Reklama

Kredytobiorcy mają problem, bo ich nieruchomości są często mniej warte niż kredyt

Nowa unijna dyrektywa ma poprawić sytuację konsumentów. Czy poprawi się sytuacja kredytobiorców zadłużonych w walutach obcych?

Czy kredytobiorca będzie odpowiadał za dług tylko do wysokości wartości nieruchomości, tak jak np. w USA? Co się zmieni na rynku kredytów hipotecznych po wdrożeniu unijnej dyrektywy w tym zakresie? Odpowiada wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

Reklama

Wiceszefowa Ministerstwa Finansów w rozmowie z dziennikarzem PAP powiedziała, że wskaźnik LtV określający stosunek wartości nieruchomości do wartości zaciągniętego zobowiązania ma znaczenie przede wszystkim przy kredytach denominowanych w walutach obcych.

- Rzeczywiście polscy kredytobiorcy, w szczególności tzw. frankowicze mają z tym dzisiaj problem, bo często ich nieruchomości mają wartość niższą niż kredyt, jaki zaciągnęli, choćby nawet ten kredyt już spłacali kilka lat - stwierdziła wiceminister.

Leszczyna dodała, że Związek Banków Polskich i banki, które mają najwięcej kredytów frankowych, po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej zobowiązały się do tego, aby nie brać pod uwagę tego wskaźnika LtV, czyli nie żądać dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorców. - To jest to, co na razie funkcjonuje i myślę, że to też jest ważne, bo rzeczywiście nie można sprzedać nieruchomości, jeśli ma niższą wartość niż kredyt, bo nie spłacimy swoich zobowiązań - zaznaczyła Leszczyna.

Wiceszefowa MF zapowiedziała też, że "wiosną przyszłego roku w Polsce powinniśmy wdrożyć unijną dyrektywę o kredycie hipotecznym, która dodatkowo poprawi sytuację konsumentów zadłużonych na cele mieszkaniowe".

Pytana o możliwość wprowadzenia w Polsce - na wzór np. USA - rozwiązania, w którym kredytobiorca odpowiada za dług do wysokości wartości nieruchomości, Leszczyna zwróciła uwagę na to, że rząd wprowadził ostatnio bardzo wiele prokonsumenckich rozwiązań na rynku finansowym.

- A przed nami jest jeszcze wdrożenie dyrektywy, która także poprawi sytuację konsumentów, szczególnie tych zadłużonych na cele mieszkaniowe. To będzie implementacja dyrektywy o kredycie hipotecznym i tam też będą dobre dla konsumentów i dla kredytobiorców rozwiązania - powiedziała wiceszefowa MF.

- Wiosną przyszłego roku powinniśmy ją mieć wdrożoną i nasze prace są już w zasadzie na ukończeniu. W związku z kalendarzem wyborczym Sejm nie zdążył się już tym zająć, ale w kolejnej kadencji na pewno przystąpimy do tych prac. One w tej wersji, która wychodzi z MF, są już w zasadzie zakończone - poinformowała.

Przypomnijmy: podczas głosowania w Sejmie posłowie poparli wszystkie poprawki rekomendowane przez Senat do ustawy o funduszu wsparcia dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Najważniejsza poprawka merytoryczna przyjęta w piątek uzupełnia kryteria kredytobiorców, uprawnionych do pomocy.

Będą nimi nie tylko osoby - jak chciał Sejm, które straciły pracę, są zadłużone oraz te, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego - ale także, zgodnie z poprawką Senatu, kredytobiorcy spełniający warunki "otrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej". To progi dochodowe 634 zł w jednoosobowym gospodarstwie domowym i 514 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Ustawa dot. wsparcia dla kredytobiorców adresowana jest do wszystkich kredytobiorców, zarówno złotowych, jak i walutowych. Zgodnie z nowymi przepisami kredytobiorcy w trudnej sytuacji będą otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł, maksymalnie przez 18 miesięcy. Pomoc będzie zwrotna, ale nieoprocentowana.

Zwrot wsparcia ma następować po dwóch latach od jej udzielenia i może zostać rozłożony na osiem lat. Decyzje w sprawie udzielania wsparcia dla kredytobiorców podejmowałby Bank Gospodarstwa Krajowego. W BGK utworzony ma zostać specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł. Jego powstanie sfinansować mają banki. O wsparcie będzie można występować do końca 2018 r.

mp/Kurier PAP

Dowiedz się więcej na temat: kredyt | bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »