Masz czas do końca września. ZUS czeka na ważne pismo ws. renty rodzinnej

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do 16. roku życia, jednak świadczenie można pobierać także dłużej. ZUS przypomina: aby go nie stracić, wniosek należy złożyć przed końcem września. My pytamy, jak można to zrobić?

  • Renta rodzinna po zmarłym członku rodziny przysługuje dzieciom do 16. roku życia lub nawet do 25 lat, jeśli dziecko nadal się uczy. 
  • Dalsze pobieranie renty po ukończeniu 16 lat wymaga złożenia wniosku wraz z zaświadczeniem o uczęszczaniu do szkoły.
  • Termin na złożenie tego wniosku mija z końcem września, a Interia Biznes pyta ZUS, co to dokładnie oznacza. 

Renta rodzinna po zmarłym rodzicu przysługuje dzieciom do 16. roku życia, a jeśli nadal się uczą, do ukończenia 25 lat. Nastolatkowie, którzy ukończyli 16 lat, muszą jednak złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem o pobieraniu nauki ze szkoły. Termin mija z końcem września.

Reklama

Renta rodzinna do 16 lat lub dłużej

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty, pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. Renta rodzinna przysługuje także członkom rodziny osób, które pobierały nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Renta rodzinna przysługuje dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka oraz dzieciom przysposobionym: 

  • do ukończenia 16 lat;
  • do ukończenia 25 lat, gdy nadal się uczą;
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat;
  • wnukom i rodzeństwu przyjętym co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności;
  • innym dzieciom - przyjętym co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.

Studentom, którzy ukończyli 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłużone zostaje do zakończenia tego roku studiów. Renta rodzinna przysługuje także bez względu na wiek, jeżeli dzieci zmarłego rodzica stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lub 25 lat (w przypadku kontynuowania nauki).

Bez wniosku nie otrzymasz świadczenia

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli 16. rok życia i chcą nadal pobierać rentę rodzinną z ZUS, muszą do końca września złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. Do wniosku dołączyć należy zaświadczenie ze szkoły potwierdzające dalszą naukę. 

Jeżeli komplet dokumentów wpłynie z opóźnieniem, np. w październiku, renta rodzinna za wrzesień przepadnie. Aby nie stracić ciągłości wypłaty świadczenia, uczeń taki wniosek powinien złożyć do końca miesiąca, w którym kończy on 16 lat, a żeby świadczenie otrzymać bez opóźnień, powinien stosowne dokumenty przekazać do 12 dni roboczych przed terminem spodziewanej wypłaty świadczenia.

"Osoby, które rozpoczną naukę w innym miesiącu niż wrzesień lub październik, muszą dostarczyć zaświadczenie do końca miesiąca, w którym zostały przyjęte do placówki edukacyjnej", czytamy w komunikacie ZUS. 

Ważny jest stempel czy data dostarczenia?

Zapytaliśmy ZUS, w jaki sposób można dostarczyć wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej oraz jak interpretowany jest termin końca września:

- Jeżeli to będzie przybita pieczątka, że 30 września wniosek był dostarczony na poczcie, to my tę datę przyjmujemy, podobnie jak przy każdej innej przesyłce - mówi Interii Biznes Anna Grabowska regionalny rzecznik ZUS województwa warmińsko-mazurskiego. 

Wniosek o dalsze wypłaty renty rodzinnej po 16. roku życia można składać osobiście w dowolnej placówce ZUS (lub przez pełnomocnika) bądź za pośrednictwem operatora pocztowego.

Agnieszka Maciuła-Ziomek 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: renta rodzinna | świadczenia socjalne | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »