Lokaty czy obligacje - co bardziej opłacalne?

Bezpieczne pomnażanie pieniędzy to trudne i czasochłonne zajęcie. Na szczęście rynek finansowy jest na tyle rozwinięty, że można na nim znaleźć instrumenty, które pozwalają pomnażać oszczędności bez poświęcania im specjalnej uwagi. Mowa oczywiście o depozytach bankowych oraz o obligacjach.

W banku

Lokata to najpopularniejszy produkt bankowy wykorzystywany do pomnażania oszczędności klientów. Osoba dysponująca nadwyżkami finansowymi lokuje je w banku na z góry określony okres i w zamian za to otrzymuje wynagrodzenie, czyli odsetki. Otrzymane od klientów pieniądze banki "wypuszczają" na rynek w formie kredytów. I w ten sposób wspierają rozwój gospodarki.

Największą zaletą lokaty bankowej jest jej bezpieczeństwo. I nie chodzi tutaj tylko o renomę samego banku jako instytucji zaufania publicznego, ale także o gwarancje wpłaconych środków. Wszystkie pieniądze wpłacone, czy to na konto osobiste, czy też na depozyt bankowy, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w 100 procentach do kwoty 100 tys. euro. Dzięki temu depozyty bankowe są postrzegane jako jeden z najbezpieczniejszych sposobów pomnażania oszczędności.

Reklama

Ceną za bezpieczeństwo powierzonych środków jest niezbyt wysokie oprocentowanie takich produktów. Najlepsze roczne lokaty oferowane w tej chwili przez banki oferują klientom odsetki w wysokości nieprzekraczającej 6,5 proc. w skali roku (oprocentowanie brutto). Nie jest to dużo, zważywszy na fakt, że ostatni odczyt inflacji w naszym kraju wyniósł 4,3 proc.

A może obligacje?

Obligacja to dłużny papier wartościowy, w którym emitent zobowiązuje się wobec obligatariusza (osoby kupującej obligacje) do spełnienia określonego świadczenia. Najczęściej chodzi o wykup obligacji w założonym terminie i dokonywanie na rzecz wierzyciela ustalonych płatności odsetkowych (obligacja kuponowa). Sposób działania obligacji przypomina więc trochę depozyt bankowy. Osoba posiadająca nadwyżki finansowe kupuje wybraną obligację, w zamian otrzymuje odsetki, a po terminie zapadalności następuje wykup obligacji i zwrot kapitału.

Bezpieczeństwo pieniędzy ulokowanych w obligacjach w dużej mierze zależy od podmiotu będącego ich emitentem. Za wolne od ryzyka uznaje się obligacje skarbowe (emituje je Skarb Państwa i to on gwarantuje wypłatę odsetek). Niestety, są one słabo oprocentowane - w zależności od rodzaju jest to od nieco ponad 4 do 6,25 proc. - czyli porównywalnie do lokat bankowych.

Następne w kolejce są obligacje komunalne (emitowane przez samorządy terytorialne - np. Warszawę, Zamość, Ustronie Morskie) - w ich przypadku oprocentowanie w skali roku waha się od 6,4 do 7,2 proc., czyli jest nieco lepsze od najlepszych depozytów bankowych.

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych pieniędzy

Ostatnie miejsce zajmują obligacje korporacyjne (emitowane przez przedsiębiorstwa np. Getin Bank, Kruk, Best, Gant). W tym przypadku, w zależności od renomy emitenta, a co za tym idzie jego wiarygodności, oprocentowanie może sięgać nawet kilkunastu procent (12-14 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że takie inwestycje są bardziej ryzykowne. W przypadku upadłości emitenta istnieje duże prawdopodobieństwo utraty wpłaconych środków. Oczywiście, taka sytuacja zależy od wielu czynników, jednak trzeba być świadomym, że może ona wystąpić.

Porównując depozyty bankowe z poszczególnymi rodzajami obligacji trudno wskazać, który sposób lokowania oszczędności jest korzystniejszy. Lokaty bankowe i obligacje skarbowe gwarantują bezpieczeństwo środków, ale dają stosunkowo niewielkie oprocentowanie. Z kolei obligacje komunalne i korporacyjne za większe ryzyko oferują dużo atrakcyjniejsze stopy zwrotu.

Dobrym sposobem jest dywersyfikacja portfela i podzielenie oszczędności między różne instrumenty. W ten sposób z jednej strony zadbamy o bezpieczeństwo naszych środków, a z drugiej wykorzystamy szanse na osiągnięcie wyższego zarobku.

Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obligacje | lokata bankowa | lokaty | rynek finansowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »