Reklama

Kredyty konsumpcyjne zbliżyły się do rekordu

Po roku obowiązywania zliberalizowanych zasad udzielania kredytów konsumpcyjnych jest efekt - wartość zadłużenia na konsumpcję sięgnęła rekordu. Na koniec sierpnia Polacy mieli do spłacenia w bankach i SKOK-ach już 143,6 mld zł, to tyle co w okresie boomu kredytowego, który zakończył się w 2010 r.

Zmiana rekomendacji T regulującej rynek kredytów konsumpcyjnych przyniosła rezultaty. Pozwolenie m.in. na pożyczanie klientom pieniędzy wyłącznie na dowód, bez zaświadczeń o zarobkach zaowocowało nowymi pożyczkami. Od lipca zeszłego roku, kiedy to nowe zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego weszły w życie, do końca sierpnia tego roku zadłużenie z tytułu kredytów konsumpcyjnych wzrosło w złotych o prawie 9 proc. - o 11,1 mld zł do 136,5 mld zł. We wszystkich walutach przybyło prawie 10 mld zł i łączna suma sięgnęła 143,6 mld zł - wynika z danych NBP. Takie kwoty (143,67 mld zł) ostatni raz widziane były na rynku w sierpniu 2010 r., od tamtej pory jednak już tylko systematycznie topniały przez następne ponad dwa lata.

Reklama

Wartość kredytów i pożyczek konsumpcyjnych dla osób prywatnych (w mln zł)

Lepsza atmosfera dla kredytów konsumpcyjnych zapanowała dopiero w 2013 r. Dane NBP pokazują, że tłumiony wcześniej przez instytucje finansowe i klientów apetyt na kredyty konsumpcyjne wybuchł ze zdwojoną siłą.

Miesięczna zmiana wartości złotowych kredytów osób prywatnych (w mld zł)

* ok. 2 mld zł przeniósł do banku Santander Bank ze swojej firmy pożyczkowej

Najbardziej zyskały kredyty ratalne

Zdecydowanie najdynamiczniej rozwija się rynek kredytów ratalnych + ich wartość rok do roku (dane KNF obejmują okres do lipca 2014 r.) zyskała ponad 8 proc. - z 46,6 mld zł do 51,5 mld zł. Kredyty te, ze względu na zbyt rygorystyczne zasady udzielania wyznaczone wcześniej bankom przez KNF, były przez nie coraz chętniej wyprowadzane poza sektor bankowy do specjalnie tworzonych firm pożyczkowych. Ponowne zliberalizowanie rekomendacji T pozwoliło bankom włączyć je z powrotem do swoich struktur. Stąd tak widoczna poprawa statystyk.

Rośnie także zainteresowanie Polaków kredytami na kartach kredytowych - w rok zyskały ponad 3 proc. i powiększyły się do blisko 12,5 mld zł. Pozostałe kredyty obejmujące m.in. pożyczki gotówkowe odnotowały roczną dynamikę sięgającą prawie 6 proc.

Najbardziej straciły samochodowe

Ani poluzowanie warunków pożyczania pieniędzy na konsumpcję, ani też spadek stóp procentowych zupełnie nie pomogły rynkowi kredytów samochodowych. Od lipca 2013 r. do lipca 2014 r. klienci zdecydowanie więcej oddali do banków niż zaciągnęli nowych zobowiązań na auta. Koniec końców zadłużenie w ratalnych kredytach samochodowych stopniało o 13 proc. - z ponad 5,1 mld zł do niecałych 4,5 mld zł. Maleje też zadłużenie w kontach. W ciągu roku ubyło ok. 8 proc. i wynosi obecnie niecałe 10,3 mld zł.

Realne oprocentowanie wynosi 19,9 proc.

Zielone światło KNF dla kredytów konsumpcyjnych nic by nie dało, gdyby nie ponowna chęć wszystkich banków do finansowania konsumpcji. Powodów nie brakuje. Pieniądze pożyczane na wakacje, remonty czy sprzęt RTV AGD, w przeciwieństwie do udzielanych na zakup nieruchomości szybko wracają do bankowej kasy, a jednocześnie dają sporo zarobić. Według NBP w lipcu rzeczywista roczna stopa procentowa nowych umów na kredyty konsumpcyjne wynosiła 19,9 proc., dla kredytów na nieruchomości mieszkaniowe było to 5,7 proc.

Kampanie reklamowe kredytów konsumpcyjnych wylewają się ze wszystkich mediów i tylko czasami pojawiające się między nimi spoty firm windykacyjnych przypominają, jak skończył się poprzedni boom kredytowy. Wszyscy jednak, zarówno banki jak i klienci, są już dziś mądrzejsi o tamte doświadczenia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Halina Kochalska

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »