Reklama

Koniec z wysokimi rachunkami za roaming w UE

Parlament Europejski i kraje członkowskie UE osiągnęły porozumienie ws. ostatnich szczegółów dotyczących kosztów roamingu. Koniec więc niespodzianek z rachunkami za okres pobytu za granicą.

Porozumienie w sprawie ostatnich punktów spornych oznacza, że od 15 czerwca zostaną zniesione opłaty roamingowe. Rozmowy telefoniczne przez komórkę z zagranicy, wysyłanie z niej sms-ów i mobilne połączenia internetowe nie będą nas więcej kosztować niż w domu. Ubiegłej nocy instytucje unijne w Brukseli porozumiały się ostatecznie w tej sprawie - poinformowała Komisja Europejska.

Reklama

Porozumienie to jest dopiero początkiem tworzenia wspólnego rynku cyfrowego. Operatorzy telefonii komórkowej w UE będą mogli wzajemnie korzystać ze swojej infrastruktury i wystawiać klientom rachunki za korzystanie z niej po cenach krajowych. Operatorzy i UE muszą jeszcze oficjalnie potwierdzić osiągnięte porozumienie - poinformował w Brukseli komisarz ds. cyfryzacji Andrus Ansip.

Dzięki temu porozumieniu klienci telefonii komórkowej będą płacić za minutę rozmowy nie więcej niż 3,2 centa i jeden cent za wysłany sms. Opłaty roamingowe spadną najpierw od 15 czerwca do pułapu 7,70 euro za 1 GB, a później, od 1 stycznia 2022 roku, wyniosą 2,50 euro za GB.

Pobierz za darmo program PIT 2016

Sukces po 10 latach negocjacji

Uzgodnione górne limity opłat umożliwią operatorom w całej Europie pokrycie kosztów własnych. Opłaty są też na tyle niskie, że zapewniają uczciwą konkurencję na europejskim rynku telekomunikacyjnym - podkreśliła fińska eurodeputowana Miapetra Kumpula-Natri. Komisja Europejska zrezygnowała ze swoich pierwotnych planów z jesieni ub. roku wprowadzenia ograniczonego korzystania z roamingu przez 90 dni. W zamian za to operatorzy mają zapobiegać wykorzystywaniu do rozmów telefonicznych tanich, zagranicznych kart SIM.

Europejski organ kontrolny BEREC uważa tę regulację za zbyt mętną i ostrzega, że w reakcji na zniesienie opłat za roaming operatorzy telekomunikacyjni mogą podnieść taryfy krajowe.

Proces znoszenia opłat roamingowych trwa od dziesięciu lat. Od 2007 roku dodatkowe opłaty za rozmowy telefoniczne, sms-y i korzystanie z mobilnego internetu w obszarze UE spadły o 90 procent. W kwietniu 2017 roku opłaty za rozmowy telefoniczne spadły do 5 centów za minutę, 2 centów za sms i 5 centów za jeden megabajt pobrany od własnego operatora.

DW / Barbara Cöllen, Redakcja Polska Deutsche Welle

Dowiedz się więcej na temat: telefonia komórkowa | roaming

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »