"Maluch plus". Niedługo zasady rozszerzenia programu wsparcia

Kolekcja rządowych programów wsparcia już niedługo wzbogaci się o rozszerzenie kolejnego "plusa", tym razem programu "Maluch plus". Rząd PiS wraca do retoryki "wzmacniania dzietności" przyznając, że wzmocniony program ma pomagać w finansowaniu opieki żłobkowej.

- Za miesiąc ogłoszone zostaną zasady nowego programu "Maluch plus". Przeznaczymy 1,5 mld rocznie na to, aby samorządy mogły tworzyć nowe miejsca opieki żłobkowej - powiedziała we wtorek w Polskim Radiu 24 szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Niekorzystne trendy w demografii

Maląg przypomniała, że 19-20 października odbyła się konferencja naukowa "Uwarunkowania dzietności", która wpisała się w program III Kongresu Demograficznego. Zdaniem minister rodziny pokazała ona kierunki działań, które są potrzebne, by odwrócić niekorzystne trendy w demografii.

- Potrzebne jest wzmocnienie roli rodziny, a więc czynnik kulturowy. Ale młodym ludziom potrzebna jest także - bo 90 proc. młodych Polaków deklaruje, że chce założyć rodzinę i chce mieć dzieci - polityka mieszkaniowa - oceniła.

Reklama

W polityce mieszkaniowej "nie wszystko wyszło"

Maląg przyznała, że jeśli chodzi o politykę mieszkaniową, to dotąd "nie wszystko wyszło".

- W zakresie polityki mieszkaniowej podejmujemy kolejne wsparcie w postaci ustawy gwarantującej wkład własny młodym ludziom, którzy będą chcieli kupić mieszkanie. To ustawa, która już obowiązuje - poinformowała.

Dodała, że młodym rodzicom potrzebne jest wsparcie w opiece nad dziećmi do trzeciego roku życia. - Rozszerzamy program Maluch plus, ale także Rodzinny kapitał opiekuńczy, żeby dać wybór - mówiła.

Przypomniała, że w 2015 r., kiedy PiS objęło władzę, było zaledwie 80 tys. miejsc w żłobkach, podczas gdy obecnie jest ich ok. 230 tys. - To jest rozwój programu +Maluch plus+. Początkowo był to budżet 150 mln zł rocznie, następnie 450 mln zł. Tak naprawdę zainwestowaliśmy w tworzenie tych miejsc ponad 2,1 mld zł - wyjaśniła.

"Maluch plus". Nowe zasady już za miesiąc

Zaznaczyła, że za miesiąc ogłoszone zostaną zasady nowego programu "Maluch plus". - To będzie program ze zwiększonym budżetem. Mamy już zawarte porozumienie z PFR (Polskim Funduszem Rozwoju - PAP) 1,5 mld rocznie na to, aby samorządy (...) mogły tworzyć miejsca opieki żłobkowej - poinformowała Maląg.

Jednocześnie zastrzegła, że rodzice muszą mieć wybór. - W polityce prorodzinnej ważne jest jeszcze łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Tutaj te zmiany są konieczne i my już jesteśmy na ostatniej prostej. W Sejmie jest ustawa zmieniająca Kodeks pracy, wprowadzająca pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy, a więc te elastyczne formy zatrudnienia - wymieniła.

Dodała, że resort pracuje również nad wdrażaniem dyrektywy łączącej pracę zawodową z życiem rodzinnym, wprowadzającą dodatkowy urlop dla ojców. - Ta polityka prorodzinna musi być kompleksowa - oceniła szefowa MRiPS.

Program "Maluch plus" ma na celu wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki.

***


PAP
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek | pomoc społeczna | Prawo i Sprawiedliwość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »