Konta oszczędnościowe kuszą oprocentowaniem

Oprocentowanie lokat bankowych, które i tak nie było ostatnio wysokie, drastycznie spadło po decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Obniżenie stóp procentowych o 50 pkt bazowych zaskoczyło wielu ekspertów, a klientów banków sprowokowało do przemyśleń, gdzie najlepiej lokować swoje pieniądze. Czy konta oszczędnościowe mogą atrakcyjną być alternatywą dla lokat? Z raportu "Konta oszczędnościowe trzymają się dobrze", przygotowanego przez analityków porównywarki finansowej Comperia.pl, wynika, że tak. I to całkiem zyskowną.

Na jakie oprocentowanie możemy liczyć odkładając pieniądze na koncie oszczędnościowym? Obecnie średnia to 2,14 proc. Co najważniejsze, ten parametr utrzymuje się na zbliżonym poziomie już od roku. Kolejne rekordy pikujących stóp procentowych nie mają na to znaczącego wpływu.

- Wytłumaczenia takiego stanu rzeczy należy szukać w pewnych ograniczeniach, które narzucają banki - tłumaczy Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. - Na tak atrakcyjne odsetki można zazwyczaj liczyć tylko przez jakiś czas po otwarciu konta. Banki zdobywają w ten sposób klientów, a później obniżają oprocentowanie. To jednak nie oznacza, że nie warto wykorzystywać takich ofert. Szczególnie, że konta oszczędnościowe mają wiele dodatkowych zalet - wyjaśnia Kasperczyk.

Reklama

Przede wszystkim, do pieniędzy na koncie oszczędnościowym zawsze mamy dostęp. Nie są "zamrożone", jak na lokacie. To oznacza, że jeśli nagle potrzebujemy gotówki, możemy ją podjąć bez utraty dotychczasowych odsetek. Taką wygodę daje również zwykły ROR, jednak oczywistą przewagą kont oszczędnościowych jest oprocentowanie. Klienci mają zatem połączenie korzyści, które oferuje lokata i zwykły rachunek. Należy jedynie pamiętać, że w przypadku kont oszczędnościowych bezpłatna jest najczęściej tylko jedna wypłata miesięcznie.

Dodatkową przewagą kont oszczędnościowych nad depozytami jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej lokowanej kwoty. Odsetki będą naliczane nawet od złotówki. W przypadku lokat klient najczęściej musi dysponować kwotą 500, czy nawet 1000 zł.

- Wybierając konto oszczędnościowe klienci muszą zwracać uwagę na kilka kwestii - mówi Jacek Kasperczyk. - Najważniejsza z nich to, oczywiście, oprocentowanie. Chodzi nie tylko o jego wysokość, ale również okres przez jaki pozostanie ono na atrakcyjnym poziomie. Należy także dowiedzieć się jaka jest opłata za prowadzenie konta. Warto pamiętać, że obecnie w większości banków ta usługa jest darmowa. Zapłacić będziemy za to musieli za przelewy wychodzące. Zazwyczaj bezpłatny jest tylko jeden w miesiącu, dlatego dobrze jest zapytać, z jaką prowizją wiążą się kolejne. Przeglądając najatrakcyjniejsze oferty trzeba też pamiętać, że często założenie konta oszczędnościowego z wysokim oprocentowaniem wiąże się z koniecznością posiadania w tym samym banku ROR - dodaje Kasperczyk.

Źródło: Comperia.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »