Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród kredytobiorców. Taki produkt finansowy można obecnie bez problemu znaleźć w większości banków i jest on szeroko reklamowany w telewizji i internecie. Co jest tego przyczyną? Na wzrost popularności kredytów konsolidacyjnych przełożyły się w dużej mierze decyzje kredytowe Polaków. W ciągu ostatnich kilkunastu lat bardzo chętnie zaciągaliśmy różnego rodzaju kredyty i pożyczki, które stały się ogólnodostępne i można by rzec „na wyciągnięcie ręki”.

Zbyt duża ilość aktywnych zobowiązań ma jednak pewien duży minus - niekiedy ich spłata jest bardzo trudna, a wręcz niemożliwa. Nawet jeśli ktoś nie miał do tej pory większych problemów ze spłatą kilku kredytów i pożyczek, to w jego życiu może dojść do sytuacji, gdy ich spłata stanie się bardzo utrudniona. Choroba, utrata pracy oraz wiele innych sytuacji doprowadza do momentu, w którym jedynym rozwiązaniem okazuje się konsolidacja długów. Zanim jednak zaczniesz ubiegać się o tego typu zobowiązanie, powinieneś wiedzieć, jak zwiększyć swoje szanse na jego otrzymanie.

Kredyt konsolidacyjny - co to jest i jakie długi można dzięki niemu spłacić?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, czym tak właściwie jest kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć działanie banków w zakresie przyznawania tego typu zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem celowym, dzięki któremu możemy połączyć kilka różnych zobowiązań w jedno. Środki pozyskane w ramach tego kredytu można przeznaczyć tylko na spłatę aktualnych długów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wnioskowaliśmy o kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką, wtedy środki pieniężne można też przeznaczyć na inny cel.

Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu spłata długów może stać się o wiele łatwiejsza. Dlaczego? Ponieważ okres kredytowania jest długi i dzięki temu można zmniejszyć miesięczną ratę, którą należy przelewać na konto kredytodawcy. Dla wielu osób jest to szansa na uporanie się z trudną sytuacją finansową i odbudowanie domowego budżetu. W ramach kredytu konsolidacyjnego możesz połączyć kilka rodzajów kredytów i pożyczek. Mogą to być:

- kredyty gotówkowe,

- kredyty hipoteczne,

- kredyty samochodowe,

- kredyty odnawialne,

- karty kredytowe.

Co ciekawe, możliwe jest również skonsolidowanie kredytu konsolidacyjnego, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało. W niektórych miejscach można też skonsolidować zobowiązania pozabankowe, czyli różnego rodzaju chwilówki. Konsolidacja pożyczek pozabankowych jest jednak dość skomplikowanym zagadnieniem, ponieważ niewiele banków godzi się na taki zabieg. W przypadku tak skomplikowanej sytuacji niezbędna może okazać się pomoc doświadczonego doradcy kredytowego.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, trzeba spełnić kilka podstawowych wymagań, które banki stawiają przed swoimi klientami. Wymagania, które trzeba spełnić w przypadku kredytu konsolidacyjnego, nie różnią się zbyt wiele od tych, które trzeba spełnić w przypadku innych rodzajów kredytów np. gotówkowych. Podstawową kwestią jest to, że kredytobiorca musi być pełnoletni, a także mieć pełną zdolność do czynności prawnych.

Kolejną sprawą jest poprawne wypełnienie wniosku kredytowego. Powinny się znaleźć w nim tylko informacje, które są zgodne z prawdą. Banki wymagają również od swoich klientów dostarczenia kompletu dokumentów. Może to być np. zaświadczenie o dochodach oraz umowy kredytów, które chcesz połączyć w ramach konsolidacji. Bank z pewnością sprawdzi też Twoją zdolność i historię kredytową. To właśnie ona może przesądzić o tym, czy otrzymasz interesujące Cię zobowiązanie.

Zdolność kredytowa - czyli karta przetargowa w drodze po uzyskanie kredytu konsolidacyjnego

Zdolność kredytowa to indywidualna zdolność każdego kredytobiorcy do spłaty kredytu w wyznaczonym na umowie terminie wraz z odsetkami oraz innymi dodatkowymi kosztami. Jest to jeden z kluczowych parametrów dla banku, który analizuje czy dana osoba otrzyma (bądź też nie) jakikolwiek kredyt. Banki zwracają bardzo dużą uwagę na to, jaka jest zdolność oraz historia kredytowa osoby, która zgłasza się do nich z prośbą o udzielenie kredytu. Jeśli masz negatywne wpisy w BIK, ponieważ np. nie spłacałeś rat zobowiązań na czas, to możesz mieć trudności z uzyskaniem korzystnego kredytu konsolidacyjnego.

Dobra zdolność kredytowa może być powodem, przez który bank bez problemu udzieli Ci kredytu konsolidacyjnego na dobrych warunkach. Co składa się na rzeczoną zdolność kredytową? Otóż jest to wiele czynników takich jak m.in.:

- wysokość dochodów,

- wykształcenie,

- stabilność zatrudnienia,

- liczba osób na utrzymaniu,

- suma aktualnie spłacanych zobowiązań,

- wiek,

- stan cywilny.

Bank sprawdzając wszystkie te czynniki, upewnia się, czy dana osoba będzie w stanie regulować raty nowego kredytu na czas i czy odda pożyczone pieniądze bez większych problemów. Jak wiadomo, instytucje finansowe chcą zminimalizować ryzyko, w którym to kredytobiorca okazuje się niewypłacalny i nie ma środków na to, aby oddać pożyczone w ramach zobowiązania kredytowego pieniądze. Właśnie z tego powodu potencjalni kredytobiorcy są dość szczegółowo "sprawdzani" pod kątem zdolności kredytowej oraz historii w BIK. Nie oznacza to jednak, że osoby z nie najlepszą zdolnością kredytową nie mają szans na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. Pomóc im w tym może doradca kredytowy.

Kredyt konsolidacyjny z doradcą kredytowym

Osoby, które mają problem ze spłatą kilku zobowiązań finansowych jednocześnie, mogą czuć się zagubione w świecie finansów. Z każdej strony bombardują nas bowiem oferty kredytów z różnych banków i promocji bankowych. Jeśli chcesz do minimum zneutralizować ryzyko podjęcia niekorzystnej w perspektywie czasu decyzji kredytowej, to możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Taka osoba przeanalizuje oferty z kilku, a nawet kilkunastu różnych miejsc i zaproponuje Ci najlepsze rozwiązanie.

Dzięki doradcy kredytowemu, który ma wiedzę i doświadczenie, możesz znacząco zwiększyć swoje szanse, na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. Oczywiście ważne jest to, aby doradca, którego wybierzesz, był godny zaufania. Jednym z szerzej polecanych specjalistów są doradcy Habza Finanse, którzy już od wielu lat działają na rynku. Pomogli oni już wielu osobom, które przez trudną sytuację finansową nie dawały już rady spłacać swoich kredytów i pożyczek na wcześniej ustalonych warunkach.

Jak widzisz, nie tylko zdolność kredytowa, ale także pomoc odpowiednich osób może pomóc Ci w uzyskaniu atrakcyjnego kredytu konsolidacyjnego. Doradca kredytowy będzie towarzyszył Ci podczas całego procesu ubiegania się o nowe zobowiązanie - od szukania oferty aż po podpisanie umowy kredytowej. Nie musisz przejmować się tym, że formalności związane z konsolidacją będą dla Ciebie niezrozumiałe. Zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko czas, ale także pieniądze, ponieważ doradca kredytowy znajdzie najkorzystniejszą ofertę.

Podsumowanie

Kredyt konsolidacyjny może być dla wielu osób rozwiązaniem problemów w spłacie kilku zobowiązań finansowych jednocześnie. Obecnie jest to dość często spotykany problem i wielu kredytobiorców reguluje kilka rat kredytów i pożyczek jednocześnie nadwyrężając tym samym swój domowy budżet. Jeśli ta sytuacja zaczęła Cię już przytłaczać, to zadbaj o swoją zdolność kredytową lub skontaktuj się z doświadczonym doradcą kredytowym Habza Finanse.

Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możesz połączyć ze sobą różnego rodzaju zobowiązania z kilku instytucji finansowych. Zyskasz jedną, niższą ratę, która jest łatwiejsza do spłaty, będziesz musiał pamiętać tylko o jednym terminie spłaty oraz zakończysz współpracę ze starymi wierzycielami.

Jak widzisz, to rozwiązanie ma wiele zalet i warto, jest je rozważyć, jeszcze zanim Twoja zdolność i historia kredytowa ulegną pogorszeniu. Decydując się na kredyt konsolidacyjny w odpowiednim momencie (gdy czujesz, że spłata rat zaczyna sprawiać Ci trudność) zwiększasz swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej od banku.

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »