Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Jest kilka niezawodnych sposobów

Koszty ogrzewania rosną każdego roku. Niestety, i w tym roku za ogrzewanie zapłacimy znacznie więcej, dlatego jeszcze przed sezonem grzewczym warto podjąć kilka kroków, które pozwolą nam realnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Jak możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu domu lub mieszkania?

Od czego zależą koszty ogrzewania domu?

Roczny koszt ogrzewania domu zależny będzie od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście rodzaj ogrzewania, a zatem kwestia, czy jest to ogrzewanie centralne, gazowe, elektryczne itd. Zgodnie z najnowszym raportem Polskiego Alarmu Smogowego, obecnie najdroższe ogrzewanie to ogrzewanie gazem ziemnym, zaś najtańsze ogrzewanie - pompą ciepła.

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie na ogrzewaniu byłaby wymiana źródła ciepła, ale, oczywiście, taka wymiana jest niezwykle kosztowna i nie każdy może sobie na to pozwolić.

Reklama

Na koszt ogrzewania wpływa także izolacja budynku. Jeżeli budynek nie ma izolacji lub jest słabo izolowany, ma nieszczelne okna lub drzwi, to wówczas koszty ogrzewania będą wyższe, bo ciepło będzie uciekać przez ww. elementy. Znaczenie ma też powierzchnia domu, bo na ogrzanie większego budynku potrzeba o wiele więcej ciepła.

Nie bez znaczenia pozostają również nasze nawyki. Podejmując kilka działań, możemy samodzielnie przyczynić się do znacznie niższych rachunków za ogrzewanie.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jeżeli nie chcesz zapłacić horrendalnej kwoty za ogrzewanie w nadchodzącym sezonie zimowym, to możesz zastosować kilka praktycznych porad, które z pewnością pomogą Ci zmniejszyć koszty ogrzewania.

Ustal optymalną temperaturę w pomieszczeniach

Optymalna temperatura w pomieszczeniach wynosi około 20 stopni Celsjusza, przy czym w nocy temperatura powinna być niższa. Niższa temperatura w nocy będzie nie tylko dobrym sposobem na zaoszczędzenie, ale i pozytywnie wpłynie na higienę naszego snu. Ostatecznie to, jaką temperaturę ustawimy w domu, zależy od naszych osobistych preferencji, ale warto wiedzieć, że obniżenie temperatury nawet o 1 stopień może zmniejszyć zużycie ciepła o około 5-8 proc. rocznie.

Dobrym pomysłem jest też zamontowanie termostatu, który pozwoli nam utrzymywać konkretną temperaturę w pomieszczeniu.

Sprawdź okna i odsłoń kaloryfery

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dokładnie sprawdź szczelność okien i drzwi i upewnij się, że nie ucieka przez nie ciepło ani nie wchodzi przez nie nadmierna ilość zimnego powietrza. Poza tym sprawdź kaloryfery i w razie potrzeby je odpowietrz.

Kaloryfery nie powinny być także zasłonięte meblami, kwiatami czy zasłonami, więc na sezon grzewczy postaraj się, aby były odsłonięte. Na grzejnikach warto zamontować tzw. ekrany zagrzejnikowe, które montuje się na ścianie, za kalorfyerem. Ekrany te odbijają ciepło, przez co nie zostaje ono niejako na ścianie, ale wraca do wnętrza, zwiększając efektywność ogrzewania.

Wychodzisz z domu? Przykręć grzejniki

Jeżeli w ciągu dnia nie przebywasz w domu, to nie ma sensu zostawiać włączonego ogrzewania ustawionego na - przykładowo - 20 stopni. W tym czasie możesz je zmniejszyć do 16-17 stopni Celsjusza. To samo zrób, gdy wyjeżdżasz na dłużej. Zamiast ogrzewać pomieszczenia do temperatury 20 stopni, zmniejsz ogrzewanie do około 15-18 stopni.

Pamiętaj jednak, aby w czasie dużych mrozów nie wyłączać ogrzewania całkowicie, bo wówczas pomieszczenia mogą się wychłodzić do takiego stopnia, że próba ogrzania ich będzie wymagać bardzo dużo energii, co przełoży się na jeszcze wyższe rachunki za ogrzewanie.

Jak wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym?

Ważną kwestią jest także skuteczne wietrzenie pomieszczeń zimą. Nigdy nie wietrz domu ani mieszkania z odkręconym kaloryferem. Co więcej, staraj się wietrzyć krótko, ponieważ długotrwałe wietrzenie może nadmiernie wychłodzić pomieszczenie.

Podczas wietrzenia otwórz okno na oścież, uprzednio przykręcając kaloryfer. Możesz również otworzyć dwa okna, aby zapewnić przeciąg, dzięki temu znacznie szybciej przewietrzysz pomieszczenia. Jeżeli chcesz przewietrzyć wyłącznie jeden pokój, to wtedy zamknij drzwi do pozostałych, aby niepotrzebnie nie uciekało z nich ciepło.

WB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogrzewanie | tanie ogrzewanie | oszczędne ogrzewanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »