na rynku).
Pamiętajmy o naszych prawach, które dają nam możliwość odstąpienie od transakcji w przypadku, gdy:
- towar posiada zbyt niską cenę w porównaniu ze sklepowymi (może pochodzić z przestępstwa)
- nie umieszczono żadnych danych kontaktowych do sprzedawcy, tylko numer konta do przelewu
- brak jest danych rejestrowych sklepu
- istnieje podejrzenie podszywania się pod renomowanego sprzedawcę
- brak jest możliwości zapłaty przy odbiorze
- istnieje ryzyko, że oferowane przedmioty mogą być podróbkami
- brakuje czytelnych zapisów regulaminowych normujących warunki przeprowadzenia zakupu
- sprzedający wymaga podania do transakcji skanu dowodu, bądź nawet numeru telefonu
- w przypadku zakupu wartościowych przedmiotów nie ma możliwości obejrzenia towaru
Należy też pamiętać, aby zachowywać całą korespondencję dotyczącą przeprowadzonego zakupu, potwierdzenia przelewów itd. W przypadku jakichkolwiek problemów dokumenty te pozwolą szybciej ustalić sprawców przestępstwa.
Naszemu bezpieczeństwu w Internecie sprzyjają też oczywiście inne, bardziej techniczne kwestie, takie jak korzystanie z komputera z aktualnym programem antywirusowym, czy używanie stron do przelewów tylko za pośrednictwem stron szyfrowanych (https).
Roman Skrzypczyński, ekspert ds. cybersecurity w firmie doradczej PwC