Kara za urlop 30 tys. zł

Chciałbym zwrócić się z zapytaniem czy WSS SPOŁEM posiada swój własny Kodeks Pracy czy opiera się na Polskim Kodeksie Pracy bo jeżeli tak to nie rozumiem. Jakimi przepisami kieruje się jedno z kierownictw sklepu?

Chciałbym zwrócić się z zapytaniem czy WSS SPOŁEM posiada swój własny Kodeks Pracy  czy opiera się na Polskim Kodeksie Pracy bo jeżeli tak to nie rozumiem. Jakimi przepisami kieruje się jedno z kierownictw sklepu?

Podaję przykład:

Jedna z pracownic otrzymuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 11 dni na przykład od 20 sierpnia jest to poniedziałek do dnia 31 sierpnia włącznie a kończy się na piątku. Wydawałoby się, że w myśl przepisów sobota i niedziela wypadająca w trakcie trwania urlopu jest dniem wolnym od pracy tak samo kończąca ten urlop, ale nie dla kierownictwa.

Które uważa, że pracownik powinien przyjść do pracy w środku urlopu w sobotę i w niedziele? Albo w zamian oddaje dni wolne. Drugie zapytanie dotyczy przerw w pracy .Gdyż kierowniczka sklepu

Reklama

stwierdziła że gdy sprzedawczynie które pracują po 6 lub 7 godzin przerwa żadna im się nie należy.

Czy długo jeszcze kierownictwa sklepów będą naginać prawo dla własnego "widzimisię" nie dbając całkowicie o prawa pracownika.

Podpis: mucha

Do stosunków pracy na terenie RP znajduje zastosowanie ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. -Kodeks pracy. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Natomiast jeśli są mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne i zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

Zgodnie z Kodeksem pracy art. 1542. urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Może się zatem zdarzyć, że zgodnie z rozkładem czasu pracy sobota lub niedziela będzie dla danego pracownika dniem pracy lub też dniem wolnym od pracy. Urlopu udziela się w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Ponadto zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Na podstawie art. 167 pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Wówczas pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. (art. 134 Kodeksu pracy)

Pracownik może dochodzić swych roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej. Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą.

Pracodawca, który narusza przepisy o czasie pracy lub nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

Kancelaria Adwokacka Nikiel i Zacharzewski s.c.
Dowiedz się więcej na temat: pracodawca | kodeks pracy | kodeks | urlop | kara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »