Kto dziedziczy, gdy spadkobierca umiera? Przepisy mówią jasno

Dziedziczenie ustawowe pomaga ustalić kolejność dziedziczenia w sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. Jednak co w sytuacji, gdy spadkobierca nie dożył otwarcia spadku? Wbrew pozorom, nie jest to wcale taka rzadka sytuacja. Na szczęście tego rodzaju kwestię rozwiązują przepisy zawarte w ustawie.

Czym jest dziedziczenie ustawowe?

Dziedziczenie ustawowe jest formą dziedziczenia spadku po osobie zmarłej w sytuacji, gdy nie pozostawiła ona po sobie ważnego testamentu. Wówczas poszczególni spadkobiercy oraz kolejność dziedziczenia przez nich majątku są jasno określone w ustawie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ważny testament ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. 

Co istotne, w przypadku, gdy spadkodawca nie miał żadnej rodziny, to wówczas spadek trafia do gminy jego ostatniego miejsca zamieszkania bądź do Skarbu Państwa. Przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego zostały zawarte w Księdze 4 Kodeksu cywilnego

Reklama

Jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego?

Wyróżniamy sześć grup spadkobierców, którzy dziedziczą spadek po zmarłym w określonej kolejności. Są to: 

  • grupa pierwsza: małżonek oraz dzieci spadkodawcy (dziedziczą oni w częściach równych, jednak część małżonka nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku);  
  • grupa druga: małżonek i rodzice spadkodawcy (małżonek otrzymuje jedną drugą całości spadku, a rodzice po jednej czwartej całości spadku);  
  • grupa trzecia: małżonek i rodzeństwo spadkodawcy;  
  • grupa czwarta: dziadkowie spadkodawcy;  
  • grupa piąta: pasierbowie spadkodawcy;  
  • grupa szósta: gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy i Skarb Państwa

Co istotne - spadkobiercy mają prawo do odrzucenia spadku. Taka decyzja może zostać podjęta między innymi w sytuacji, gdy spadkodawca pozostawił po sobie długi. 

Kto dziedziczy, gdy spadkobierca umiera?

Może się zdarzyć, że któryś ze spadkobierców nie dożyje otwarcia spadku. Kto dziedziczy w takiej sytuacji? Okazuje się, że ta ewentualność została przewidziana w przepisach. W przypadku śmierci spadkobiercy przed przyjęciem spadku istnieje możliwość, by ów spadek przejęli jego spadkobiercy, czyli np. dzieci i wnuki. Wynika to z art. 1017 Kodeksu cywilnego, a tego rodzaju uprawnienie nazywane jest transmisją.

Zgodnie z przepisami, spadkobiercy osoby, która nie zdążyła przyjąć spadku sami mogą złożyć oświadczenie o jego przyjęciu. Jednak, jak wynika ze wspomnianego art. 1017: "Termin do złożenia tego oświadczenia nie może się skończyć wcześniej aniżeli termin do złożenia oświadczenia co do spadku po zmarłym spadkobiercy". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spadek | dziedziczenie ustawowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »