Majątki Niemców rekordowo wysokie. W 10 lat wzrosły średnio o 120 tys. euro

Podczas pandemii koronawirusa opcje konsumpcji były ograniczone, a ludzie odkładali więcej pieniędzy niż zwykle. W ciągu dziesięciu lat majątek Niemców wzrósł średnio o ponad 120 tys. euro.

Według badań mieszkańcy Niemiec zgromadzili w ostatnich latach rekordowy majątek. 

"W szczególności wśród gospodarstw domowych z niewielkim majątkiem odnotowano silny wzrost" - zaznaczono w miesięcznym raporcie Niemieckiego Banku Federalnego (Deutsche Bundesbank). 

"Nierówności w zakresie majątku netto również w związku z tym nieznacznie zostały zredukowane w latach 2017-2021". Bogactwo pozostaje jednak nadal nierówno rozłożone.

Po odliczeniu długów, prywatne gospodarstwa domowe w 2021 roku dysponowały rekordowym majątkiem (netto) w wysokości 316 500 euro - tak wynika z badania "Prywatne gospodarstwa domowe i ich finanse".

Reklama

Było to o 83 600 euro więcej niż w badaniu zrealizowanym cztery lata wcześniej, a od 2010/11 odnotowano wzrost średniego majątku o co najmniej 121 300 euro. W badaniu uczestniczyło 4119 reprezentatywnie wybranych gospodarstw domowych.

Pandemia ograniczyła możliwości konsumpcyjne


Według banku wzrost zamożności wynikał również z potencjału oszczędnościowego ze względu na ograniczone możliwości konsumpcyjne w czasie pandemii koronawirusa.

Majątek uboższych gospodarstw domowych zgromadzony jest przede wszystkim na kontach oszczędnościowych i w postaci innych mało ryzykownych form inwestowania. W przypadku dużych majątków wyróżnia się posiadanie na własność nieruchomości i przedsiębiorstw.

Ze względu na to, że na wartości średnie silnie wpływają wartości skrajnie wysokie, eksperci Bundesbanku uważają, że tzw. wartość środkowa jest bardziej znacząca. Leży ona pośrodku, gdy wartości są posortowane według wielkości. Gospodarstwa domowe zostają wówczas podzielone na bogatszą i biedniejszą połowę. Wartość środowa - mediana - również wzrosła znacząco z 70 800 euro w 2017 roku do 106 600 euro w 2021 roku, kiedy świat walczył z pandemią.

Nadal jednak jest niższa niż w innych krajach, dla których dostępne są porównywalne dane. We Włoszech mediana wynosiła ostatnio 150 800 euro, a w Hiszpanii 122 000 euro.

Ponad połowa całkowitego bogactwa netto u 10 proc. gospodarstw

W Niemczech 10 proc. najbogatszych gospodarstw domowych posiada 56 proc. całkowitego bogactwa netto. Dziesięć lat wcześniej było to jeszcze 59 proc. Dolna połowa musi zadowolić się skromnymi trzema procentami. Aby należeć do najbogatszych 10 proc. gospodarstw domowych w Niemczech, trzeba mieć majątek netto w wysokości około 725 900 euro.

Bank centralny przeprowadził badanie po raz czwarty. Na jego potrzeby prywatne gospodarstwa domowe podawały informacje o swoim majątku: nieruchomościach, samochodach, cennych kolekcjach sztuki i biżuterii, saldach na kontach oszczędnościowych, akcjach i ubezpieczeniach na życie, a z drugiej strony o hipotekach, kredytach konsumenckich, zadłużeniach na kartach kredytowych itp.

Badanie odbyło się między kwietniem 2021 roku a początkiem stycznia 2022 roku. Według banku trudno jest obecnie oszacować, jakie są konsekwencje dla tego procesu od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wśród nich wymieniono m.in. wzrost inflacji i stóp procentowych oraz spadek cen nieruchomości.

(DPA/gwo)

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: majątek | Niemcy | pandemia koronawirusa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »