Reklama

Liberalne banki chętnie pożyczą nam pieniądze

Z punktu widzenia kredytobiorców najważniejszy w mijającym roku był stopniowy spadek kosztów kredytu oraz łagodzenie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych. Banki stosowały bardziej liberalne podejście do zdolności kredytowej, a także chętniej udzielały kredytów na dłuższy okres.

- Początkowo popyt na kredyty nie zwiększał się, co wynikało z niepewnej sytuacji gospodarczej. Wzrost zainteresowania kredytami nastąpił dopiero od trzeciego kwartału.

Reklama

- Przewidujemy kontynuację tej tendencji w kolejnych miesiącach. Istotnym impulsem wzrostu popytu na kredyty było nagłe i znaczące obniżenie w październiku przez Radę Polityki Pieniężnej podstawowej stopy procentowej - o 0,5 punktu procentowego.

- Nie bez znaczenia była też redukcja stopy lombardowej, co spowodowało ograniczenie maksymalnego oprocentowania kredytów gotówkowych z 16 do 12 proc. Coraz niższe oprocentowanie kredytów było też wynikiem wciąż rosnącej konkurencji na rynku bankowym oraz rywalizacji o pozyskanie i utrzymanie klientów. W najbliższych miesiącach trudno spodziewać się dalszej liberalizacji polityki kredytowej, ale można się liczyć z dalszym spadkiem oprocentowania kredytu oraz wzrostem popytu na kredyty, zwłaszcza w okresie przedświątecznym - skomentował dla Interii Tomasz Józefowicz, ekspert Euro Banku SA ds. kredytów gotówkowych.

Propozycje wybranych banków

Oferta eurobanku:

* kwota kredytu od 500 zł do 100.000 zł (maksymalna kwota kredytu gotówkowego dostępna w eurobanku to 120.000zł) * okres kredytowania od 3 do 96 miesięcy * oprocentowanie kredytu od 2,5 proc. do 12,0 proc. * prowizja od udzielenia kredytu od 1,8 proc. do 7,0 proc.

Oferta mBanku:

* Dla klienta masowego, kredyt 100 tys. zł o okres kredytowania od 3 do 84 m-cy o oprocentowanie od 9,19 proc. do 11,60 proc. o prowizja od 4 proc. do 8 proc. o możliwość dobrania ubezpieczenia spłaty kredytu w celu uzyskania niższej ceny, ubezpieczenie w koszcie 0,202 proc. kwoty kredytu * Dla klienta affluent, kredyt 100 tys. zł o okres kredytowania od 3 do 84 m-cy o oprocentowanie od 8,09 proc. do 11 proc. o prowizja od 3 proc. do 6 proc. o możliwość dobrania ubezpieczenia spłaty kredytu w celu uzyskania niższej ceny, ubezpieczenie w koszcie 0,202 proc. kwoty kredytu

Oferta Banku Millennium: Kredyt gotówkowy dla klienta indywidualnego na kwotę 100 tys. zł

* Okres kredytowania: do 84 miesięcy * Oprocentowanie: od 8,99 proc. do 9,99 proc. - oprocentowanie uwzględnia obniżkę łącznie o 2 punkty procentowe tj. o 1 punkt procentowy pod warunkiem podlegania przez klienta ubezpieczeniu pożyczki oraz o 1 punkt procentowy pod warunkiem comiesięcznego wpływu na ROR w Banku Millennium wynagrodzenia lub dochodu netto, zadeklarowanego w umowie pożyczki. * Koszty dodatkowe - prowizja: o 0 proc. w przypadku Pożyczki Konsolidacyjnej na kwotę 100 tys. zł o 8,99 proc. w przypadku Pożyczki Gotówkowej z ubezpieczeniem o 9,99 proc. w przypadku Pożyczki Gotówkowej bez ubezpieczenia * Dodatkowe warunki, jakie należy spełnić: o Zgoda małżonka na zaciągnięcie pożyczki (zgoda małżonka wymagana dla kwoty powyżej 50 tys. zł)

MK

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »