Tych słów nie używaj w tytule przelewu. Bank natychmiast je blokuje

Większość użytkowników wykonuje przelewy bankowe za pomocą aplikacji mobilnej. Wysyłając pieniądze znajomym i rodzinie rzadko zastanawiamy się nad tytułem transakcji. Okazuje się jednak, że rośnie liczba zwrotów, których użycie grozi zablokowaniem środków przez bank. Sprawdź, jakich słów w przelewach bankowych unikać.

Tytuły przelewów bankowych. Uważaj na te zwroty

Wielu użytkowników banków w tytułach przelewów używa żartobliwych lub niecenzuralnych słów. Choć większość z nich nie wzbudza zainteresowania banków, warto pamiętać o tym, że transakcje podlegają kontroli. Przelewy są analizowane przez algorytmy, które oceniają tzw. poziom ryzyka. Niektóre ze zwrotów mogą szczególnie zwrócić ich uwagę

Reklama

Wśród słów, których nie powinno się używać podczas wykonywania transakcji bankowych, znajdują się te, które w oczywisty sposób kojarzą się z działalnością przestępczą. To m.in. wyrazy "bomba", "okup" czy "narkotyki". Ich użycie zostanie natychmiastowo wychwycone przez algorytmy zaopatrzone w listę słów uznawanych za podejrzane. Bank może wtedy zablokować środki na koncie i wymagać od nadawcy dostarczenia dokumentów wyjaśniających cel transakcji.  

Jedno zakazane słowo zablokowało przelew bankowy. Nietypowe przykłady

Do zwrotów, których należy unikać w przelewach bankowych należy również "pomoc". W sprawie opisanej przez portal finanse.wp.pl, podejrzenie systemu wzbudził tytuł przelewu "Pomoc dla dzieci z potrzebami". Podobny efekt może wywołać zastosowanie zwrotów takich jak: "darowizna" czy "wsparcie".  

W sieci nie brakuje również bardziej nietypowych przykładów. Jeden z nich pojawił się na portalu Bankier.pl. W opisanej sytuacji przelew został wstrzymany przez bank, ponieważ w jego tytule znalazło się wyrażenie "rozliczenie za korty - Kuba". Tytuł został przez bank uznany za próbę przesłania pieniędzy do Kuby, która z racji sytuacji geopolitycznej objęta jest ograniczeniami transferowymi.   

Jakiego tytułu przelewu bankowego użyć?

Aby uniknąć problemów z akceptacją przelewu bankowego, warto skonstruować tytuł tak, aby był prosty i przejrzysty. Zdaniem ekspertów, najlepiej sprawdzą się precyzyjne opisy, które jednoznacznie wskazują na cel transakcji. Przykłady to: "opłata za czynsz - maj 2025" lub "zwrot za zakupy - paragon 130/2025".  

Należy unikać w tytułach skrótów i żartobliwych wyrażeń, które mogą zostać źle zinterpretowane przez system. Niektóre banki blokują również przelewy zawierające wulgaryzmy i wyrażenia uznawane za obraźliwe.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przelewy bankowe | Bank | błędny przelew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »