Reklama

Kryterium dochodowe będzie kluczowe

Wprowadzenie kryterium dochodowego w przyznawaniu becikowego ograniczy wydatki budżetu o ok 39 mln zł - napisano w uzasadnieniu do projektu zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

"Wprowadzenie kryterium dochodowego na poziomie 85.528 zł podstawy opodatkowania na rodzinę oznaczać będzie, że zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka nie zostałaby wypłacona na ok 10 proc. dzieci urodzonych. Oznacza to ograniczenie wydatków budżetu państwa o ok 39 mln zł" - napisano. Wnioskodawcy szacują, że w 2012 roku liczba urodzeń wyniesie ok 385 tys. i gdyby nie zmiany przyznawania świadczenia wydatki wyniosłyby ok 385 mln zł.

OPINIA

Forum Obywatelskiego Rozwoju - organizacja założona przez prof. Leszka Balcerowicza, docenia działania rządu mające zmniejszyć deficyt. FOR podkreśla jednak, że jego ograniczanie powinno się odbywać poprzez ograniczanie wydatków, a nie podnoszenie podatków. Przedstawiając najnowszy raport, w którym FOR ocenia program redukcji deficytu w latach 2010 - 2012, Leszek Balcerowicz pokreślił, że są dwa sposoby ograniczania zadłużenia, z których polski rząd wybrał ten niewłaściwy polegający na podnoszeniu podatków, jak składka rentowa, podatek od kopalin, czy utrzymanie wyższych stawek VAT.

Reklama

Autor raportu, Aleksander Łaszek z FOR pozytywnie ocenia plan podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, jednak dodaje, że zmiany powinny przebiegać szybciej. Jego zdaniem zwłaszcza podnoszenie wieku emerytalnego kobiet powinno być szybsze. Leszek Balcerowicz podkreśla, że polskiej gospodarce potrzebne są reformy. Był prezes NBP dodaje, że podwyżki podatków reformami nie są, a zmiany powinny umożliwić lepsze wykorzystanie tych pieniędzy, które już wpływają do budżetu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »