Kalkulator OC bez podawania danych – czy to ma sens?

Kalkulator OC to szybki i wygodny sposób na sprawdzenie, ile zapłacimy za OC. Jednak niektóre osoby niechętnie podają dane wymagane przez kalkulator. Czy sprawdzanie ile kosztuje OC za pomocą kalkulatora bez podawania wszystkich danych albo podając dane niezgodne z prawdą ma sens?

Nie wiesz, ile zapłacisz za OC? Kalkulator rozwieje Twoje wątpliwości

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest i jak działa taki kalkulator OC. Jest to proste narzędzie, które znajdziemy przede wszystkim na stronach poszczególnych ubezpieczycieli oraz na portalach porównywarek cen ubezpieczeń. Działają zazwyczaj na tej samej zasadzie. Wymagają od nas podania konkretnego zakresu informacji o ubezpieczanym pojeździe i o nas samych, a następnie informują o tym, ile kosztuje OC dla danego samochodu. Darmowy kalkulator OC jest więc po pierwsze wygodnym, po drugie szybkim, a po trzecie wiarygodnym źródłem informacji na temat wysokości składki. O ile podane przez nas dane będą zgodne z prawdą. Dlaczego?

Kalkulator OC bez podawania danych - dlaczego zawodzi?

Niektórzy mogą sceptycznie podchodzić do podawania informacji o sobie i o swoim samochodzie  portalowi, na którym znajduje się kalkulator OC. Dlatego nie podają wszystkich danych albo niektóre z nich zmyślają. Często za takim zachowaniem stoi strach o dane osobowe - że zostaną przekazane innym podmiotom albo że nie są odpowiednio chronione.

Jeśli chodzi o ten pierwszy argument - aby jak najbardziej zawęzić pole instytucji, które z tych danych będą korzystać, skorzystajmy z darmowego kalkulatora OC konkretnego ubezpieczyciela, a nie porównywarki. W przypadku porównywarek lista pytań będzie także dłuższa, ponieważ takie portale muszą wziąć pod uwagę wymagania każdej firmy. Możemy także sprawdzić regulamin strony z kalkulatorem.

Jednakże dane, które są od nas wymagane przez kalkulator online, są dokładnie takie same jak te, które podajemy agentowi ubezpieczeniowemu, który wylicza nam wysokość składki za ubezpieczenie. Skoro nie obawiamy się podać ich jemu, to nie powinniśmy mieć obiekcji także przed uzupełnieniem wszystkich pól w kalkulatorze OC.

A czy taki kalkulator OC bez podawania danych ma jakikolwiek sens? Niestety nie. Wynik, który otrzymamy na podstawie niepełnych bądź nieprawdziwych danych, będzie zakłamany i nie będzie odpowiadać realnej wysokości składki. To może z kolei skutkować rozczarowaniem, gdy już te pełne dane podamy, chcąc kupić polisę i nagle okaże się, że jej cena jest znacznie wyższa.

Od czego zależy to, ile kosztuje OC pojazdu?

Na to, ile kosztują ubezpieczenia samochodowe, wpływa wiele czynników. Dlatego tak ważne jest, aby podać wszystkie informacje, o które jesteśmy proszeni. Gdy chcemy wiedzieć, ile nas będzie kosztować OC - kalkulator uzupełniony o wszystkie prawdziwe dane będzie w stanie dokładnie to wyliczyć. Tylko rzetelnie uzupełniając pola formularza, możemy dowiedzieć się, ile wyniesie składka naszego ubezpieczenia.

Dane dotyczące pojazdu:

 • rok produkcji;
 • marka, model oraz wersja wyposażenia pojazdu;
 • pojemność i moc silnika;
 • informacja o rodzaju paliwa (olej napędowy, benzyna, gaz, silnik hybrydowy czy elektryczny);
 • informacja, czy pojazd był sprowadzany z zagranicy;
 • rok zakupu pojazdu;
 • najczęstsze miejsce parkowania nocą;
 • miejscowość wraz z kodem pocztowym miejsca parkowania nocą;
 • informacja o ewentualnym leasingowaniu pojazdu.

Dane osobowe:

 • imię, nazwisko i numer PESEL właściciela i współwłaścicieli - tych danych nie musimy podawać, ale możemy. Jakie są argumenty za podawaniem takich danych osobowych? Jeśli to zrobimy, wynik otrzymamy szybciej i będzie bardziej precyzyjny, bo ubezpieczyciel będzie mieć dostęp do naszej historii ubezpieczeniowej. Dzięki temu uwzględni w wyliczeniu chociażby wysokość posiadanych przez nas zniżek i historii ubezpieczeniowej. Tylko podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL gwarantuje, że obliczona przez kalkulator OC wysokość składki będzie jak najbardziej zbliżona do tej zaproponowanej nam ostatecznie przez ubezpieczyciela. Inaczej otrzymamy mniej precyzyjny wynik;
 • od kiedy mamy prawo jazdy;
 • informacja dot. innych kierowców pojazdu (Czy jacyś są? Czy mają mniej niż 26 lat?);
 • czy w aucie przewożone są dzieci;
 • dane kontaktowe;

Osoba wypełniająca pola kalkulatora OC zostanie także poproszona o wskazanie daty wygaśnięcia obecnie obowiązującego ubezpieczenia samochodu albo daty, od jakiej potrzebuje nowej polisy dla siebie.

Darmowy kalkulator OC to niezwykle przydatne narzędzie do obliczania wysokości składki ubezpieczenia samochodowego - jeśli korzystamy z niego poprawnie. Inaczej wynik może być zupełnie odmienny od oferty, jaką finalnie otrzymamy.

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »